Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Balon (Hava Taşıtı)- Sıcak Hava Balonu özellikleri

Balon (Hava Taşıtı)- Sıcak Hava Balonu özellikleri
  • 21.04.2015

Bundan yıllar önce hava taşıtı olarak kullanılmış olan sıcak hava balonları veya hava taşıtı balonları günümüzde artık sadece belli bölgelerde gezi amaçlı veya turizm amaçlı olarak kullanılmaktadır. Özellikle bazı sıcak hava balonları ise bilimsel amaçlı olarak ta kullanılmaktadır.

Uçan Balon-1Bu tip balonlar genel olarak havadan daha hafif bir gazla doldurulmakta veya havanın ısıtılmasıyla normal havadan hafif hale getirilmeleri sebebiyle uçabilmektedir.Balonlar insanoğlunun ilk olarak uçmayı başardığı ve hava taşıtı niteliğinde bulunan ayrıca yük taşımak içinde kullanmış olduğu hava taşıtıdır. Aslında uçurtma tipi taşıtlar ile de bazı şeyler yapılsa da gerçek manada ilk hava taşıtı olarak balonları kabul etmemiz doğru olacaktır.

Bu tip balonlarda en çok kullanılan gazlar helyum ve hidrojen gazlarıdır.

Bu balonlar genel olarak balon içinde bulunan havanın hacmi dışarıdaki hava ile aynı oluncaya dek yükselir aynı olunca da yükselme durur, yükselmeyi artırmak için hafifletmek azaltmak için ise havanın boşaltılması gerekmektedir.

Uçan Balon-2Balonlar dikey hareketi yapabilse de ne yazık ki yatay harekette o kadar başarılı olamamışlar bunu ancak zeplinlerin yapılması ile sağlamışlardır. Çünkü balonlarda herhangi bir dümen veya balonu yönlendirmek için bir düzenek yoktu. Rüzgârın savurduğu yöne doğru giderdi, bu nedenle balonlardan yeteri kadar faydalanabilmek için rüzgârın gidilecek yöne doğru esmesi gerekmekte idi, fakat zeplinlerin yapılması ve zepline motor takılması ve dümen eklenmesi ile birlikte artık çalışma esasları balon ile aynı olan zeplin tam olarak bir hava aracı haline gelmiştir.

Uçan Balon-4Balonlar hangi parçalardan veya malzemelerden oluşmaktadır?

Balon genel olarak üç parçadan oluşmaktadır.

1-Kubbe (asıl balon adı verilen kısım)

2-Sepet (yük ve insanların taşındığı kısım)

Kubbe aslında herkesin balon olarak bildiği, havayla doldurulan kısımdır, kubbe kısmı çok sağlam olmalıdır, çünkü özellikle iç basınçlara karşı dayanıklı olmalıdır, yırtılması ve bu yırtığın aniden genişlemesi nedeniyle balonun düşmesi ve taşınan canlıların ölmesi kaçınılmazdır. Kubbe kısmı çok sağlam, hafif ve esnek bir malzemeden yapılmaktadır. Ve bu malzemeler yine panel adı verilen parçalarla ve şeritlerle birbirine eklenmektedir. Kubbede inişten hemen sonra balonu söndürmek için iple çekilen bir hava deliği bulunmaktadır. Bu ipin çekilmesi ile hava deliği açılır ve içerideki hava boşaltılır.

Balon fikri ilk olarak 1766 yılında hidrojeni bulan Henry Cavendis’in hidrojenin havadan hafif olduğunu anlaması ve bir yıl sonra ise Josep Blcak’ın hafif bir aracın hidrojenle doldurulması halinde uçabileceğini ileri sürmesi ile doğmuştur.

Uçan Balon-6İlk uçuş ise 1783 yılında sıcak hava kullanılarak Montfolfier kardeşler tarafından yapılan bir balonlar gerçekleştirilmiştir. Balon yaklaşık olarak 450 metre yüksekliğe çıkmış ve 1,5 mil mesafe kat etmiştir. Bu balon ise ketenden yapılmıştır. Bu yılda aynı zamanda ilk kez içinde horoz, ördek ve koyun bulunan bir balon uçuşu gerçekleştirilmiştir.

Yine aynı yıl ilk hidrojenli balonda yapılmış ve uçurulmuştur. (Fransız Fizikçi Jacques Charles tarafından)

İnsanların ilk balonla uçması ise 1793 yılında gerçekleştirilmiştir. İlk balonla uçan kişi ise Fransız fizikçi Jean François Pilatre de Rozier’dir. Ayrıca yanına bir arkadaşını da alarak iki kişi olarak uçmuşlardır.

1804 yılında balon ilk olarak bilimsel çalışmalarda kullanılmıştır. Daha sonra yıllarda balonun kullanım amacı taşımadan ziyade bilimsel çalışmalarda kullanılmaya başlamıştır. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ