Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Av tüfekleri ve av tüfeği fişekleri özellikleri nelerdir?

Av tüfekleri ve av tüfeği fişekleri özellikleri nelerdir?
  • 02.10.2015

Av tüfekleri ülkemizde ve dünyada avcılık için kullanılan tüfekler olup, en kolay alınan silahlardan bir tanesidir. Diğer tabanca ve tüfekler herkese verilmemekle birlikte av tüfeklerinin alınması bir tabanca gibi değildir. Aşağı yukarı avcılık yapmak isteyen ve silah almasında sakınca bulunmayan herkes tarafından alınması mümkündür.

Av tüfeklerinin ilk olarak ne zaman kullanıldığı kesin olarak bilinmemekle birlikte en az 150 yıllık bir geçmişe sahip olduğu tahmin edilmektedir.

 Av tüfeklerinin hayatımıza girmesi 19.yüzyılın başlarına dayanmaktadır. Bu tarihlerde dünyanın önemli silah üreticisi firmaları olan Browning, Remington, winchester gibi firmalar av tüfeklerini ilk üretmeye başlayan firmalar olmuştur. Ve ilk üretilen av tüfekleri yivsiz av tüfekleridir ki zaten günümüzde dahi av tüfeklerine yivsiz tüfekler olarak isim verilmektedir.

Av tüfekleri günümüzde sadece avcılıkta kullanılmamaktadır. Aynı zamanda atıcılık sporunda da önemli bir yere sahiptir. Çünkü Av tüfeği atışları ile yapılan atıcılık müsabakaları ve spor branşları bulunmaktadır.

Yan Çifte Av tüfeğiAv tüfeklerinin özellikleri nelerdir?

-Günümüzde kullanılan av tüfekleri yivli ve yivsiz av tüfekleri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

-Av tüfeklerinde mermi yerine av fişeği kullanılmaktadır. Aşağı yukarı bu fişeklerin yapılış ve yapısı mermilerle aynı şekildedir. Mermilerde sadece bir çekirdek olmasına karşı av fişeklerinde domdom ismi verilen tek çekirdeğin bulunduğu fişekler haricindekiler  küçük küçük onlarca bilyeden oluşmaktadır.

-Av tüfekleri çok özel yapılmadıkları sürece genel olarak iki veya tek namludan oluşmaktadır. Çift namlulu av tüfeklerin bazıları yan yana namlulardan oluşurken özellikle yeni nesiller altüst namludan oluşmaktadır.

-Av tüfekleri ilk yıllarda sadece 1 mermi atar iken daha sonra çifteler çıkmış ve iki mermi atar hale gelmiştir. Daha sonraki yıllarda geliştirilen yarı otomatik ve otomatik av tüfekleri aşağı 8-10 atıma kadar artırılmıştır.

-Av tüfeklerinin etkili menzili kısa sayılabilecek seviyede olup ortalama olarak 30-40 metre ile 90 metre arasındadır. Av tüfeğinin etkisi fişeklerde bulunan bilyelerin büyüklüğü ile de doğru orantılıdır.

Av Tüfeğ-Av tüfeklerinin belirli kalibreleri bulunmaktadır. Bunlar içinde genelde en çok kullanılan 12 kalibrelik tüfeklerdir. 12 kalibre tüfeğin çapı 18,2 milimetrelik kurşun misketin çapına eşittir. Ve bu kurşunun ağırlığı da 37,8 gramdır. Eğer kalibre daha yüksekse örneğin 20 kalibre ise tüfeğin çapı daha az olup tüfeğin namlusuna sığabilecek olan misket kurşunun çapı 16,8 milimetredir. Misket ağırlığı ise 22,7 gramdır. Yani kalibre düştükçe namlu içi çapı artar.  Kalibre olarak av tüfekleri 12,16,20,28,32,36 kalibredeki tüfeklerdir.

-Av tüfeklerinde bulunan fişekler içerisinde tek kurşun bulunabileceği gibi yine kurşunun büyüklüklerine göre oldukça çok sayıda bilye de bulunmaktadır. Tek kurşunlu kapsüller ve 9 bilyeden oluşan fişekler genel olarak büyük hedeflere karşı kullanılan fişeklerdir.  Onun haricinde kuşlar ve küçük kuşlar için kullanılan son derece küçük bilyelerden oluşan fişeklerde vardır. Ve bu fişeklerin içindeki bilyelerin büyüklüğüne göre numaraları bulunmaktadır.

-Av tüfeklerinde saçmalı fişek kullanılması halinde hızlı bir şekilde namludan çıkan bilyeler gideceği mesafe arttıkça arasındaki mesafe ve dağılma alanı da artış gösterir.  Örneğin çok bilyeli bir fişek ile kuş sürüsüne yapılan atışlarda aşağı yukarı yarım metre ile 1 metre çapında bir alanda bulunan bütün kuşlar hedef olur.

-Av tüfeklerinden çıkan mermi hızı yaklaşık olarak saniye de 380-450 metre aralığındadır. Tabu bu barut miktarı ve fişekte bulunan bilye sayısı ve ağırlığına göre değişmektedir.

Pompalı Av tüfeğiAv tüfeklerinin çeşitleri nelerdir?

Av tüfekleri genel olarak 5 çeşittir.

Tek Kırma

Çifte Kırma

Superpoze

Pompalı

Yarı Otomatik

Türkiye’nin en ünlü av tüfeği markaları hangileridir?

Yıllar öncesinde bildiğimiz kadarı ile en ünlü Av tüfeği markaları üzümlü, huğlu ve sarsılmaz gibi tüfekler iken şimdi birçok sayıda tüfek markaları ortaya çıkmış ve hepsi de oldukça iyi av tüfekleri yapmaktadırlar. Fakat özellikle 80 ve 90 lı yıllarda en çok bilinen tüfek markaları dediğim gibi bu üç marka idi. (Şuan itibarıyla ülkemizde yaklaşık olarak 150’den fazla av tüfeği yapan firma bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı bu listemize sadece bazılarını aldık.)

Otomatik Av Tüfeği1-Üzümlü

2-Huğlu

3-Sarsılmaz

4-Armsan

5-Hatsan

6-Vursan

7-Akus

8-Çiftsan

9-Atarms

10-Stoeger

11-Yıldız

12-Cesa

13-Akkar

Not: Bu yazdıklarımız ülkemizdeki önemli av tüfeği markalarından olup, bunlar haricinde birçok av tüfeği markası ve firması da bulunmaktadır. Sitemizce en çok duyulan veya bizim duyduğumuz markalar buraya yazılmıştır.

Av Tüfeği-2Dünyaca ünlü av tüfeği markaları hangileridir?

Remington

Browning

Purdey

Famars

Yine bunlar haricinde av tüfeği üretiminde çok iyi markalar olabilir fakat yine sitemizce en çok duyduğumuz markalar burada yazılmıştır.

Av tüfeği fişeğinin yapısı nasıldır?

Av fişekleri normal silah kapsülleri gibi bazı parçalardan oluşmaktadır. Fakat bir silah kapsülündeki parçadan daha çok parça bulunmaktadır.

9 lu fişekAv fişeği şu parçalardan oluşur;

1. Fişek kovanı

2. Fişek ağzı kapağı

3. Keçe veya plastik tapa

4. Saçma (Demir bilyeler)

5. Barut (Dumansız barut kullanılır)

6. Pirinçten yapılmış kovan dibi

7. Kapsül yatağı

8. Kapsül

Av tüfeği fişeğinde barut ile bilye veya bilyeler arasında yanmayan plastik veya keçe bulunmaktadır. Özellikle namludan barut basıncından dolayı bilye ile birlikte çıkan bu tapalar kesinlikle yanmayan maddelerden yapılmaktadır. Çünkü bilyeler ile birlikte namludan dışarı atılır ve atıldığı yerde genel itibarıyla avlanma alanı olan ormanlar, çalılıklar ve otlak alanlardır.   Bu nedenle yanan bir malzemenin kullanılması halinde yangın çıkmaması mümkün değildir.

Yararlanılan kaynaklar:

mkek.gov.tr (Makine Kimya Endüstrisi Kurumu resmi web sitesi)

wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Ferdi diyor ki:

    Elimde üzümlü marka otomatik av tüfeği var slug namlu daha uzaga atar diyorlar benim tüfeği nsmlusu76 sizce hangisi daha iyidir ve 76 namlu da 50 gram mermi kullanarak bilirmiyiz beni bilgilendirirseniz sevinirim

YORUM YAZ