Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

At nalı yengeçlerinin özellikleri nelerdir?

At nalı yengeçlerinin özellikleri nelerdir?
  • 10.12.2015

At nalı yengeçleri adını fazla duymadığımız yengeç türlerinden bir tanesi olmasına karşın özellikle sağlık sektöründe en çok tanınan hayvanların başında gelmektedir. Bazı özelikleri sebebiyle insanlar için en çok faydalı hayvanlar arasında gösterilmektedir. Peki, at nalı yengeçlerinin hangi önemli özellikleri bu yengeçleri özel kılmaktadır. Yazımızda hem at nalı yengeçlerinin özellikleri hem de insan sağlığı açısından faydaları verilecektir.

At Nalı YengeciAt nalı yengeçlerinin özellikleri nelerdir?

-Bu hayvan bilim dünyasında “Limulus Polyphemus” olarak adlandırılmaktadır.

-Bu yengeçlerin yaklaşık olarak 450 milyon yıldır Dünya üzerinde bulunduğu tahmin edilmektedir.  Ve bu yengeçlerin evveliyatının dinozorlardan daha öncesine dayandığı tespit edilmiştir.

-Sıcak ve soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır.

-Amerika kıtasının Atlas okyanusunda bulunan sahillerinde ve Asya kıtasının güney kısmındaki denizlerde yaşamaktadırlar.

-At nalı yengeçleri aynı zamanda açlığa da son derece dayanıklı hayvanlardır. Aylarca aç halde yaşayabildikleri tespit edilmiştir.

-Bu yengeçlerin ortalama yaşam sürelerinin 40 yıla kadar varabildiği tahmin edilmektedir. (Fakat genel olarak yaşam sürelerinin 10-20 yıl aralığında olduğu yine bazı kaynaklarda geçmektedir)

-Bu yengeçler denizde genel olarak kendisinden küçük olan her şeyi yiyebilmektedir.

At nalı yengeci izi-Kabukları kavisli bir yapıya sahiptir. Ve yine kabuklarının at nalına benzemesinden dolayı at nalı yengeci olarak adlandırılmışlardır.

-At nalı yengeçlerinde bulunan göz sayısı 10 tanedir.

-Hiç evrim geçirmemiş ender bir tür olarak tanımlanmaktadır.

-Kabuklu olan bu at nalı yengeçleri bazı bilim çevrelerince örümcek sınıfından olduğu ileri sürülmektedir.

-Özellikle Meksika körfezi ve civarında bulunan bu yengeç türünün nesli tehlike altındadır. Çünkü burada bilinçsizce avlanılmaktadır. Bu nedenle özellikle bu bölgedeki türü tehlike altındadır.

-Bu hayvanların bir diğer özelliği ise çiftleşme dönemidir. Bu hayvanların sadece dolunay zamanında ve geceleri çiftleştikleri bilinmektedir. Bu nedenle çiftleşmelerini görüntülemek veya görmek oldukça zor olmaktadır.

At nalı yengeçleri kan sağımıAt nalı yengeçlerinin kanlarının özelliği nedir?

-At nalı yengeçlerinin kanları da birçok yengeç türü gibi mavi renkleridir. Ve işte bu hayvanın en önemli tarafı ve en özel tarafı bu kanlarıdır. Çünkü bu kan sağlık açısından son derece önemli olan bir maddeyi ihtiva etmektedir.

-At nalı yengecinin kanı ilaç firmaları tarafından ve sağlık alanın bazı ilaçların mikroplardan arındırıldığının tespiti için kullanılmaktadır. Özellikle tıbbi amaçlı kullanılacak olan bir maddeye mikrop bulaşıp buluşmadığını anlamak için kullanılan LAL adı verilen madde bu yengeçlerin kanlarından yapılmaktadır.

-At nalı yengeçlerinin herhangi bir bağışıklık sistemi bulunmamakla birlikte kanlarında dışardan aldıkları bakterileri bir pıhtıyla çevreleyen bir yapı bulunmaktadır. İşte bu yapı tıp alanında kullanılmaktadır. Bu pıhtılaşmayı sağlayan yapı o kadar duyarlıdır ki neredeyse trilyonlarca parça arasından sadece 1 tanesinde bakteri olması halinde dahi pıhtılaşır. İşte bu pıhtılaşma duyarlılığı bu kanı eşsiz kılar.

-Bunun haricinde bazı kanser türlerinin teşhisinde de bu at nalı yengecinin kanındaki maddeden yararlanılmaktadır.

-At nalı yengeçlerinin kanlarında bakır kullanan hemosiyanin maddesi olduğundan kanlarının rengi mavidir. Yani oksijen için demir kullanan hemoglobin maddesi bulunmamaktadır.

-At nalı yengeçlerinden elde edilen kanın litre fiyatı 15-20 bin dolar aralığındadır.

At nalı yengeçleri-At nalı yengeçlerinin kanları insanlarda olduğu gibi alınabilmektedir. Bu işleme sağma veya hasat ismi verilmektedir. At nalı yengecine zarar vermemek için sadece bulunan kanın ¼’lük kısmı veya 1/3’lük kısmı alınmaktadır. Daha sonra ise tekrar denize geri gönderilmektedir. Fakat denize gönderilen bu yengeçlerden her 10 tanesinden 1 tanesinin bu sebepten dolayı öldüğü söylenmektedir. Ayrıca özellikle kanı alınıp bırakılan yengeçlerden bazılarının ise üreme yeteneğinin zayıfladığı yönünde bilgilen bulunmaktadır.

-At nalı yengeçleri kanlarının bu özelliği sayesinde birçok insanın hastalıklarının iyileşmesine katkıda bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı bu hayvanlar “En çok insan hayatı kurtaran hayvan” olarak tanımlanmaktadır.

Yararlanılan kaynaklar:

NTV Haber

wikipedia.org

milliyet.com.tr

Sızıntı dergisi

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ