Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Aşağı ve Yukarı Düden Şelalesi’nin özellikleri nelerdir?

Aşağı ve Yukarı Düden Şelalesi’nin özellikleri nelerdir?
  • 24.11.2015

Ülkemizin en önemli şelalelerinden bir tanesi olan düden şelalesi ülkemizde en çok bilinen şelaledir. Bunun en büyük sebebi ise yaz turizmi açısından ülkemizin en çok turist çeken ili olan Antalya ilinde bulunmasıdır. Antalya iline gezmek veya turizm amacıyla giden herkesin görmek için gittiği doğal güzelliklerden bir tanesidir.

Aşağı Düden ŞelalesiDüden şelalesinin özellikleri nelerdir?

-Yukarda bahsetmiş olduğumuz gibi Düden Şelalesi Antalya ilimiz sınırları içinde bulunmakta olup Antalya merkeze yaklaşık olarak 10 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

-Düden şelalesi ismini düden çayından almaktadır. Düden çayında iki kola ayrılır ve bunlardan

-Antalya şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Kaynağını Kepez Hidroelektrik Santrali’nden alır ve Düden başı denilen noktada yeryüzüne çıkar. Düden Çayı boyunca iki kola ayrılır.

Yukarı Düden Şelalesii-Düden şelalesi iki tanedir ve ikisi de Düden Şalalesi olarak adlandırılmaktadır. Bu şelalelerden bir tanesi Antalya iline 7 kilometre uzaklıkta bulunan şelale olup “Karpuzkaldıran Şelalesi” olarak da bilinmektedir. Diğer şelale ise Varsak’a 1 kilometre mesafede bulunan ve Yukarı Düden Şelalesidir. Bu şelaleye de “İskender Şelalesi” denmektedir.

-Her iki düden şelalesinin döküldüğü yer Akdeniz’dir.  Özellikle aşağı düden şelalesinin Akdeniz’e döküldüğü yer görülmeye değerdir. Çünkü falezlerden aşağı yukarı 40 metrelik bir düşüşle denize dökülmektedir. Hem yerli hem de yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir.

-Yukarı Düden Şelalesi aşağı düden şelalesinden farklı bir yapıda olup, bu şelalenin bulunduğu yer aynı zamanda piknik ve mesire alanıdır. Örneğin aşağı Düden Şelalesi direk Akdeniz’e dökülürken şelale oluşturur iken, Yukarı Düden şelalesi henüz denize kavuşmadan önce şelale oluşturmaktadır. Bu sebepten dolayı çevresinde halkın gezip oynayabileceği, dolaşabileceği ve piknik yapabileceği geniş bir alan bulunmaktadır.

Aşağı Düden Şelalesi-3-Aşağı düden şelalesi denize dökülürken şelale oluşturduğundan bu şelalenin hemen yanlarında resim çekilebilecek ve şelaleyi izleyebilecek küçük küçük seyir yerleri bulunmaktadır. Gelen turistler bu yerlerde resim çekebilmektedir.

-Her iki şelale de oldukça etkileyici olup, gerek yurt içinden gerekse yurt dışından Antalya da tatil yapmak için gelen yerli ve yabancı yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ