Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Bayağı Puhuların özellikleri nelerdir?

Bayağı Puhuların özellikleri nelerdir?
  • 22.02.2016

Puhu kuşları insanların en çok ilgisini çekmeyi başaran kuş türlerinden bir tanesi olmuştur. Özellikle kafa ve göz yapıları bu ilginin en önemli kaynağı olmakla birlikte çok büyük kuşlardan olması da yine bu kuşu ilginç yapan özellikler arasındadır. Bu yazımızda puhu kuşlarının en irisi olan Bayağı Puhu’nun özellikleri maddeler halinde verilecektir.

Bayağı Puhu kuşlarıBayağı Puhu kuşunun özellikleri nelerdir?

-Bayağı puhu kuşları baykuşgiller ailesinin en iri türüdür. (Yazımıza konu etmemizdeki en önemli nedende puhu kuşlarının en irisi olmasından kaynaklanmaktadır.)

-Bayağı puhuların uzunlukları yaklaşık olarak 70-75 cm dolaylarındadır.

-Gözleri çok iyi görür özellikle akşamları çok iyi görmektedirler. İnsan ile karşılaştırılır ise insanın görüşünün iki-üç katı daha iyi görürler.

-Bayağı puhuların kulakları uzun ve püsküllüdür.

-Gözlerinin rengi turuncu olup oldukça büyük ve tam yuvarlak bir yapıdadır.

-Gözlerinin görüş açısı yaklaşık olarak 110 derece civarındadır.

Bayağı puhu kuşu-Bayağı puhularda diğer puhular ve baykuşlar gibi kafalarını sağa ve sola oldukça iyi çevirebilirler. Kafalarını sağ ve sola doğru 270 derece çevirebildikleri gibi aynı zamanda kafasını tam arka tarafa da döndürebilme yeteneklerine sahiptir. (Örneğin bir insan kafasını tam sağ ve tam sola doğru ancak 90 derce çevirebilir iken puhularda bu 180 derecedir.)Biz ancak omuz hizamıza kafamızı döndürebilir. Puhular ise tam arka taraflarına çevirebilirler.

-Bayağı puhuların dişileri erkeklerine nazaran daha büyüktürler.

-Daha büyük olan dişi puhuların kanat açıklığı yaklaşık olarak 2 metreye kadar olabilmektedir.

-Uçuş şekilleri direkt şekildedir.

-Güçlü ve kuvvetli hayvanlardır.

Büyük puhu kuşu-Bayağı puhular aynı zamanda yırtıcı türü kuşlar grubundadır.

-Bayağı puhular oldukça büyük kuşlardandır. Tam erişkin olan bir bayağı puhunun ağırlığı yaklaşık olarak 4 kilogram civarındadır. Bu normal bir peçeli baykuşun ağırlığının neredeyse 7-8 katıdır.  Yine bir büyük puhu türü olan Amerika puhularının ağırlığı 1,5 kilograma kadar ulaşabilirken bayağı puhular neredeyse bu puhu türünün iki katından daha fazladır.

-Bayağı puhularda erkek ve dişiyi ayırmadaki en önemli kıstaslardan bir tanesi kulaklardır. Erkek bayağı puhuların kulakları dişininkinden daha dik ve daha bükülü vaziyettedir.

-Bayağı puhularda yavruları ve dişi puhuyu besleme görevi erkek puhulara aittir. Yavruları koruma görevi ise dişi puhulara aittir.

-Bayağı puhuların avladıkları hayvanlar ise genel olarak küçük memelilerdir. Çok nadiren de olsa küçük geyik yavrularını da avlarlar.

Bayağı Puhu uçuşu-Bayağı puhular gececi kuşlardır. Özellikle avlanmalarını da geceleri yaparlar.

-Dişi ve erkek bayağı puhular ötüş tonları ile de ayırt edilebilmektedir. Dişi ve erkek puhuların sesleri biraz farklıdır.

-Dağlarda bulunurlar ve yaşarlar. Yuvalarını ise kayalıklara, uçurumlara yaparlar.

-Bayağı puhular göçebe kuşlardan değillerdir. Her ne olursa olsun bulundukları yerleri zor terk ederler. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ