Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Avşa Adası Özellikleri

Avşa Adası Özellikleri
  • 12.07.2015

Ülkemizin önemli adalarından bir tanesidir. Marmara denizinde bulunan çok büyük olmayan bir ada olmasına karşın (Marmara denizinde bulunan en büyük 3.ada bu adadır) ülkemizden birçok yerden günübirlik veya tatil için giden insanlar bulunmaktadır. Yakın olan illerden hafta sonları gezileri için gidilmekte olup özellikle İstanbul ilimizden gelen birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Avşa adası Balıkesir ilinin Marmara ilçesine bağlı olan bir yerleşim yeridir. Marmara ilçe merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 11 kilometredir.

Avşa Adası-3Avşa adası özellikleri nelerdir?

Avşa adasının uzunluğu yaklaşık olarak 7 kilometre iken genişliği ise 4 kilometre civarındadır.

Avşa adasında yaşayan toplam nüfus 2500 kişi civarında olmakla birlikte yaz aylarında turistlerin akın etmesi nedeniyle 100.000 civarına çıkmaktadır.

Avşa adasına en çok dışardan gelen insanlar İstanbul ilimizden gelmektedir. İstanbul ilinden aşağı yukarı her gün deniz otobüsü seferleri yapılmakla birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait gemilerle de hem hafta içi hem de hafta sonu seferler düzenlenmektedir.

Avşa adasının tarihteki isimleri şöyledir,

Ophiussa

Afousia, ,

Panagia,

Aosia

Afıssıa

Avşa Adası-1Resmi isim olarak bir ara Türkeli olarak ismi değiştirilse de Tarihi ismi Türkçeleştirilerek AVŞA ismi verilmiştir.

Marmara denizindeki üç büyük adadan bir tanesidir. Diğerleri Marmara adası ve Paşalimanı adasıdır.

Avşa adasının yüzölçümü yaklaşık olarak 35-36 kilometrekare civarındadır.

Avşa adasının ortalama yükseltisi 100 metre ile 250 metre arasında değişiklik göstermektedir.

Avşa adasına en çok ziyaretçinin geldiği il olan İstanbul ilimiz bu adaya yaklaşık olarak deniz otobüsü 2,5-3 saatlik bir mesafede bulunmaktadır. En yakın yerlerden bir tanesi olan Balıkesir ilimizin Erdek ilçesinden ise 2 saatlik bir deniz yolculuğu ile gelinebilmektedir.

Avşa Adası-2Avşa adası en soğuk zamanlarını Ocak ayında geçirmektedir. En sıcak ay ise Temmuz ayıdır. Temmuz ayı ortalama sıcaklığı yaklaşık olarak 24-25 derece civarındadır. Kar yağışı fazla olmasa da bazen Ocak ve Şubat aylarında kar yağdığı görülmektedir.

En çok yağmurun yağdığı zaman ise Aralık ayıdır.

Özellikle yaz döneminde turistlerin akınına uğrayan bu ada son zamanlarda turizm açısından gelişme göstermiş ve gelen turistlerin iyi zaman geçirmesi için bazı yeni tesislerde yapılmıştır.

Avşa adasında üzüm yetiştirilerek şarapta yapılmaktadır. Zamanla bu yapılan şarap adından söz ettirmeye başlamıştır.

Avşa adası koy yönünden zengin olup başlıcaları şunlardır; Tavşanlı Koyu, Kumtur Koyu, Çınar Koyu, Yiğitler koyu ve Atanaş koyudur.

Avşa adası ayrıca gece eğlencelerinin bulunduğu tesislerle de dikkat çekmektedir.

Özellikle turizmciler açısından birçok türde otellerde bulunmaktadır. Özellikle grup halinde gelenlerin tercih etmiş olduğu apart tipi otellerin sayısı da oldukça fazladır ve fiyatları da oldukça uygundur. 

Yararlanılan kaynaklar;

balikesirmarmara.gov.tr (Balıkesir Marmara kaymakamlığı resmi web sitesi)

wikipedia.org

kulturturizm.gov.tr (Kültür Bakanlığı resmi web sitesi)

ibb.gov.tr (İstanbul Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ