Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Balon balığı özellikleri nelerdir?

Balon balığı özellikleri nelerdir?
  • 28.07.2015

Balık türleri içerisinde şekilleri itibariyle ilgi çeken balıklardan bir tanesidir. Kurbağa balığı olarak da bilinen bu balık türü vücut yapılarının balona benzemesi sebebiyle balon balığı olarak adlandırılmıştır.

Balon Balığı (Kurbağa balığı)-3Balon (Kurbağa) balıklarının özellikleri nelerdir?

Yaşam alanları ılıman sulardır. Bu nedenle ılıman denizlerde bulunurlar.

Balon balıkları etinin zehirli olması sebebiyle avlanmazlar. Bu nedenle herhangi bir ticari değeri veya ekonomik değeri bulunmamaktadır. Etinin zehirli olmasındaki sebep tetrodoksin adında zehirli bir madde içermesidir. Balon balıklarının bütün türlerinde bu madde bulunmaktadır. Bu zehirli madde felce yol açabilecek düzeyde dahi olabilmektedir. Hatta bazı vakalarda ölümle sonuçlanabilecek sonuçlar doğurabilmektedir. Fakat özellikle ülkemiz denizlerinde bulunan türleri bazı ülkelerde bulunan balık türlerine göre fazla tetrodoksin içermediğinden bu balık bazı balıkçılar tarafından avlanmakta hatta satılmaktadır. Fakat uzmanlar az derecede tetrodoksin içerse dahi bu balığın kesinlikle yenmemesini bildirmektedirler.

Balon Balığı (Kurbağa balığı)-2Ayrıca bu balık türü maddi değeri olan diğer balık türlerini tüketmelerinden dolayı balıkçılar tarafından fazla sevilmemektedirler.

Ülkemiz denizlerinde Karadeniz hariç diğer tüm denizlerimizde yaşam alanı bulmaktadırlar. Özellikle denizlerin taşlı ve yosunlu bölgelerini tercih etmektedirler. Genel olarak denizin diplerinde yatar şekilde bulunurlar gözleri üst tarafta olduğu için avlarını rahatça görebilirler ve avlarlar.

Küçük canlılar ile küçük balıklar ile beslenirler.

Balon balıkları özellikle ilkbahar aylarında sahillere kadar inerler.

Balon balıklarının üreme zamanı Temmuz ayı ile Eylül ayı arasındadır. Aşağı yukarı bir üreme döneminde ortalama 15.000 adet yumurta bırakırlar.

Balon balıkları özellikle vücudunun 2-3 katı kadar bir sıvıyı vücutlarına alabildiklerinden vücutları aşırı derecede büyür hatta bazı türleri balona dahi benzerler.

Çok keskin ve güçlü dişleri bulunan bir balık türüdür. Özellikle oltaya takılsa dahi bazı durumlarda olta ipini dişleriyle kesebilmektedirler. Hatta Balon balıklarının büyük türleri insanları yaralayabilirler.

Balon Balığı (Kurbağa balığı)-1Balon balıklarının ülkemizin Akdeniz kıyılarında sıcaklıkların artması ile birlikte artış gösterdiği bilinmektedir.

Ülkemiz kıyılarında görülen balon balıklarının özellikleri ise şu şekildedir;

Yan taraflarında iki adet çizgi bulunmakta olup, kuyruklarının arka kısımları dardır, vücutlarının geri kısmında pul bulunmamaktadır.

Renkleri gri kahverengi tonunda olup, vücutlarında beyaza çalan açık renkli benekler bulunmaktadır.

Kafa kısımları vücutlarına göre daha büyükçedir.

Japonya’da bulunan ve fugu ismi verilen Japon balıkları özel ve sertifikalı ahçılar tarafından pişirilmekte olup son derece pahalı olan bir balık türüdür. Japonya da bulunan balon balıkları ülkemizde bulunan balon balıkları türüne nazaran çok daha fazla zehirli bir balon balığı türü olup özellikle Japonya da yılda onlarca kişinin ölmesine de sebep olmaktadırlar. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ