Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: 5,64 / Satış: 5,67
€ EURO → Alış: 6,50 / Satış: 6,53

Barometre nedir? Barometrelerin çeşitleri ve özellikleri nelerdir?

Barometre nedir? Barometrelerin çeşitleri ve özellikleri nelerdir?
  • 03.03.2016

Barometreler normal hayatımızda hiç kullanmadığımız fakat özellikle hava durumu haberlerinde veya başka bazı bilimsel konularda adını sık sık duymuş olduğumuz aletlerden bir tanesidir. Genellikle genel manada bu aletin ne olduğunu ve ne işe yaradığını birçoğumuzda bilmekteyiz fakat çalışma esasları, çeşitleri ve özellikleri hakkında çok fazla bir bilgi sahibi olmadığımız aşikâr bir konudur.

Barometre çalışma esasıİlk olarak barometrenin ne olduğu ve ne işe yaradığı konusuna değindikten sonra barometre çeşitleri ve çalışma şekilleri ile bazı önemli özelliklerini maddeler halinde verelim. 

Barometre nedir?

Barometre hava basıncını yani atmosfer basıncını ölçmek için yapılmış olan ve atmosfer basıncını ölçme işine yarayan alete verilen isimdir.

Kısaca söyleyecek olur ise hava basıncını ölçen aletlere “Barometre” denir. 

ToriçelliBarometreyi ilk bulan kişi kimdir?

Barometre ilk olarak İtalyan bir fizikçi ve matematikçi olan Evangelista Torricelli tarafından bulunmuştur. Bulunduğu tarih ise 1643 yılıdır yani günümüzden yaklaşık olarak 370 yıldan daha eski bir tarihe sahiptir. Toriçelli Barometreyi bulduğunda tam olarak 35 yaşında idi. Ve ne yazıktır ki Toriçelli barometreyi bulduktan sadece 4 yıl sonra 1647 yılında henüz 39 yaşında iken hayatını kaybetmiştir.  Ölümüne sebep ise “Tifo” dur.  Aşağıda çeşitlerini ve çalışma şekillerine göre özelliklerini vereceğimiz üzere bulduğu barometre türü “Cıvalı Barometre”dir. 

Barometre türleri ve çeşitleri nelerdir? Ne şekilde çalışır?

Barometreler günümüzde cıvalı ve havalı barometre olarak ikiye ayrılmaktadır. Cıvalı Barometre birçok yerde sıvı barometre olarak kullanılmasına karşın havalı barometreler ise bilim çevresinde Aneroid Barometre olarak adlandırılmaktadır. 

Civalı Barometre1-Civalı Barometre nedir? Özellikleri ve çalışma esası nasıldır?

Cıvalı Barometre yukarda vermiş olduğumuz üzere 1643 yılından günümüze değin faal olarak kullanılmaktadır.

Yapımı ve kullanımı oldukça basit olan cıvalı barometrelerin çalışma esası şu şekildedir:

Bir boru vardır ve bu borunun üstü kapalı vaziyettedir.  Bu boru içinde cıva bulunan bir kap içerisine açık kısmı cıvalı kabın içerisine gelecek şekilde konulur. Havanın kabın içinde bulunan cıvaya yapmış olduğu basınç dolayısı ile boru içinde bulunan civanın basınca göre alçalıp yükselmesi esasına dayanır.

Cıvalı barometrelerde eşik olarak kabul edilen veya baz olarak alınan değer deniz seviyesinde borunun içinde bulunan civanın 76 cm olmasıdır. Bu tam olarak 1 atmosfer basıncına eşit anlamına gelmektedir. 

Analog Barometre2-Havalı Barometre nedir? Özellikleri ve çalışma esası nasıldır?

-Havalı barometrelere Aneroid barometre denmektedir.

-Çalışma esası ismini almış olduğu gibi hava nedeniyledir.

-Çalışma esası ise metal bir kutuya atmosferin uyguladığı basınç sebebiyle daralıp genişlemesi sonucunda elde edilen değerlerin ölçülmesi şeklindedir.

-Yine havalı barometrelerde belli yerlerde bulunan işaretler sayesinde daralma ve genişleme hesap edilerek buna göre basınç ölçülmektedir. 

Cep telefonu barometreBu iki barometre genel olarak çalışma esaslarına göre çeşitlere ayırmış olduğumuz barometreler olup, artık günümüz teknolojisi çok ileri durumda olduğu için dijital barometreler bulunmaktadır. Hatta bazı akıllı telefonlarda barometre sensörü dahi yer almaktadır. 

Ayrıca günümüzde barometrelerin dijital olanlarını 50-100 TL aralığında çok düşük fiyatlara edinmek mümkündür. Ayrıca bu barometreler aynı zamanda, termometre, saat, nem ölçer gibi artı özellikleri ile de bulunmaktadır.

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

çeşitli elektronik eşyası satış siteleri

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ