Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Aşermek nedir? Hamilelikte-Gebelikte niçin aşerilir?

Aşermek nedir? Hamilelikte-Gebelikte niçin aşerilir?
  • 23.04.2015

Aşermek hamile olan kadınların herhangi bir besine veya yiyeceğe aşırı derecede canın çekmesi durumuna verilen isimdir. Birçok hamile kadının bazı zamanlarda aşermelerinden dolayı eşlerinin gece gündüz demeden aşerdiği yiyecek için manav manav veya dükkan dükkan dolaştığı olmuştur. Aşermek-1Bu durum aşağı yukarı bütün hamile kadınlarda olabilmektedir. Ve bu kadınlar aşerme ile ilgili söz açıldığı zaman gerek koca olsun gerek kadın olsun aşerme durumlarından söz etmeden geçemezler. Kış ayında özellikle yaz aylarına ait meyvelere aşerme durumunda neredeyse bulmak imkansız olabilmektedir. Fakat kocanın yapacağı bir şey olmadığı için dükkan dükkan gezebilmektedirler.  Yani besin veya yiyecek o dönemde bulunmayan bir yiyecekte olabilir örneğin, kışın hamile olan bir kadın karpuza aşeremesi veya eriğe aşermesi gibi. Hatta büyükşehirlerde sırf aşeren hamile bayanlar için bazı dükkânlar tarafından mevsimi olmayan yiyeceklerde getirilmektedir. (tabi oldukça da pahalı satılmaktadır) 

Aşermek-3Hamile bayanlarda aşerme ne zaman görülmektedir?

Aşerme hamilelikte her zaman görülebilen bir durum olsa da çok büyük çoğunluğu hamileliğin ilk 4 aylık bölümünde olur, ilk 4 aydan sonra nadiren görülmektedir. 

Hamileler en çok hangi yiyeceklere karşı aşerirler?

Çoğu hamile bayanlarda farklılık gösterse de ERİK en çok aşerilen meyvelerin başında gelmektedir. Onun dışında Özellikle tatlılarda en çok aşerilen yiyecekler arasındadır. 

Aşerme sebebi nedir?

Aşermenin kesin nedeni şudur diye bir bilgi bulunmamakla birlikte özellikle hamilelik döneminde bayanlardaki ruhsal ve bedensel değişikliklerden kaynaklandığı düşünülmektedir. 

Pika SendromuPika Sentromu nedir?

Aşerme sadece yiyecek ve içeceklere karşı olmakla birlikte özellikle bazı hamile bayanlarda bazı maddelere karşıda aşerme durumu çıkabilmektedir. Örneğin Kireç, Toprak, Sabun, kömür vb. Maddelere karşıda yeme isteği olabilmektedir. Bu duruma tıpta Pika sendromu adı verilmektedir. 

Aşerme ile ilgili olarak bazı batıl inançları da şu şekilde vermekte fayda vardır:

-Aşeren kadın aşerdiği yiyeceği yemez ise çocuğu sakar olur,

-Çocuk karnında hareket ederse ve anne o sırada elma yerse çocuk kırmızı olur,

-Anne Tatlıya aşerirse oğlan olur,

-Anne Acıya aşerirse doğan çocuk kız olur,

Tabi bunların tamamı batıl inanç olup bilimsel hiçbir doğruluğu bulunmamaktadır.

Yararlanılan kaynaklar;

TRT televizyonu resmi web sitesi

wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ