Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Aslan özellikleri

Aslan özellikleri
 • 21.07.2015

Dünya üzerinde en çok tanınan yırtıcı hayvanların başında gelmektedir. Gücü ve heybeti sayesinde “Ormanlar Kralı” lakabıyla tanına Aslanlar kedigiller familyasından (ailesinden) etçil yırtıcı memelidir.

Aslan-2Aslanların özellikleri nelerdir?

Dünyadaki en büyük kedilerden bir tanesidir. Bilindiği üzere diğer büyük kediler Kaplan, Jaguar ve Leopar’dır.

Aslanların ortalama ağırlıkları erkek ve dişiye göre değişmektedir. Erkek ve dişi arasındaki büyüklük gözle görülür derecededir Erkeklerde ortalama ağırlık 250 kilogram iken bu dişi aslanlarda 150 kilogram civarındadır.  (Bugüne kadar ağırlığı ölçülmüş en büyük aslanın 435 kilogram ağırlığında olduğu ve İngiltere’de bir hayvanat bahçesinde yaşadığı bilgisi bulunmaktadır.

Vücutlarının rengi kahverengi-sarıdır.

Erkeklerde kafalarını boyundan itibaren saran yele bulunurken dişilerde yele yoktur. Erkekler kızdıkları zaman yeleleri dikleşir ve hacim kazanarak kabarır.

Yüzleri ve alınları geniştir.

Güçlü çeneye sahip bir yırtıcıdır. Dişleri oldukça keskindir.

Ayakları geniş olup, ayaklarında uzayıp çekilebilen bir pençesi veya tırnakları bulunmaktadır. Çok keskin pençeleri bulunmaktadır. Bu pençeleri sayesinde yere de oldukça sağlam basarlar.

Aslan-3Ucu püsküllü olan uzun kuyrukları vardır.

Aslanlar kendi bölgelerini korumak için sık sık birbirleri ile savaşırlar ve bu savaş esnasında çoğu kez aslanlardan bir tanesi hayatını kaybeder.

Aslan pençesi oldukça kuvvetli olup bu kuvveti ve pençesinin kesici özelliği sayesinde küçük canlıları hatta insanları dahi tek vuruşta yaralayabilir hatta öldürebilirler.

Aslanların yaşam alanları diğer bütün kediler gibi Afrika kıtasında yoğunlaşmaktadır. Çok nadir olarak başka kıtalarda görülebilmektedir.

Aslanları diğer büyük kedilerden ayıran en önemli özellik gruplar halinde yaşamalarıdır. Diğer kediler genel itibariyle tek veya çift olarak yaşar iken aslanlar çok sayıda aslandan oluşan gruplar halinde yaşamaktadırlar. Hatta kayıtlarda grup halinde yaşayan tek kedi cinsi olarak bilinmektedir. Grup halinde yaşamalarından dolayı kedi familyasındaki en sosyal hayvan olarak adlandırılmışlardır.

Yıllar önce birçok kıtada yaşam alanı bulan bu hayvanlar artık sadece Afrika kıtası ve Asya kıtasının çok küçük bölümünde yaşam alanı bulmuşlardır. 

Aslan-4Avlanmalarını da grup halinde yaparlar. Tek olarak avlanma şansları oldukça zayıf olan hayvanlardandır. Genel olarak pusu kurarak avlanırlar. Grup halinde yaşamalarındaki en önemli sebeplerden biriside belki de tek başlarına avlanma yeteneklerinin zayıf olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Aslanlar genel itibari ile gece avlanan hayvanlardandır. Avlanan hayvanlarının yenmesinde hiyerarşi önem kazanır. Erkek Aslanların önceliği bulunmaktadır.

Aslanlar bazı durumlarda başka hayvanlardan kalan veya ölmüş hayvanların leşlerini de yiyebilmektedirler.

Aslanların hızları yaklaşık olarak 50-60 kilometre arasındadır. Zıplama ve atlama kabiliyetleri oldukça iyidir.

Aslanların genel olarak çiftleşme yaşları 2 yaş olup, ortalama erişkinlik yaşları ise 5 yaş civarıdır.

Erkek Aslanlar birden çok eşe sahiptirler. Çiftleşme durumunda erkekler arasında kavga çıkabilmektedir.

Aslan-1Aslanların gebelik süresi yaklaşık olarak 3,5 ay civarındadır. Her doğumda ortalama olarak 2 ila 5 arasında yavru dünyaya getirirler. Doğan yavrular kör ve benekli olarak dünyaya gelmekte olup yaklaşık 1 haftalık iken gözleri açılır. Yavru Aslanlar 1 yaşında avlanmaya başlarlar. Anne Aslan yavrularını aşağı yukarı 3 ay süt ile besler ve daha sonra sütten keser.

Aslanlar genel olarak sıcaktan korunmak için ağaçların olduğu bölgeleri seçerler. Yukarda belirtmiş olduğumuz gibi grup halinde yaşayan hayvanlar olup bazen grup sayısı 20-30 taneye kadar çıkabilmektedir. Grubu erkek Aslan veya birkaç erkek aslan birlikte yönetirler.

Aslanların genel olarak gece avlandığından bahsetmiştik, Aslanlar mistik hayvanlardır, gündüzleri sürekli olarak gölge bir yerde yatarlar. Hatta 24 saatlik bir günün 18-20 saatlik kısmını uyuyarak geçirirler.

Aslanların yaşam süreleri 20-25 yıl civarında olmakla birlikte eğer uygun ortam sağlanır ve gerekli beslenme şartları oluşturulsa 30 yıl yaşayabilirler.

Şimdide Aslanların düşmanları var mıdır? Hangi hayvanlar aslan için tehlike arz etmektedir bakalım;

Aslanlar güçlü, kuvvetli ve grup halinde bulunan hayvanlar olması sebebiyle çok az sayıda tehlike arz eden hayvanlar bulunmaktadır. Aslanlar için en tehlikeli hayvanların başında Sırtlanlar gelmektedir. Özellikle Aslanların avlarını almak için güçlü çeneleri olan sırtlan grupları tehlike arz edebilmektedir. Ama bunların geneli çok küçük yaralanmalarla sonuçlanmaktadır. Ölümcül sonuç doğurabilecek asıl tehlike İnsanlar ve timsahlardır. Her ne kadar karada timsahlara galip gelseler de özellikle su içme esnasında su içinde timsahlar tarafından öldürülebilmektedirler.

Onun dışında aslanlar boynuzlu büyük hayvanları avlarken boynuz darbelerinden yaralanma ve ölme riski bulunan hayvanlardır.

Çok nadir de olsa bazı hayvanların tekmelerine maruz kalmalarından dolayı sakatlanıp ölebilmektedirler. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Diya diyor ki:

  Tikidik dom lololo mimimi bububu gygygy

 2. Ahmet diyor ki:

  Adnan kaç ton basar

 3. scacascsa diyor ki:

  dünya üzerinde en çok tanınan yırtıcı hayvanların başında gelmektedir. Gücü ve heybeti sayesinde “Ormanların Kralı” lakabıyka tanına Aslanlar kedigiller ailesinden etçil yırtıcı memelidir

 4. BUNE YHA diyor ki:

  bune

 5. cnh diyor ki:

  AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAaAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

 6. Kaan diyor ki:

  Naber

  1. Ö. efe diyor ki:

   Agulugulugulu

YORUM YAZ