Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Asi nehrinin özellikleri nelerdir?

Asi nehrinin özellikleri nelerdir?
  • 07.01.2016

Asi nehri ülkemizde bilinen önemli nehirlerden bir tanesidir. Asi nehri ülkemiz dışında doğup da ülkemiz topraklarında denize dökülen nehirlerden bir tanesidir.

Asi Nehri haritaAsi nehrinin özellikleri nelerdir?

-Asi nehri “Orontes” ismi ile de bilinen nehirdir.

-Asi Nehri’nin ilk doğduğu yer Lübnan toprakları olup, Lübnan topraklarında bulunan Bekaa Vadisinin doğu kısımlarında doğmaktadır. Daha sonra Suriye sınırlarından geçerek ülkemizin Hatay ilinden Akdeniz’e dökülür. (Asi nehri dış bir ülkede doğarak ülkemiz sınırları içinde denize dökülen iki nehirden bir tanesi olup, diğer nehrimiz ise Meriç nehridir, Meriç nehri de komşu ülke topraklarından doğar ve bizim ülkemiz topraklarından denize dökülür)

-Asi nehrinin toplam uzunluğu 386 kilometre olup, ülkemiz sınırları içindeki uzunluğu ise 88 kilometredir. (Bazı kaynaklarda nehrin uzunluğu 570 kilometre civarında gösterilmekle birlikte genel olarak bu uzunlukta olmadığı bilgisi ağır basmaktadır)

-Asi nehrinin en uzun kısmı “Suriye” topraklarındadır.

Asi Nehri çamurlu akımı-Asi nehri debisi çok olmayan nehirlerden bir tanesi olup ortalama debisi saniyede yaklaşık olarak 30 metreküp civarındadır. Debisinin en yüksek olduğu dönemler kış mevsimi ve ilkbahar mevsimidir. Özellikle bu mevsimlerde sık sık taşkınlara rastlanmaktadır.

-Asi nehri aynı zamanda Hatay ilimiz ile Suriye arasındaki sınırın bir kısmını oluşturan bir nehirdir.  Asi nehrinin oluşturduğu sınırımızın yaklaşık olarak 20-22 kilometre arasında olduğu söylenmektedir.

-Asi nehrinin ilk doğmuş olduğu Lübnan topraklarında dar vadilerden geçmesi sebebiyle akış hızı fazla olmasına karşın özellikle Suriye topraklarında daha düz bölgelerden geçmesinden dolayı suyu yavaş ve geniş şekilde akmaktadır.  Hatta Suriye ülkesinin Humus şehrinde göl haline geldiği ve bataklık oluşturduğu bilgisi de yer almaktadır.

-Asi nehrinin Akdeniz’e döküldüğü yerde delta ovası oluşmuştur. Özellikle tarihte ilk yıllarda Asi nehrinin denize döküldüğü yerde bir liman şehrinin bulunduğu fakat bu limanın zamanla iç kısımlarda kaldığı bilgisi de bulunmaktadır.

Asi nehri gece görüntüsü-Asi nehri özellikle Suriye ülkesi ile geçmişte birçok sıkıntılar yaşamış olduğumuz konulardan bir tanesi olmuştur.

-Asi nehri özellikle yörede bulunan veya çevresinde bulunan kişilerce “Ters akan nehir” olarak biliniyor ise de bu bazı göz yanılması sonucunda ortaya çıkan bir söylentidir. Yoksa Asi nehri de eğim yönünde akmaktadır.

-Asi nehri ile ilgili özellikle yöre halkı tarafından birçok efsane ortaya çıkmıştır. Adına efsaneler olan nehirlerimizden bir tanesidir.  Hatta Asi ismi de bu efsanelerden bir tanesi sebebiyle verilmiştir.  (Yazımızın son kısmında bu efsane verilecektir)

Asi nehrinin geçtiği ülkeler ve havzasında bulunan ülkeler hangileridir?

-Lübnan

-Suriye

-Türkiye

Asi nehri hangi ülkede kaç kilometre uzunluktadır?

-Lübnan ülkesinde yaklaşık olarak 40 kilometre

-Türkiye de 88 kilometre

-Suriye ülkesinde 258 kilometre civarındadır.

Asi nehri efsanesiAsi nehrinin efsanesi nedir?

Geçmiş zamanlarda Samandağ bölgesinde genç kızların ejderhaya kurban edildiği bir zamanda yine bir genç kıza sıra gelir. Genç kızında bir sevgilisi vardır. Genç kızın kayalıklarda Ejderhanın gelmesini beklediği sırada Genç kızın yerine kendisi geçer ve genç kızı oradan uzaklaştırır. Ve bir müddet sonra Dev Ejderha ateşler saçarak gelir. Genç kılıcını çekerek dev cüsseli Ejderhanın tam kalp tarafından saplar. Ejderha bu acıyla ta Samandağ’dan toprakları yırtarak Lübnan’ın beka vadisine kadar devam eder ve burada karşısına çıkan bir kayaya çarparak buradan su çıkmasına vesile olur. İşte bu çıkan ejderhanın yırtarak geldiği yarıklardan geçerek Samandağ’a doğru ilerler ve Asi nehrini oluşturur. Asi nehri o zamanki nehirlere nazaran diğer nehirlerin tersi istikametinde aktığı ve yine o zamanki insanlarda alçaktan yükseğe doğru aktığı düşünülerek diğer nehirlere aykırı bir nehir olmasından dolayı “Asi nehir” olarak adlandırılmıştır.

Yararlanılan kaynaklar;

wikipedia.org

hatay.bel.tr

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ