Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Aspendos tiyatrosu özellikleri nelerdir?

Aspendos tiyatrosu özellikleri nelerdir?
  • 20.05.2016

Aspendos ülkemizin en önemli tarihi yerlerinden bir tanesi olup, Belkıs ismiyle de bilinmektedir. Gerek yerli gerekse yabancı birçok ziyaretçiyi ağırlayan bu yer ülkemizin önemli tarihi yerlerinden bir tanesidir. Birçok özelliği ile kendi türü içinde ayrı bir yere sahip bulunmaktadır. Aspendos antik kentinin tamamı hakkında ayrıca bilgi verilecek olmakla birlikte Aspendos tiyatrosuna ayrı bir yazıda yer vermemizin daha uygun olacağını düşündüğümüzden bu yapı ayrı olarak verilmiştir. İşte ülkemizin önemli tarihi yapılarından bir tanesi olan Aspendos antik kentinde yer alan Aspendos Tiyatrosunun özellikleri.

Aspendos Tiyatrosu-5Aspendos Tiyatrosu özellikleri nelerdir?

-Aspendos Tiyatrosu Antalya ili Serik ilçesinde Belkıs köyünde yer almaktadır. Bu nedenle bu tiyatroya Belkıs Tiyatrosu adı da verilmektedir. Bu tiyatro Belkıs Antik Kenti veya Aspendos Antik kentinin en önemli yapısı olup, Aspendos Antik kentinin bu kadar ünlü olmasındaki en önemli paya sahip yapıdır.

-Aspendos Tiyatrosunun inşaa edildiği tarih Milattan sonra ikinci yüzyıldır. Yani aşağı yukarı 1800 yıllık bir tarihe sahip bulunmaktadır.

-Site editörü olarak bizimde ziyaret etmiş olduğumuz (yazımıza eklediğimiz resimlerin tamamı kendi çekmiş olduğumuz resimlerdir) bu antik tiyatro aradan geçen o kadar zamana karşın günümüze kadar kalmayı başarmış önemli yapıtlardan bir tanesidir. Tabiki yapıldığı şekli ile kalmamakla birlikte birçok yerinde hasarlar oluşmuş olup, özellikle seyirci için yapılmış taştan merdivenler ve oturaklardan bazıları kırılmış çıkmış olup, yenileme çalışmalarında bu taşların yerine mermerden taşlar eklenmiştir ve mermerler ne yazık ki tarihi dokusunu epey bir şekilde bozmuştur.

Aspendos Tiyatrosu-3-Aspendos resimlerden de anlaşılacağı üzere bir açık hava tiyatrosudur.

-Roma tiyatroları içinde günümüze kadar çok iyi şekilde sağlam kalabilmiş yegâne yapılardan bir tanesidir.

-Bu muhteşem yapıyı yapan mimar Zeno’dur.

-Bu tiyatronun yapımı yaklaşık olarak 25 yıl civarında sürmüştür. Yaklaşık olarak Milattan sonra 138 ila 164 yılları arasında yapıldığı bilinmektedir.

-Bu antik tiyatro Aspendos şehrinin yerli tanrıları ile İmparator ailesine sunulmuştur.

-Tarihi bir yapı olmasına karşın birçok kez özellikle konserler gibi etkinlikler için kullanılmış olup, halende kullanılmaktadır.

-Aspendos Antik Tiyatrosu tarihtiler tarafından en görkemli, en işlevsel, en iyi tasarlanmış ve en eksiksiz roma tiyatrosu olarak nitelendirilmektedir.

-Aspendos tiyatrosunda yukarı kısımda 21 sıra, aşağı kısımda ise 20 adet oturma sırası yer almaktadır.

Aspendos Tiyatrosu-1-Özellikle seyircilerin kolay bir şekilde oturabilmesi için dolaşım kolaylığı sağlamak amacıyla giderek yayılan merdivenler yapılmıştır, aşağı bölümde orkestra seviyesinden başlayan merdiven sayısı 10 iken bu sayı yukarıda diazomanın üst başlangıcında 21’dir.

-Ayrıca daha sonraki bir tarihte yapıldığı tahmin edilen 59 kemerli galeri yer almaktadır.

-Tiyatroda her kişi için ayrı bir oturma yeri olmadığından dolayı kaç kişilik olduğu net olarak hesap edilememekle birlikte yaklaşık olarak tam dolu olması halinde 20.000 kişiye kadar alabileceği tahmin edilmektedir. Fakat birçok kaynakta bu sayı 10-12.000 kişi olarak belirtilmektedir. Fakat özellikle yapılan bir konserde 20.000 kişi kadar izleyici bulunduğu hesaplanmıştır.

 -Tiyatronun en önemli bölümü Sahne binasıdır. Sahne binası yığma taştan yapılmış iki katlı bir binadır. Bu sahne binasında şarap tanrısı ve tiyatro kurucusu ve koruyucusunun kabartması bulunmaktadır.

-Aspendos tiyatrosunun en önemli özelliği tarihi yapısı ile birlikte akustiğidir. Sahnede orkestranın tam ortasından çıkarılan en küçük ses dahi üst sıralardaki galeriden rahatça duyulabilmektedir.

Aspendos Tiyatrosu-2Aspendos Antik Tiyatrosu ile ilgili bir hikâye şöyledir:

Aspendos Kralı, şehre kimin en fazla hizmet sunabileceğini görmek için bir yarışma düzenleyeceğini ve kazananın kızı ile evlenebileceğini ilan eder. Bunu duyan sanatkârlar son hız çalışmaya koyulurlar. Nihayet karar günü geldiğinde, kral herkesin çabasını bir bir inceler ve iki aday seçer. Bu adaylardan birincisi, şehre su kemerleri yolu ile çok uzak mesafelerden su getiren bir sistemi kurmayı başarmıştır. İkinci aday ise tiyatroyu inşa etmiştir. Kral birinci adaydan yana karar vermek üzere iken tiyatroya bir daha bakması istenir. Tiyatronun en üst galerisi civarında gezinirken nereden geldiği belli olmayan bir sesin derinden ve defalarca “Kralın kızı bana verilmeli.” dediğini duyar. Büyük bir şaşkınlık yaşayan kral, sesin nereden geldiğini arar ancak kimseyi bulamaz. Bu kişi, tabii ki, yarattığı şaheserin akustiği ile övünen ve sahnede çok kısık bir sesle konuşan tiyatronun mimarının ta kendisidir. Sonunda güzel kızı mimar kazanır ve düğün töreni de bu tiyatroda yapılır.

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

Kültür Bakanlığı Resmi Web sitesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ