Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Babillerin özellikleri nelerdir?

Babillerin özellikleri nelerdir?
 • 20.12.2015

Babiller Mezopotamya da bölgesinde hüküm sürmüş antik dönem eski uygarlıklarından bir tanesidir. Birçok özellikleri sebebiyle günümüze kadar adını yaşatmış olan önemli bir uygarlıktır. Aşağıda vereceğimiz üzere dünyanın yedi harikası listesine girmiş bir eser bırakmayı da başarmışlardır. Fakat bu eser günümüze kadar gelmeyi başaramamıştır.

Tanrı MardukBabil devletinin özellikleri nelerdir?

-Kurulduğu yer yer Mezopotamya (Dicle ve Fırat nehirleri arasında kalan bölge) bölgesidir. Günümüzde Irak devletinin güney kısımlarına kadar uzanan bölgeyi kapsamaktadır.

-Kuruluş tarihi olarak Milattan Önce 1894 yılı gösterilmektedir.

-Babillerin oluşturduğu halkın büyük bir kısmı sami ırkındandır.

-Babiller birden çok tanrıya tapmışlardır. Çok tanrılı bir inanışları vardı. Baş tanrı Marduk idi. Marduk ’un yeryüzündeki temsilcisi ise Kral’dı. Fakat kaynaklar da en büyük tanrı olarak İmparatorluğun başkentine adını verdikleri Asur olduğu bazı kaynaklarda geçmektedir.

-Babiller Marduk dışında, Güneş, Ay, Gökyüzü ve toprak tanrıları adını verdikleri tanrılara da tapmışlardır. 

-Babiller de baş tanrıça ise İştar’dı.

-Babiller de Sümerlerin kullanmış olduğu çivi yazısını kullanmışlar ve birçok yazılı tabletler bırakmışlardır. Sümer uygarlıklarına ait olduğu bilinen tabletlerde yasalar, matematik, din gibi konulara değinilmiştir.

Babiller 3 dönem şeklinde hüküm sürmüşlerdir. Bunlar Birinci Babil Dönemi, İkinci Babil Dönemi ve Yeni Babil dönemidir.

Hammurabi Kanunları-151-Birinci Babil Dönemi:

-Milattan Önce 2105 yılı ile 1806 yılları arasında hüküm sürmüştür. Ve bu dönem Babillerin en parlak dönemi olmuştur. Çünkü bu dönemde Babillerin en ünlü hükümdarı Hammurabi bulunmaktadır. Hammurabi döneminde dönemin güçlü devletleri olan Elamlar, Asurlar gibi önemli devletleri himayesine alarak Mezopotamya’da birlik kurmuştur.

-Dünyada kanunların ilk temelleri sayılan ve ilk yasa olarak bilinen Hammurabi yasaları yine bu dönemde yapılmıştır. Hammurabi yasaları yapar iken Sümer ve Akadların yasa benzeri kaynaklarından yararlanmıştır.

-Hammurabi’nin ölümünden sonra yavaş yavaş güç kaybeden Birinci Babil dönemi Hititliler tarafından yıkılmıştır.

2-İkinci Babil Dönemi:

-Babil bölgesinde tekrar Milattan Önce 1750 yılında Egemenlik kurmuş ve bu egemenlikleri 1174 yılına değin devam etmiştir. Asurlular tarafından yakılmıştır.

Babil Kulesi3-Üçüncü Babil Dönemi (Yeni Babil Dönemi)

-Asurluların yıkılması ile birlikte Milattan Önce 612 yılında tekrar kurulmuş olup bu Babil dönemi de en parlak dönemini Nabukadnazer zamanında yaşamıştır. Nabukadnazer’in ölümünden sonra zayıflamaya başlamış ve Milalttan Önce 338 yılında Persler tarafından bir daha kurulmamak üzere yıkılmışlardır.

-Dünyanın 7 harikası olarak bilinen “Babil’in Asma Bahçeleri” bu dönemde yapılmıştır. Yaptıran kişi ise Nabukadnazer’dir. MÖ 7. yüzyılda Babil’in kurak olan Mezopotamya çöllerinin ortasına ağaçların bulunduğu, akarsuların olduğu ve birçok çeşitte bitkinin bulunduğu çok katlı bir bahçe yapmıştır.

-Yine “Babil’in Asma Bahçeleri” içinde bulunduğuna inanılan ve tanrı Marduk için yapılan Babil Kulesi en önemli eserleri olarak kabul edilmektedir. Fakat Babil’in bu kulesi birçok efsane de geçmesine rağmen böyle bir kulenin gerçekten var olup olmadığı konusunda tartışmalar bulunmakla birlikte kaynaklarda kulenin şekliyle ilgili birçok bilgi bulunmakta aynı zamanda, Yeni dönem Babil imparatorları olan Nabukadnazer tarafından yenilendiği, daha sonra tekrar yıkılan bu kulenin Büyük İskender tarafından ise tekrar yapılacağından fakat Büyük İskender’in ölmesi sebebiyle yapılamadığı bilgisi de bulunmaktadır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Cem diyor ki:

  Ödevim için kullanacağım sakıncası var mı?

  1. admin diyor ki:

   Tabiki kullanın izin almanıza bile gerek yok

 2. .... diyor ki:

  admin bey kopyalaya bilsek bide odevde kullancam world e cikartcam

YORUM YAZ