Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ay sınıfı denizaltıların özellikleri nelerdir?

Ay sınıfı denizaltıların özellikleri nelerdir?
  • 24.05.2018

Ülkemizdeki denizaltıların sınıflarından bir tanesi Ay sınıfı denizaltılardır. Ay sınıfı denizaltılara sonu ay ile biten isimler verilmiştir. Aşağıda vereceğimiz üzere örneğin Atılay, Saldıray vb. Bu sınıfta üretilen denizaltıların özellikleri neredeyse birbirleriyle tamamen aynıdır. Belki çok az bir fark olabilmektedir.

Ay sınıfı denizaltılar ülkemizin ordusunda bulunan 3 denizaltı sınıfından bir tanesidir, diğerleri Gür ve Preveze sınıfı denizaltılardır. Özellikleri itibarıyla ülkemiz ordusunda bulunan denizaltı sınıflarıda birbirine yakın bulunmaktadır. Özellikle boyutları neredeyse aynı civardadır.

denizaltıAy Sınıfı denizaltılar hangileridir?

Ay sınıfında bulunan denizaltılarımızın sayısı 6 tanedir. Bu denizaltılarında numaraları S serisi olup S-347’den başlayıp S-352’de son bulmaktadır. 

TCG Atılay (S-347)

TCG Saldıray (S-348)

TCG Batıray (S-349)

TCG Yıldıray (S-350)

TCG Doğanay (S-351)

TCG Dolunay (S-352)

Ay Sınıfı Denizaltılarda kaç mürettebat bulunmaktadır?

Preveze sınıfı denizaltılarında toplam görev yapan personel sayısı 39 olarak belirlenmiştir. Personel sayısı itibarıyla Preveze sınıfı denizaltılardan daha bir personel ile görev yapabilmektedir. Bunlar rütbe ve sayı olarak şu şekildedir:

9 Subay

25 Astsubay

5 Uzman Erbaş, Er ve Erbaş

Denizaltı-3Ay Sınıfı Denizaltıların Büyüklüğü Ne Kadardır?

Ay sınıfı denizaltılar su üzerinde seyir halinde iken ağırlığı 930 ton olup, dalmış ağırlığı 1185 tondur. Bunun sebebi ise dalarken denizden veya bulunduğu yerden su almasıdır. Çünkü denizaltıların batması için su alması, yukarı çıkması içinde su vermesi gerekmektedir. Aşağı yukarı 250 ton civarı bir su alarak denizaltına batmaktadır.

Ay sınıfı denizaltılar Preveze sınıfı denizaltılardan daha küçük denizaltılardır.

Uzunluk olarak ise 61,2 metrelik bir uzunluğu bulunmaktadır.

Yüksekliği 5,5 metredir.

Genişliği 6,2 metredir.

Ay Sınıfı Denizaltılar yakıt olarak ne kullanmaktadır?

Preveze sınıfı denizaltılar diğer denizaltılarımız gibi Dizel yakıt kullanmaktadır. Araçlarda kullanmış olduğumuz dizel yani motorin yakıtı olup, belki içinde bazı katkı maddeleri olabilir.

Motoru dizel-elktrik motor olup 4600 HP’dir.

Denizaltı-1Ay Sınıfı Denizaltıların hızı ne kadardır?

Hızları Knot cinsinden söylenmektedir. 1 knot 1 deniz miline eşit olup, deniz milini iklometreye cinsinden söyler isek 1 denizmili tam olarak 1,852 kilometreye eşittir. Yani 1 denizmili ortalama 2 kilometreye yakın diyebiliriz.

Denizaltıların hızları su üstündeyken ve su altındayken ayrı hızlardadır. Denizaltılar su altında iken su üstünde olduğundan daha hızlı hareket etmektedir.

Su üzerinde seyir halinde iken yaklaşık olarak 11 knotluk (Kilometre cinsinden bu hız 11*1,85=17,4 kilometreye denk gelmektedir) bir hıza ulaşırken, su altında iken yaklaşık olarak 22 knotluk (Kilometre cinsinden bu hız 22*1,852=34,8 kilometreye denk gelmektedir) bir hıza ulaşmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ