Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Balkanlar neresidir, Balkan ülkeleri hangileridir?

Balkanlar neresidir, Balkan ülkeleri hangileridir?
  • 03.12.2015

Balkanlar çoğumuz tarafından Avrupa kıtasında bulunduğu ve özellikle Roman ülkesinin yakınlarında olan bölgeler olarak bilinmektedir. Evet, bu gerçekten tam net olarak böyle olmasa da doğru bir bilgidir. Özellikle hava durumu haberlerinde sıklıkla duymuş olduğumuz “Balkanlardan gelen soğuk hava, balkanlardan gelen yağmurlu hava veya balkanlardan gelen kar” gibi cümleler kulağımıza yer etmiştir. Peki, bu balkanlar tam olarak nereleri ve hangi ülkeleri kapsamaktadır? Kısa bir bilgi şeklinde verelim.

BalkanlarBalkanlar neresidir?

Balkanlar, Avrupa kıtasının güneydoğu kesiminde bulunan, İtalya Yarımadasının doğusu ile Anadolu’nun batı ve kuzeybatısında yer alan bölgeye verilen isimdir.

Bu bölge hem coğrafi bakımdan hem de kültürel bakımdan balkanlar olarak adlandırılmaktadır. Balkanlar bir nevi balkan yarımadası için kullanılan bir yerdir.

Balkanlar ismini Bulgaristan ülkesini batıdan doğuya doğru ikiye bölen dağ silsilesinden almıştır. Çünkü bu sıradağların ismi yıllar önce Balkan ismi ile bilinmekte iken daha sonra yukarda bölgenin tam sınırlarını vermiş olduğumuz balkan yarımadası için kullanılmaya başlanmıştır.

Balkan ülkeleri hangileridir?

Balkanlar bölgesinde bulunan ülkeler balkan ülkeleri olarak geçmektedir. Bazı ülkelerin bütün toprakları bu balkanlar bölgesinde bulunmakta iken bazı ülkelerin topraklarının sadece belirli bir kısmı bu bölge için de yer almaktadır.

Balkanların toplam yüzölçümü 505.000 kilometrekareye yakındır. Yani ülkemiz toprak büyüklüğünün neredeyse 2/3’lük bir büyüklüğe sahip bulunmaktadır.

Bu bölgede yaşayan insan sayısı ise yaklaşık olarak 50 milyon civarındadır.

Makedonya1-Topraklarının tamamı balkanlarda bulunan ülkeler hangileridir?

-Arnavutluk

-Bosna Hersek

-Bulgaristan (Topraklarının tamamı balkanlarda bulunan en büyük sınırlara sahip ikinci ülke)

-Karadağ

-Kosova

-Makedonya

-Yunanistan (Topraklarının tamamı balkanlarda bulunan en büyük sınırlara sahip ülke)

Romanya Bükreş2-Topraklarının sadece bir bölümü balkanlarda bulunan ülkeler hangileridir?

-Türkiye (Topraklarının sadece %3’lük kısmı balkanlarda bulunmaktadır)

-Romanya (Topraklarının sadece %6,5’lik kısmı balkanlarda bulunmaktadır)

-Hırvatistan (Topraklarının yaklaşık olarak %55’lik kısmı balkanlarda bulunan bir ülkedir)

-Sırbistan (Topraklarının yaklaşık olarak %72’lik kısmı balkanlarda bulunan bir ülkedir)

-Slovenya (Topraklarının yaklaşık olarak %27’lik bir kısmı balkanlarda bulanan bir ülkedir)

Aşağıda verdiğimiz üzere sadece 7 ülkenin bütün toprakları Balkanlar adı verilen bölgede bulunmaktadır.  Ayrıca 2 ülkenin topraklarının yarısından fazlası balkan topraklarında bulunmakta olup, geriye kalan ve aralarında ülkemizin de bulunduğu 3 ülkenin topraklarının yarısından daha az bir kısmı balkan toprakları içinde yer almaktadır. Özellikle ülkemiz topraklarının çok az bir kısmı balkanlarda bulunmaktadır. Ayrıca bu ülkeler dışında topraklarının sadece Binde 1’lik kısmı balkanlar da olan bir ülke vardır ki bu ülke de İtalya ülkesidir. 

Yararlanılan kaynaklar:

mfa.gov.tr (Dış İşleri Bakanlığı resmi web sitesi)

wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ