Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Atmaca kuşu özellikleri

Atmaca kuşu özellikleri
  • 09.03.2015

Atmaca ülkemizde çok iyi bildiğimiz yırtıcı kuşlardan bir tanesidir. Bazı yerlerde Atmacalar Çakır kuşu ismiyle bilinmektedir. Ülkemizin neredeyse bütün şehirlerinde görülürler. 

Peki Atmacaların özellikleri nelerdir?

Atmacaların en önemli özelliklerinden bir tanesi diğer yırtıcı kuşlara kıyasla daha hızlı hareket etmeleridir. Yani çok seri ve çok atik bir kuştur.

Atmacalar çok kısa zamanda çok yüksek hızlara çıkabilmektedir. Bundaki en büyük pay kanatlarının kısa olması, bacak ve kuyruklarının uzun olmasıdır. Bu özellikleri sayesinde çok çabuk zamanda çok yüksek hızlara çıkabilir. 

Atmaca-3Atmacalar renk körüdürler. Bu sebepten dolayı dünyası seyah beyazdır.

Yukarda belirtmiş olduğumuz gibi atmacalar çok seri ve çok hızlı bir kuş olmasına karşın bu seriliğine ve çok kısa zamanda çok yüksek hızlara çıkmasında büyük faydası olan küçük ve kısa kanatları ne yazıkki iş gökyüzünde süzülmeye geldiği zaman dezavantaj olarak karşısına çıkar bu kanat yapılarından dolayı havada fazla süzülemezler. 

Atmacaların yaşam alanaları ormanlardır. Ve Dünyadaki tüm bölgelerde yaşama kabiliyeti bulunmaktadır. 

Atmacalar avcılığı usta olan yırtıcı bir kuştur. Genel olarak küçük kuşları avlayarak beslenirler. Farede sık avlamış olduğu hayvanlar arasındadır. Avlandığı zamanlar gündüz zamaları olup gündüz yırtıcı kuşları katagorisinde bulunmaktadır. 

Atmaca-1Ormanlarda yaşayan bu kuşlar yuvalarını büyük ağaçlara yaparlar. 

Bu kuşların üremesi ise şöyledir; Yaklaşık olarak 4-5 hafta yani 30-35 gün civarında bir kuluçka dönemleri vardır. Atmacaların yumurtaları kahverengi lekelerle kaplı beyaz bir yumurtadır.

Erkek Atmacalar dişi Atmacaya ve yavrularına yiyecek getirirerek beslerler. Yavrular yaklaşık 1 aylık olduklarında uçmaya başlarlar, yaklaşık 2 ay sonra ise kendi kendilerine avlanır hale gelirler. 

Atmacalar hayvanlara nazaran çok kısa olmayan ve çokta uzun olmayan bir yaşam süresine sahiptir. Atmacaların genelinin yaşam süreleri 12-13 yıl civarındadır.

Atmacalar küçük sayılabilecek yırtıcı kuşlardan olup genel itibari ile boyları 25-40 cm arasında değişiklik gösterir.

Ağırlıklarıda 350 gram’a kadar çıkabilmektedir. Ortalama olarak 200-250 gram ağırlığındadır.

Atmacalarında dişileri erkeklerine nazaran daha büyüktür. 

Atmaca-2Ülkemiz gibi bazı ülkelerde Atmacalar yakalanarak av için eğitilebilmekte ve avcılıkta kullanılabilmektedirler. Atmaca satışı ile uğraşan birçok firma ve kişide bulunmaktadır. Özellikle karadeniz bölgesinde bu hayvanlara ilgi fazladır. Atmacalar zerafeti ve güzelliği ile ön plana çıkan bir yırtıcı kuş olması sebebiyle yine karadeniz bölgesinde birçok kişi atmaca avcılığı yapmaktadır. Tabi atmaca avlamak sağ ele geçirerek bu atmacayı eğiterek özellikle bıldırcın avı için kullanmak içindir.

Karadeniz bölgesinde  bu kuşlara en çok ilgi gösterilen ilçenin ise Çayeli olduğu söylenmektedir.

Karadenizliler bu kuşu avlamak için gaço adı verilen kuşları kullanmaktadırlar. Bu kuşlar belli bir süre Atmaca için hazırlanırlar ve artık Atmacayı kandırabilecek duruma geldiği zaman bir ağ gerilir ve bu kuş bu ağa bağlanır, Atmaca bu kuşu farkedince harekete geçer bu esnada gaço kuşu ağın deliğinden arkaya kaçar ve bu sırada Atmaca ağa takılarak av olur. Bu yöntem atmaca avı ile ilgili bazı belgesellerde televizyonlarda yayınlanmıştır. 

Yararlanılan kaynaklar;
Aksiyon dergisi web sitesi (aksiyon.com.tr)
wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı www.ozelliklerinedir.com sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. melisa diyor ki:

    Çok kötü bir Türkçe. İnanamıyorum, kim yazdı kim yayınladı? Şaşkınlık içerisindeyim

YORUM YAZ