Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Basra Körfezi özellikleri nelerdir?

Basra Körfezi özellikleri nelerdir?
  • 24.10.2015

Basra körfezi dünya üzerinde ismi en çok bilinen körfezlerden bir tanesidir. Belki de en çok ismi duyulan körfezi desek yanlış olmaz herhalde. Bu derece tanınmasının sebebi ne yazık ki iyi bir sebebe dayanmamaktadır. Çünkü Basra körfezi özellikle Irak savaşında ismini duyurmuştur. Onun haricinde barış zamanında dahi özellikle askeri tatbikatlardan dolayı sık sık ismini duymaktayız.

Basra Körfezi haritası Basra körfezi nerededir, özellikleri nelerdir?

-Basra körfezi farsça Halîc-e Pers, Arapça ise El khalij’al-Farsi demektir.  Ve bu körfezin tarihteki adı Pers Körfezi’dir. Bugünkü ismini ise 18.yüzyıldan sonra almıştır. Bu ismin verilmesinin sebebi ise yakınında bulunan en gelişmiş şehir olan Basra şehrinden dolayıdır.  Özellikle İran Pers ismini korumak için çeşitli çalışmalar yapmış ise de bu konuda başarılı olamamıştır. Bazı Arap ülkeleri ve İranlılar tarafından “Basra Körfezi” ismi fazla kullanılmasa dahi dünyaca bilinen ismi “Basra Körfezi”dir. Fakat tarihi öneminden dolayı bu körfeze “Birleşmiş Milletler” Pers Körfezi” ismini daha uygun bulmuş ve destek vermiştir.

-Basra körfezi özellikle petrol ve doğalgaz bakımından oldukça zengin yataklara sahip bulunmaktadır.

-Basra körfezi Hint okyanusuna bağlı bir körfez olup, Arap yarımadası ile İran’ın güneybatı kısmında yer almaktadır.

-Basra körfezinin yaklaşık olarak büyüklüğü 235.000 ila 240.000 kilometrekaredir. Yani ülkemiz topraklarının aşağı yukarı %30’u kadar bir alan kaplamaktadır.  Basra körfezi büyük bir körfez olması sebebiyle aslında bir İç denizdir de diyebiliriz.

-Basra körfezinin uzunluğu 970-980 kilometre civarında (Irak’ın Şattülarap kısmından Hürmüz boğazı çıkışına kadar olan mesafe) olup genişliği ise yaklaşık olarak 360-370 kilometre civarındadır.

-Basra körfezinin en derinlik ortalamasının en yüksek olduğu yerler İran’a yakın yerler olup yaklaşık derinlik ortalaması 100 metre civarındadır. Arap kıyılarında ise ortalama 30-40 metrelik bir derinliğe sahiptir.

Petrol Tankeri-Yapılan bazı araştırmalar neticesinde dünya petrol rezervlerinin yaklaşık olarak %30’luk kısmının bu körfez bölgesinde ve çevresinde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yine doğalgaz bakımından da zengin olan bu bölgede Birleşik Arap Emirleri ve Katar gibi ülkeler çok büyük oranda doğalgaz çıkarmaktadır.

 -Basra körfezin suyu oldukça tuzlu bir suya sahiptir. Çünkü bu bölgede buharlaşma oranı oldukça fazladır. Bunun yanında çok az etkisi de olsa fazla nehir suyundan beslenmediği için yine tuz oranı yüksektir.  Aşağı yukarı tuzluluk oranının %3,5-4 arasında olduğu bilgisi bulunmaktadır.

-Basra körfezinde ortalama sıcaklık yaz aylarında 30 santigrat derece iken kış aylarında 20 santigrat derecelik bir sıcaklığa sahip bulunmaktadır.

-Basra körfezi kıyısında bulunan ve bu körfeze kıyısı olan ülkelerin tamamı körfez ülkeleri adı ile anılmaktadır. Dünya da bazı körfez çevresinde bulunan ülkeler bulunsa dahi “Körfez Ülkeleri” deyimi Basra körfezi kıyısı ülkeleri için kullanılmaktadır.

-Basra körfezinden dolayı Amerika Birleşik Devletleri ile Irak arasındaki savaşa “Körfez Savaşı” adı verilmiştir.  Ayrıca yine bu dönemde adını sık sık duymuş olduğumuz “Körfez Krizi” yine bu körfezden dolayıdır.

-Basra körfezine Ülkemiz de doğan Dicle ve Fırat nehirleri dökülmektedir. Dökölmeden önce birleşen bu iki nehre “Şattülarab” adı verilir.

Basra Körfezi ÜlkeleriKörfez Ülkeleri (Basra Körfezine kıyısı bulunan ülkeler) hangileridir?

Körfez ülkeleri adı ile bilinen ülkeler toplam 8 tane olup, bu ülkeler içinde en büyük toprağa sahip olan ülkeler Suudi Arabistan ve İran ülkeleridir.

Suudi Arabistan

Bahreyn

Katar

Irak

Kuveyt

Birleşik Arap Emirlikleri

İran

Umman

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Yasir diyor ki:

    Haritada KKTC ve Filistin gösterilmemiş haritayı değiştirebilir misiniz?

YORUM YAZ