Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ay tutulması nasıl olur?

Ay tutulması nasıl olur?
  • 13.07.2015

Ay tutulması sık sık karşılaştığımız olaylardan bir tanesidir. Sürekli yeri değişmekle birlikte dünyanın birçok yeri ay tutulmasına şahit olmaktadır.

Ay tutulmasının oluşmasının temel nedeni güneş ile ay arasına dünyamızın girmesidir. Veya Ay’ın dünyamızın gölgesinde kalması neticesinde güneş alamama durumudur.

Ay tutulmasının olabilmesi için tıpkı güneş tutulmasında olduğu gibi bu üç kürenin aynı hizada bulunması gerekmektedir. Aynı doğrultuda olmadığı takdirde ne güneş tutulması nede ay tutulması meydana gelir.

Ay tutulması-2Ay kendi ekseninde döndüğü gibi dünyamız ekseninde de dönmektedir. Aynı zamanda dünyamız ile birlikte güneşin etrafında dönmektedir. Yani ayın 3 çeşit döngüsü bulunmaktadır. (Bu döngü sayısı dünyamız için 2 adettir. Kendi etrafında ve güneş etrafında döngüsü) İşte ay ve dünyamız bu döngüleri sebebiyle bazı durumlarda ay dünyamızın gölgesinde kalarak güneş ışınlarını alamaz hale gelir bu nedenden dolayı da ay tutulması meydana gelir. Ay tutulmasının temel sebebi budur.

Ay tutulması özellikle eski medeniyetlerce hatta Anadolu’nun birçok yerinde Ay’ın önünün tanrılar tarafından kapatıldığı yönünde yaygın inanışlar vardı. Ve ay tutulması olduğu zaman davullar çalarak ses çıkartılır ayın açılması için bazı davranışlarda bulunulurdu. Fakat günümüzde bu durumun bir coğrafi olay olduğu açıklandığından artık böyle davranışları görmek mümkün değildir.

Ay tutulması dolunay zamanı da ve Ay’ın düğüm noktalarına yakın durumda olmasından meydana gelmektedir.

Ay tutulması-1Ay tutulması ne kadar sürmektedir?

Ay tutulması güneş tutulmasına nazaran epey uzun süren bir durumdur. Bunun sebebi de dünyamızın gölgesi, ayın dönüş hızı ve yüzey ölçüsü veya hacmi ile ilgilidir. Bu sebeplerden dolayı ay tutulması yaklaşık olarak 40 dakikadan 1 saate kadar sürebilmektedir.

Ay tutulması dünyamızın aya dönük kısmında ve yeryüzünün Ay’ın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu bütün noktalara izlenebilmektedir.

Ay tutulması tamamen görünmeme seviyesinde olmamaktadır. Ayın rengi hafif bakır rengine dönüşmektedir. Bunun sebebi ise Güneş ışınlarının Ay’a karşı olan dünya yüzeyine çarptıktan sonra dünya atmosferi tarafından kırılması nedeniyle ay tamamen kaybolmamasıdır. Bu kırılma sonucunda kırmızı renk yansıtıldığı için dünyanın gölgesi kırmızıya yakın bir renkte görülmektedir.

Kısmi ay tutulması nedir?

Bazı zamanlarda dünyamızın gölgesi ayın bir kısmına düşer bu nedenden dolayı ayda tam tutulma olmaz buna kısmi ay tutulması adı verilir. Yani dünyamızın gölgesinin düştüğü bölümün içerisinden ayın tam geçmeme durumudur.

Tam ay tutulması nedir?

Tam ay tutulması dünyamızın gölgesine Ay’ın tamamen girmesi neticesinde olan tamamen ayın karanlıkta kalması durumudur. (Tabi Ayı’n hiçbir tutulma şeklinde gökyüzünde görülmemesi gibi bir durum söz konusu değildir)

Ay Tutulması (kanlı ay tutulması)Ay tutulması yılda kaç kez olur?

Ay tutulmasının sayısı 2 kez ile 3 kez arasında değişiklik göstermektedir. Hatta bazı yıllarda ay tutulmasının olmadığı yıllarda olabilmektedir. Bu sebepten dolayı yılda kaç kez ay tutulur gibi bir sorunun kesin bir cevabı olmamakla birlikte genel itibariyle 2 defa, bazı yıllar 3 defa, nadiren de hiç tutulmadığı olur diye cevap vermek doğru olacaktır.

Kanlı ay tutulması nedir? Nasıl olur?

Kırmızı ay tutulmasının sebebi yukarda kısmen anlattığımız gibi dünya atmosferinin mavi ve yeşil renkleri yutarken kırmızı rengi kırmasından ve bu kırmızı rengin ay üzerinde bıraktığı etkiden kaynaklanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ