Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ayıların özellikleri

Ayıların özellikleri
 • 21.07.2015

Güçlü ve büyük olan arka ayakları üzerinde dikili vaziyette durabilen Ayıgiller familyasından ve dünya üzerinde birçok bölgede yaşam alanı bulan hayvanlardan bir tanesidir.

Ayı-2Ayıların özellikleri nelerdir?                                          

Ayılar hem vahşi hem de yırtıcı bir hayvandır.

Ayılar iri yapılı hayvanlardır.

Bacakları vücutlarına nazaran kısadır.

Ayıların büyüklükleri türlerine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin bir ayı türü olan Malaya Ayılarının ağırlıkları yaklaşık olarak 30-45 kilogram aralığında iken Alaska İri Boz ayısının ağırlığı yaklaşık olarak 750-800 kilogram aralığındadır. Ve türleri genel olarak büyük ve iricedir.

Ayıların en önemli özelliklerinden bir tanesi iri cüsselerine rağmen oldukça iyi yüzücüler olmasıdır.

Erkek ayılar dişilerine nazaran büyüktür.

Ayıların bir diğer önemli özelliği ise ağaca çok iyi tırmanabilirler. Özellikle bazı durumlarda bazı hayvanlar ağaca çıksa bile onları ağaçların belli bir noktasına kadar takip ederler.

Ayı-1Ön ayaklarını havaya kaldırarak sadece arka ayakları üzerinde aynı insanlar gibi yürüyebilirler. Özellikle başka hayvanları korkutmak için iki ayağa üzerine durur, fakat koşma durumunda dört ayaklı olarak koşar.

Ayıların ayaklarında toplam olarak 5 adet parmakları vardır. Parmaklarının ucunda pençeleri bulunmakta olup bu pençeler bazı hayvanlar veya bazı kuşlardaki gibi içeri çekilememektedir. Sürekli aynı vaziyette dururlar.

Uzun bir tüye sahiptirler.

Kutup ayısıAyıların genel olarak renkleri Kahverengi, Siyah ve beyaz (kutup ayıları) renklidir. Büyük Panda’nın vücudu ise siyah beyaz şekildedir.

Ayılar etçil hayvanlar olarak bilinse de genel olarak hem etçil hem de otçul hayvanlardır. Bu nedenle ayılara genel olarak hepçil hayvanlar denmektedir.

Ayıların en çok rağbet gösterdiği yiyecekler balık, et ve meyvedir. Bazı türleri özellikle balı çok severler. Ayı türleri içinde etçil olan tek tür Kutup Ayılardır.

Ayıların yaşam alanları başta ormanlar olmak üzere kayalıklar ve mağaralardır. Buralarda kendisine ev olarak ağaç kavuklarını, kayalar arasındaki yarıkları, çukurları ve mağaraları mesken edinirler. Ayı yuvalarına “in” denir.

Ayılar yaz aylarında iyi şekilde beslenirler. Kış geldiğinde ise inlerinde büyük çoğunluğunu uyuyarak ve dinlenerek geçirirler. Bazı türleri tamamen kış ayında kış uykusuna yatarlar.

Ayı-3Ayıların yaşam biçimleri türlerine göre değişiklik gösterse de ortalama olarak 15 ila 30 yıl arasında bulunan bir ömre sahiptirler. Fakat eğer insanlar tarafından beslenirler ise ömürleri daha çok olabilmektedir.

Ayılar genel olarak postu için avlansa da bazı yerlerde eti ve yağı içinde avlandıkları olmaktadır.

Ayıların bazı türlerinin nesilleri tükenmiş olup günümüz de yaşayan sadece 8 tane ayı türü bulunmaktadır.

Boz Ayı, Kutup Ayısı, Amerika Siyah Ayısı, Asya Siyah Ayısı, Malaya Ayısı, Tembel Ayı, Gözlüklü Ayı ve Büyün Panda’dır.

Ülkemizde sadece 8 ayı türünden 1 türü yaşamaktadır. Buda Boz ayı türüdür. Boz ayı türü haricinde başka bir tür ülkemizde bulunmamaktadır.

Yakın zamanda bazı ayılar “Ayı Oynatma” adı altında bazı kişilerce bakılarak sokak sokak gezdirilir ve bundan gelir elde edilirdi. Fakat günümüzde artık bu iş için beslenen ayı bulunmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. buket diyor ki:

  iyi idarelik

  1. ece diyor ki:

   yani buket sana katılıyorum

 2. LEMUR diyor ki:

  Thank You

YORUM YAZ