Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: 5,31 / Satış: 5,33
€ EURO → Alış: 6,03 / Satış: 6,05

Babasını Zorla Tahttan İndiren Osmanlı Padişahı Kimdir?

Babasını Zorla Tahttan İndiren Osmanlı Padişahı Kimdir?
  • 14.07.2018

Bu yazımızı rastgele okuyor iseniz muhtemelen şaşırmışsınızdır. Çünkü Osmanlı İmparatorluğu uzun yıllar hüküm sürmüş bir imparatorluk olup toplam 36 padişahın hüküm sürdüğü büyük bir imparatorluk olmuştur. 600 yıllık bir geçmişi bulunan Osmanlı İmparatorluğu bu zaman zarfında bir çok savaşların ve birçok olayların olduğu bir dünya imparatorluğu olmuştur.

Yavuz-1Osmanlı İmparatorluğunda kardeşlerini öldüren şehzadelerden sıkça bahsedildiğinden bir çoğumuz kardeşlerini öldüren bir çok padişahı ve şehzadeyi sayabiliriz. Hatta kardeş katli Fatih Sultan Mehmet tarafından yasayla getirildiğinden dolayı çok zaman osmanlı imparatorluğunda karşımıza çıkmış bir hadisedir. Bunun yanında bazı padişahlarında kendi çocuklarını öldürdüğünü yine duymuşuzdur.

Osmanlı imparatorluğunda eşine az rastlanır bir durum olan babanın zorha tahttan indirilmesi olayı olmuşmudur? Sorusu bir çoğumuzun aklına gelmiştir.

Evet Osmanlı İmparatorluğu hüküm sürdüğü bu zaman dilimi içinde ne yazikki böyle bir olaya da şahit olmuştur.

Yaşandığı zaman o güne kadar yaşanması düşünülmeyen bir durum olan bu durum Osmanlı İmparatorluğunda da yaşanmıştır. Peki bu padişah kimdir?

YavuzOsmanlı İmparatorluğunda babasını zorla tahttan indiren Osmanlı padişahı kimdir?

Osmanlı İmparatorluğunun en büyük ve ismi en çok bilinen 3 padişahından birisi olarak kabul edilen Yavuz Sultan Selim babasını zorla tahttan indirdirerek tahta çıkmış olan Osmanlı Padişahıdır.

Peki bu olay nasıl olmuştur?

İkinci Beyazıd padişah iken kendisinden sonra padişah olacak şehzadelerden. Birinci Ahmedi veliaht olarak düşünüyordu. Ve bunu da gerçekleştirerek Birinci Ahmedi veliaht olarak ilan etmiştir. Fakat birçok devlet adamı ve asker ise Yavuz Sultan Selim’i daha çok seviyorlardı.

Yavuz Sultan Selim veliaht olarak Birinci Ahmed’in seçilmesinden sonra kendisinin bir daha padişah olamayacağını düşünerek harekete geçmiştir. Ve babasına el öpmeye geliyorum diyerek bulunduğu sancakbeyliğinden payitahta toplamış olduğu askerlerle yürümüştür. İkinci Beyazıt askerler ile birlikte oğlunu görünce üzüntüsünden ağlamıştır. Fakat burada herhangi bir savaş olmamış padişah Yavuz Sultan Selim’e payitahta daha yakın olan bir sancakbeyliğini vermiştir.

Yavuz Sultan SelimDaha sonra yine Yavuz Sultan Selim yanına topladığı binlerce kişilik asker ile babasına karşı gelmiş ve babasıyla savaşmıştır. Fakat yenilerek başka bir şehir olan kefe’ye kaçmıştır.

Devlet adamları ve Yeniçeriler Birinci Ahmed’i değil Yavuz Sultan Selim’i padişah olarak görmek istedikleri baskısı artınca Padişah İkinci Beyazıd Selimi tekrar istanbula çağırmıştır. Selim İstanbul’a gelince onu yeniçeriler ve devlet adamları karşılamıştır. Bu olaydan bir müddet sonra Yavuz Sultan Selim yeniçeriler ve devlet adamları ile birlikte saraya yürümüştür. İkinci Beyazıta yeniçeriler ve devlet adamları padişah olarak Yavuz Sultan Selim’i görmek istediklerini iletince Bayızatta padişahlığı oğluna terketmek zorunda kalmıştır.

İşte Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşanan şehzadenin padişah babasını zorla tahttan inmeye zorlaması ve indirmesi bu şekilde cereyan etmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ