Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ateş böceklerinin özellikleri nelerdir?

Ateş böceklerinin özellikleri nelerdir?
  • 09.08.2015

Ateş böcekleri dünya üzerindeki en ilginç hayvanlardan bir tanesidir. Özellikle vücutlarında bulunan ışık nedeniyle sürekli olarak insanların ilgilerini çekmişlerdir. Adına şarkılar yazılmış ve ismini taşıyan filmler olmuştur. Hatta birçok kişiye de lakap olmuşlardır.

Ateş Böceği-1Ateş böceklerinin özellikleri

Ateş böceklerinin en önemli özelliği ismini de almış olduğu ateş veya ışık bulundurma veya üretme özelliğidir. Genel itibari ile baharın ve yazın başlaması ile gördüğümüz bu böceklerin uçarken veya bir yerde bulunken vücutlarında yanıp sönen ışıklar gözükmesidir. Bu ışıklar kesinlikle ateş değildir. Yani sadece ışık yayarlar. Soğuk ışık adı verilen ışıklardır. Sıcaklık üretmezler.

Vücutlarından geceleyin belli aralıklarla yanıp sönen ışık çıkarırlar. Ateş böcekleri bu çıkardıkları ışık ile birbirleri ile iletişim sağlamaktadırlar.

Ateş böceklerinin neredeyse tamamı ışık üretebilmektedir. Fakat ışık büyüklüğü ve gücü en çok olanlar dişi ateşböcekleridir. Dişi ateşböcekleri hem çıkardıkları ışığın parlamasından hem çokluğundan ayırt edilebilmektedir. Ayrıca erkek ve dişiler ışıkların yanıp sönme sıklığına göre birbirlerini ayırt etmektedirler.

Işık kurdu adı verilen böceklerde ateşböceklerinin larvalarıdır.

Ateş böceklerinin ışıkları sarı veya yeşil renktedir. Fakat genel olarak yeşile çalar renkli ışık yayan ateş böcekleri çoğunluktadır.

Ateş Böceği-2Ateş böceklerinin önemli özelliklerinden bir tanesi de bazı türlerinin etçil olmasıdır. Genel itibari ile otçul olan ateş böceklerinin bazı türleri küçük böcekler ve yumuşakçalar ile beslenirler. Bu da ateş böceklerinin önemli bir özelliğidir.

Ateş böceklerinin bir diğer önemli özelliği ise erkeklerinin kanatlı dişilerinin ise kanatsız olmasıdır. Bu da demek oluyor ki dişileri uçamazlar. Uçamadıkları için ise sürekli olarak yerde, bir ağaçta veya otlar üzerinde ya da bitkiler üzerinde bulunurlar. Bizlerin havada uçarken görmüş olduğu bütün ateşböcekleri erkek ateşböcekleridir.

Ateş böceklerinin ışığı nasıl çıkardığı ve vücutlarının neresinde bulunduğuna da kısaca değinelim;

Ateş Böcekleri-3Ateş böceklerinin ışık olan bölümü vücutlarının arka kısmında bulunan karın bölgesidir. Ve bu karın bölgesinin alt kısmın bulunan bir yerdir. Bu kısımda yer alan ve ışık çıkaran organa “ışık organı” adı verilmektedir. Bu ışık organı lüsiferin ismi verilen maddeyle lüsiferinaz ismi verilen enzimin birleşerek oksijen yardımı ile yanmasından oluşmaktadır. Işığın oluşmasındaki temel maddeler bu iki maddedir. Normalde sürekli bir ışık yanması da mümkün olabilmekte ise de ateş böceklerinin oksijeni belirli zaman aralıkları ile kullanımından dolayı ışık belirli aralıklarla yanıp sönmektedir.

Ateş böceklerinin yoğun yaşadığı bazı bölgelerde müthiş doğal güzellikler oluşmaktadır. Dünyada birkaç ülkede ateş böceklerinin yoğun yaşadığı bölgelerde bu olaylara sıkça karşılaşılmakta hatta bu olayı küçük çaplı turizme dahi çevirebilmektedirler. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ