Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Artemis Tapınağı özellikleri

Artemis Tapınağı özellikleri
  • 03.06.2015

Dünyanın en ünlü yapılarından bir tanesi olup, birçok kez dünyanın 7 harikası listesine girmeyi başarmıştır. Artemis Tapınağı haricinde Diana Tapınağı olarak ta bilinen tapınak ine bu tapınaktır. Tanrıça Artemis’e ithaf edilmiştir.

Artemis Tapınağı-1Artemis tapınağı özellikleri

Milattan önce 550 yılında yapılmıştır. İzmir ilimizin Selçuk antik kentinde bulunmaktadır. Fakat günümüzde sadece çok az kısmı kalmıştır. Hatta birkaç mermer parçası desek daha doğru olacaktır.

Artemis tapınağı yaklaşık olarak 120 yıllık bir projenin ürünü olarak yapılmıştır. Tapınağı yapan Lidya Kralı Kroisos’tur.

Tapınaktan günümüze sadece çok az parçaların kalması sebebiyle ve geçmişinin günümüzden yaklaşık olarak 2500 yıl öncesine dayanması nedenlerinden dolayı bu yapı hakkında bilgi oldukça azdır. Bu yapı ile ilgili bazı bilgiler ise yapı hakkında bazı kişiler tarafından yazılmış olan yazılardan ve bilgilerden ibarettir.

Tapınağın toplam 3 evreden oluştuğu ilk evrede bir sunak bulunduğu, daha sonra bu sunağın olduğu yere bu tapınağın yapıldığı ve daha sonra ise bir yangın sonucunda yıpranan tapınağın restorasyon yapıldığı evresidir.

Tapınağın özellikle iç kısımları ile ilgili olarak bütün bilgilerin kaynağı, dönemin tarihçisi Plynus tarafından anlatılanlar ve yazılanlardır.

Artemis Tapınağı-3Yapılan tanımlar ve anlatılanlar ışığında tapınağın yapısal özellikleri şunlardır;

Tapınağın uzunluğunun aşağı yukarı 115 metre civarında bulunduğu,

55 metreye varan bir enliliğe sahip olduğu,

Tapınağın neredeyse tamamının mermerden yapılmış olduğu,

Tapınağı oluşturan kolon sayısının 127 adet olduğu ve iyonik stilde yapıldığı,

Tapınağı oluşturan kolonların yüksekliğinin 18 metre olduğu bilgisi verilmektedir.

Dönemin en ünlü heykel traşları tarafından bu tapınak için çok sayıda heykeller yapılmıştır, heykellerin yanında tablolar, yapılmış altın ve gümüş süslemeleri kolonlarla donatılmıştır.

Ayrıca Artemis tapınağı içine çok güzel bir Artemis heykeli yapılmıştır.

Artemis Tapınağı-2Artemis tapınağı birçok kez savaşlarda tahrip edilmiş ve daha sonra tekrar yapılmıştır.  Daha sonra yapılan bu tapınağın eskisi kadar büyük yapılmadığı ve daha küçük bir büyüklükte yapıldığı bilgisi de bulunmaktadır.

Artemis tapınağı yapıldığı ve dönemlerde ve daha sonralarında birçok farklı inanışa sahip insanların ibadet ettiği ve tapındığı bir tapınak olmuştur. Özellikle çok uzaklardan ibadet için gelen topluluklar olduğu da yazılmaktadır.

Özellikle bu tapınak için tapınağı gören önemli bir kişi ve Bizanslı Philon’un tapınak ile ilgili yazmış olduğu şu satırlar tapınağın ne kadar muhteşem bir yapıt olduğu hakkında bilgi vermektedir.

1-Mağrur Babil’in üstünde savaş arabaları için yol olan duvarını ve Alpheus’daki Zeus heykelini ve asma bahçeleri gördüm ve Güneşin kolosusunu ve yüksek piramitlerin devasa işçiliğini ve Mausolos’un engin mezarını; ama Artemis’in bulutlar üzerine kurulmuş evini gördüğümde diğer tüm harikalar parlaklıklarını kaybetti ve dedim ki “İşte! Olimpus’un dışında, Güneş hiç bu kadar büyük bir şeye bakmadı”.

2- Babil’in asma bahçelerini, Olimpos’taki Zeus Heykelini, Rodos Kolossusu’nu, yüksek piramitlerin kudretli işçiliğini ve Mausoleus’in mezarını gördüm. Ama bulutlara doğru yükselen Efes’teki tapınağı gördüğümde, diğerlerinin tümünün gölgede kaldığını hissettim.

Yararlanılan kaynaklar;
wikipedia.org
Kültür ve Turizm Bakanlığı web sitesi (kultur.gov.tr)
Kültür varlıkları ve müzeler Genel Müdürlüğü web sitesi (kulturvarliklari.gov.tr)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ