Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Bayağı kuzgun (Karakarga) nedir özellikleri nelerdir?

Bayağı kuzgun (Karakarga) nedir özellikleri nelerdir?
  • 03.12.2015

Kargagiller ailesinin bir üyesi olan Bayağı kuzgun bu isimle çok az şekilde tanınmaktadır. Bu hayvanın tanınması diğer bir ismi olan “Karakarga” ismiyledir.  Bu karga türü aynı zamanda Kelağ ismi ile de bilinmektedir. Bayağı kuzgunlar ülkemizin de neredeyse bütün bölgelerinde bulunmasından dolayı gerek görünüş itibarıyla gerek özellikleri itibarıyla aşina olduğumuz kuş türlerinden bir tanesidir. Yazımızda bahsederken karakarga yerine bayağı kuzgun olarak verilecektir.

Bayağı kuzgun (Karakarga)Bayağı Kuzgunun (Karakarga) özellikleri nelerdir?

-Bayağı kuzgun hayvanlar içerisinde zeki kabul edilen hayvanlar arasında yer almaktadır. Hatta Kargagiller ailesindeki en zeki tür bayağı kuzgun türüdür. Bu karga türünün doğadaki bazı maddeleri bir malzeme gibi kullandıkları görülmüştür. Bayağı kuzgunların akıllı bir kuş olmaları sebebiyle bazı fıkralara ve hikâyelere de konu olduklarını görmekteyiz. 

-Bayağı kuzgunlar özellikle parlayan nesnelere karşı ilgili olduklarından parlak olan nesneleri alırlar ve götürürler. Bu sebepten dolayı bayağı kuzgunlar “hırsız kuş” olarak bilinmektedir. Bu parlak nesneleri almasının veya çalmasının temel nedeninin dişisini etkilemek olduğu kanısı hâkimdir.

Bayağı kuzgunlar-Renk itibarıyla simsiyah bir rengi vardır ki bu renginden dolayı kendisine “Karakarga” ismi de verilmiştir.

-Bayağı kuzgunlar kuş türleri içinde en büyük kuşlardan bir tanesidir.

-Bayağı kuzgunların kanat açıklığı yaklaşık olarak 140-150 cm’ye kadar ulaşabilmektedir.

-Gaga yapısı oldukça iridir.

-Yine uzun bir gagaya sahiptirler.

-Boyları 60-70 cm arasında değişiklik göstermektedir.

-Belli bir bölgede yaşayanları bulunduğu gibi göç edenlerine de rastlamak mümkündür.

-Hem etçil hem de otçul olarak nitelendirebileceğimiz hayvanlardandır. Çünkü genel olarak küçük böcekler ve solucanlarla beslenmekle birlikte, balık avladıkları da görülmüştür.  Ayrıca tarlalara yeni ekilen buğday tanelerini ve buldukları tahıllar ile de beslenirler. Aynı zamanda bitkilerin bazıları da yine beslendikleri maddelerden bir tanesidir.

Bayağı kuzgun foto (Karagargalar)-Genel olarak yumurtladıkları ortalama 4-5 yumurta ile kuluçkaya yatarlar ve kuluçka süreleri ise 2 haftayı geçmez. Yumurtadan çıkan yavrular yine 2 hafta sonra uçmayı öğrenirler.

-Bayağı kuzgunların sesleri iki türdedir. Uçarlarken “korrk” benzeri bir ses çıkarır iken normal şartlarda ve uyarı manasında “rrab, klong” gibi sesler çıkarırlar.

-Bayağı kuzgunlar yuvalarını genel olarak ağaçlara veya kayalıklara yapmaktadırlar. Yaşam alanları genel olarak ormanlık alanlar ve fundalıklardır.

-Bayağı kuzgunlar sosyal hayvanlardan bir tanesi olup sürüler halinde yaşarlar.

-Bayağı kuzgunlar cesaretli kuşlardır. Bazen insanlara dahi saldırdıkları olabilmektedir.

-Eski birçok topluluk tarafından kutsal görülmüş kuşlardan bir tanesidir. Hatta bazı inançlarda dahi çok önemli bir yerde bulunmaktadır. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ