Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ayder Yaylası nerede, özellikleri nelerdir?

Ayder Yaylası nerede, özellikleri nelerdir?
  • 08.04.2018

Ayder yaylasına ülkemizin en ünlü yaylası desek yanlış olmaz herhalde çünkü ülkemizde en çok bilinen yaylalar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Birçok kişi tarafından ziyaret edilmiş ve yine birçok kişi tarafından da bilinmektedir. Peki Ayder yaylasını bu kadar özel kılan ve bu kadar çok tanınmasını sağlayan özellikler nelerdir? Kısaca bu önemli yaylamızın nerede olduğundan bahsedip, maddeler halinde özelliklerini verelim.

ayder yaylası-2Ayder Yaylası nerededir?

Ayder Yaylası Karadeniz Bölgemizde yer almaktadır. Rize il sınırları içinde bulunan bu yaylamız ilçe olarak ise Çamlıhemşin ilçesinde bulunmaktadır.

Ayder yaylasının özellikleri nelerdir?

-Karadeniz bölgesi yaylalarından bir tanesidir.

-Bulunduğu yer olan Ayder bölgesinin tarihi 1300’lü yıllara kadar gitmektedir.

-Rize ili Çamlıhemşin ilçesine yaklaşık olarak 19 kilometrelik bir mesafede yar almaktadır.

-Yüksekliği deniz seviyesinden yaklaşık olarak 1350 metredir.

-Ayder yaylası ormanlık alanlarla süslü olup kayın ormanları ile çevrelenmiştir.

-Ayder yaylası ilk olarak Halalılar tarafından kurulmuş olup, çoğu kaynakta bu medeniyetin burasını dinlenme amacı ile kurduklarından bahsedilmektedir.

-Özellikle son 20-30 yılda ününe ün katmış ve ülkemizdeki birçok insan tarafından tanınmıştır.

ayder yaylası-3-Ayder yaylası doğal güzellikler ile birlikte kaplıcaları ilede oldukça ünlüdür. Özellikle yeraltından çıkan kaplıca suyunun oldukça şifalı olduğu belirtilmektedir. Özellikle Eklem romatizması ile birlikte birçok rahatsızlığa iyi geldiği bildirilmektedir. Bu sular yaklaşık olarak yerin 260 metre altında çıkmakta olup, ortalama sıcaklığı ise yer yer 50 derece civarındadır. Aslında ilk çıktığında bu sıcaklık 55 derece civarında iken tesislere geldiğinde yaklaşık olarak 40-45 derecelik bir sıcaklığa düşmektedir.

-Ayder bölgesi Milli Park Alanı olup, burada yayla evleri, oteller, pansiyonlar ve kamp alanları bulunmakla birlikte kesinlikle beton bina yapmak yasaktır. Binalar kesinlikle ahşap olmak zorundadır. Bu yaptırımlar sebebiyle Ayder yaylasının korunması amaçlanmıştır.

-Ayder Yaylası ayrıca Karedeniz bölgesinin en çok turist çeken bölgelerinden bir tanesi olup, gerek yurt içinden gerekse yurt dışından çok sayıda turisti ağırlamaktadır.

Ayder yaylası-1-Yine ülkemizin en değerli balı olarak bilinen Ayder Balı bu bölgede üretilmektedir. Bu bölgede bulunan bazı güllerden arılar tarafından alınan polenler, arıcılar tarafından çam ağaçlarının tepesine yapılan kovanlara getiriler bal yapılmaktadır.

-Ayder yaylasından bulunan çam ağaçlarının boyları yaklaşık olarak 30-40 metreye kadar varmaktadır.

-Ayder yaylasının bazı bölgelerinde ulaşım eski tip teleferiklerle yapılmakta ve bu teleferiklerde özellikle turistler tarafından oldukça ilgi çekmektedir.

-Ayder Yaylası özellikle birçok şenliklere de ev sahipliği yapmaktadır.

-Ayder yaylası ilkbahar ve yaz aylarında yeşile bürünürken kış aylarında ise kara bürünmektedir. Bu özelliği ile hem yaz hem de kış dönemlerinde 12 ay boyunca turizme açık bir yer olma özelliği taşımaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ