Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,09 / Satış: 6,11

Balıklı gölün özellikleri nelerdir?

Balıklı gölün özellikleri nelerdir?
  • 04.05.2018

Balıklı göl ülkemizin en önemli turistik yerlerinden bir tanesi olup, özellikle yurt içi ziyaretçilerin yoğun olarak gittiği yerlerden bir tanesidir. Hem tarihi özelliği hem de doğal güzelliği sebebi ile oldukça ilgi görmektedir. Balıklı gölün nerede olduğu, tarihi ve özellikleri aşağıya maddeler halinde çıkarılmıştır.

Balıklıgöl-1Balıklı göl nerededir?

Balıklı göl Şanlıurfa ilimizde bulunmakta olup, Şanlıurfanın kuzeybatı kısmında, Urfa kalesinin önünde yer almaktadır.

Balıklı gölün özellikleri nelerdir?

Balıklı göl Aynzeliha ve Halil-Ür Rahman Göllerinin ikisine birden balıklı göl denmektedir. Aslında tek bir göl olmayıp iki göl bulunmaktadır. Bu iki göl kanallarla birbirine bağlanmıştır. Bu gölün suyu şehrin çevresinden geçen akarsulardan gelmektedir.

BalıklıgölÜlkemizde en çok bilinen göllerden bir tanesi olup, özellikle yerli turistlerin rağbet gösterdiği bir yerdir. Şanlıurfa’ya gelen ziyaretçilerin neredeyse tamamı bu gölü görmeden ayrılmazlar. Şanlıurfaya’a turistik amaçlı gelen turistlerin neredeyse tamamına yakını bu göl sebebiyle gelmektedir. En çok ziyaretçinin ise dini günlerde olduğu bilgisi kayıtlar da yer almaktadır.

İsmini içinde yaşayan balıklardan almıştır. Bu gölde yaşayan balıklar kutsal balıklar olarak ifade edilmekte olup, bu gölde bulunan bu balıklara kimse dokunmaz. Hatta birçok kişi bu balıklara dokunanın lanetleneceği inancına da sahip bulunmaktadır. Ayrıca yine bu balıklara oldukça saygı gösterilmekte olup yenilmez.

Yine Balıklı göl Hazreti İbrahim Peygamberin ateşe düştüğü yer olarak da ün yapmıştır.

Balıklı gölün tarihinin milyonlarca yıl öncesine dayandığı bilgileri birçok kaynakta geçmektedir.

Balıklıgöl-3Balıklıgölü oluşturan iki gölden birisi olan Halilürrahman Gölü’nun uzunluğu 150 metre genişliği ize 30 metre civarındadır.

Aynzeliha Gölü (Nemrut’un kızı Zeliha’dan ismini almıştır) Halilürrahman gölü’nün 1/3 büyüklüğünde olup, uzunluğu 50 metre genişliği ise 30 metredir.

Her iki gölün de derinliği yaklaşık olarak 3-5 metre civarındadır.

Birçok kaynaktan araştırmamıza rağmen Balıklıgölde yaşayan balıkların türünün ne olduğu konusunda yeterli bilgi bulunamadığı için yazımıza eklenememiştir.

Burada yaşayan balık

Balıklıgöl-2Balıklı göl hakkındaki rivayetler nelerdir?

Hz. İbrahim Nemrut döneminde putperestliği karşı olduğundan ve bu amaçla savaş vermiştir. Ayrıca tapınakta bulunan putları da barçalamıştır. Bu nedenle Nemrut tarafından ateşe atılma cezası verilmiştir. Hazreti İbrahim halk tarafından ateşe atılmış olup ateşe atıldığı bu yer havuzlu bir bahçeye dönüşmüş, ateşe atılan odunlar ise balığa dönüşmüştür. Ve buraya Halilürrahman Gölü adı verilmiştir. Hazreti İbrahim’e aşık olan Nemrut’un kızı Zeliha’da Hazreti İbrahim’in arkasından kendini ateşe atmış ve onunda ateşe attığı yer güllük gülüstanlık olmuştur ve bu yere de Aynzeliha Gölü ismi verilmiştir. Rivayet bu şekildedir.

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

Kültür Bakanlığı resmi web sitesi

Şanlıurfa belediyesi resmi web sitesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Ferhat Dirlik diyor ki:

    Sayın admin ; Balıklıgöl hakkında yazmış olduğunuz sedef hastalarının ziyaret ettiği şifa aradığı göl olması özelliği tamamen yanlıştır. Bahsettiğiniz balıklı göl sivas ili kangal ilçesinde olduğunu bilmekteyim. Şanlıurfadaki balıklıgöl ile sadece isim benzerliği bulunmaktadır..

YORUM YAZ