Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Avrasya tüneli özellikleri nedir?

Avrasya tüneli özellikleri nedir?
  • 18.12.2016

Avrasya tüneli ülkemiz topraklarında deniz içerisine inşa edilmiş olan ikinci tüneli olma özelliğine sahip bulunmaktadır. Bilindiği üzere ilki Marmaray’dır. Fakat Avrasya Tüneli bir karayolu tüneli olma özelliği ile ilk olma özelliğini de elinde bulundurmaktadır.

Avrasya TüneliAvrasya Tüneli’nin özellikleri nelerdir?

-Temeli 26 Şubat 2011 tarihinde atılmıştır. Tamamlanma tarihi ise 21.12.2016 tarihidir.

- Avrasya Tüneli’nin tasarımını dünyanın bu konudaki lider şirketi Parsons Brinckerhoff International Inc. (PBI) yapmıştır. 

-Proje olarak 2016 yılının en iyi projesi seçilmiştir.

-İstanbul’da bulunan Avrasya Tüneli Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlamakta olup ismini de buradan almıştır.

-İstanbul Kazlıçeşme ve Göztepe güzergâhına yapılmıştır. Marmaray’ın yaklaşık olarak 1,8 kilometre kadar güneyinde yer almaktadır.

-Toplam uzunluğu tünel ve bağlantı yolları ile birlikte 1460 metredir. (14,6 kilometredir). Fakat sadece tünel olarak uzunluğu 5,4 kilometredir. Deniz altında geçen tünelin toplam uzunluğu ise 3,34 kilometredir.

Avrasya Tüneli-3-Normal şartlarda Göztepe ve Kazlıçeşme arası 1 saat 40 dakika sürerken bu tünel sayesinde 15 dakikaya inmiştir.

-Proje Türk şirketi Yapı Merkezi ve Kore şirketi SK konsorsiyumu tarafından inşa edilmiştir.

-Deniz tabanının en yakın noktada 27 metre altından geçmektedir.

-Deniz yüzeyinden en altta olduğu derinlik 106 metredir.

-Avrasya Tüneli sadece otomobil ve minibüsler tarafından kullanılmakta olup, ağır vasıtalar ve motosikletler tarafından kullanımı yasaktır. Ayrıca yaya trafiğine de kapalıdır.

-Bu tünelin yapımında kullanılan Tünel Açma Makinesi sadece bu tünel için özel olarak yapılmıştır. Günde ortalama olarak 8-10 metre ilerleme kat edebilen bir makinedir.

-Kazılan tünelin çapı 13,7 metre olup, bu alanda dünyada kazılmış olan en geniş 6. Tünel olma özelliğine sahiptir.

Avrasya Tüneli güzergahı- 3 Katlı Avrasya Tüneli hem karayolu hem de demiryolu geçişinin bulunduğu ve bu yönüyle dünyada bir ilk olan bir tüneldir. Üst ve Alt kat tekerlekli araçlar için orta kat ise raylı sistem için yapılmıştır.

-Tünel içerisinde gerek telefon gerekse internet bağlantısı mevcut olup, tüneli kullanacak kişilerin dünya ile iletişimleri kesilmeyecektir.

-Tünel 9 şiddetindeki depremlere dayanıklı olacak şekilde yapılmıştır.

-Tsunami dalgalarına da dayanıklı olarak inşa edilmiştir.

-Tünel Yap-İşlet-Devret olarak yapıldığından ATAŞ tarafından 24 yıl 5 ay süre ile işletildikten sonra kamuya devredilecektir.

Avrasya Tüneli-1- Avrasya Tüneli Projesi, 285 milyon 121 bin 188 Amerikan Doları tutarında özkaynak, 960 milyon Amerikan Doları tutarında kredi kullanılarak, toplam 1 milyar 245 milyon 121 bin 188 Amerikan Doları yatırımla yapılmıştır. (Kendi sitesinden alınan bilgidir).

-Avrasya Tünelinin açılışı 20 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Yararlanılan kaynaklar;

Radikal.com.tr (Radikal gazetesi internet sitesi)

wikipedia.org

avrasyatuneli.com.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. eran diyor ki:

    teşekkürler. bilgiler için acaba tünel açmak için yapılmış makinanın yapımı bittikten sonra akibeti ne olmuş. hurdacılara mı gitmiş. :/ keşke akıbetini bilebilsek…

YORUM YAZ