Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Atatürk’e hakaret suçunun özellikleri nelerdir?

Atatürk’e hakaret suçunun özellikleri nelerdir?
  • 25.09.2015

Ülkemiz yasalarında bir kişi için çıkarılan tek kanun “Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkındaki Kanun”dur. Konusu ise Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı olarak Mustafa Kemal Atatürk’tür.

Bunun dışında bazı makamlar için çıkarılan kanunlar ve yasalarda bulunmaktadır. Örneğin Cumhurbaşkanı ile ilgili olan Türk Ceza Kanunu 299.maddesi olan Cumhurbaşkanına hakaret başlıklı kanunda bulunmakla birlikte bu kanun makamla ilgili bir kanundur. 

Cumhurbaşkanı AtatürkMustafa Kemal Atatürk için çıkarılan bu kanun Atatürk öldükten sonra çıkarılan bir konun olmuştur. Bu kanun 31 Temmuz 1951 yılında çıkarılmıştır.

Atatürk ve hatırasını koruma kanunu olarak da bilinen bu kanunun çıkarılmasının sebebi özellikle 1950 yılı başlarında Atatürk heykel ve büstlerine karşı işlenen suçlardan dolayı olmuştur. 1950-1960 yılları arasında yönetimde bulunan Demokrat parti tarafından çıkarılan bir yasadır.

Atatürk’ü koruma kanunu olarak bilinen kanun 5816 sayılı kanundur.

Atatürk’ü koruma kanununun içeriği nedir? Hangi suçlar düzenlenmiş e hangi suça ne kadar ceza verilmesi kararlaştırılmıştır?

Atatürk Karizma (2)Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Maddeler halinde Atatürk ve hatırasına karşı hakaret suçunun maddeleri şunlardır:

Atatürk’ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk’ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir.

Yukarıdaki fıkralarda yazılı suçları işlemeye başkalarını teşvik eden kimse asıl fail gibi cezalandırılır.

Birinci maddede yazılı suçlar; iki veya daha fazla kimseler tarafından toplu olarak veya umumî veya umuma açık mahallerde yahut basın vasıtasıyla işlenirse hükmolunulacak ceza yarı nispetinde artırılır. Birinci maddenin ikinci fıkrasında yazılı suçlar zor kullanılarak işlenir veya bu suretle işlenmesine teşebbüs olunursa verilecek ceza bir misli artırılır.

Bu Kanunda yazılı suçlardan dolayı Cumhuriyet savcılıklarınca re’sen takibat yapılır.

Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Bu Kanunu Adalet Bakanı yürütür.

Atatürk Çocuk SevgisiAtatürk’ü koruma kanunu olarak çıkarılan bu kanunla ilgili olarak birçok muhalif görüşlerde ortaya atılmıştır. Özellikle Yurt dışındaki bazı basın örgütleri tarafından bu kanunun Avrupa Birliğinin temel ilkelerine ve basında ifade özgürlüğüne aykırı olduğu hususlarında görüşlerde bulunmaktadır.

Yararlanılan kaynaklar:

tbmm.gov.tr (Türkiye Büyük Millet Meclisi resmi web sitesi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ