Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Arıların (Kraliçe arı, işçi arı ve erkek arı) özellikleri nelerdir?

Arıların (Kraliçe arı, işçi arı ve erkek arı) özellikleri nelerdir?
 • 07.08.2015

Özellikle üretmiş oldukları bal sayesinde dünyada en çok tanınan hayvanlardan bir tanesidir. Dünya üzerinde en faydalı besinlerden bir tanesini üretme yeteneği bulunan arılar genel olarak birçok ülkede beslenmektedir.

Kraliçe, erkek ve işçi arıArıların özellikleri nelerdir?

Arılar bal yapan hayvanlardır.

Vücutlarında 4 adet kanatları bulunmakta olup iki tanesi sağ tarafta iki tanesi ise sol taraftadır. Zar kanatlılar ailesindendir.

Arılardaki bacak sayısı 6 adettir.

Hızlı uçabilen hayvanlardandır. Uçuş hızları yaklaşık olarak saatte 50 kilometre civarındadır.

Arıların ağırlıkları 75 miligram civarında olup toplam 12-15 tanesi 1 gram gelmektedir. Buna göre  12.000-15.000 adet arı ancak 1 kilogramlık bir ağırlığa eşittir.

Kraliçe ArıArıların en önemli özelliklerinden bir tanesi üstün koku alma duyularıdır. Örneğin bir arı yaklaşık olarak 3 kilometre uzaklıktaki bir balın kokusunu alabilmektedir. Bu kokuyu ise kafa kısımlarında bulunan iki adet duyarga ismi verilen antenleri sayesinde almaktadırlar. Zaten bu antenler aynı zamanda tat ve dokunma duyuları olarak ta görev yapmaktadır.

Arıların ikinci önemli özelliği ise gözleridir. Arılarda toplam olarak 5 adet göz bulunmaktadır. Bunlardan iki adedi bileşik göz olup 3 adeti ise basit gözdür. Birleşik gözler arıların cinsine göre değişmekle binlerce gözden oluşmaktadır. Örneğin Kraliçe arıda birleşik gözü 3000 basit göz oluştururken, erkek arıda bu sayı 8000 adettir. Yine işçi arıda ise 4000 civarında bulunan basit göz birleşik gözü oluşturur.

Arıların yaşamları türüne göre değişiklik göstermektedir. Özellikle işçi ve erkek arıların ömürleri 1 ay ile 1,5 ay ile sınırlı olmasına karşın kraliçe arılar yıllarca yaşayabilirler (5 yıla kadar)

Arı sokmasıArıların bir insanı veya başka bir canlıyı soktuktan sonra veya iğnesini batırıp da çıkaramaması durumunda öldüğünü görmekteyiz. Bunun sebebi arıların iğnelerinin vücudundaki iç organlara bağlı olmasıdır. Arı iğnesini batırdıktan sonra tekrar çıkaramadığı için iğne vücudundaki organları parçalar bu nedenle sokmasından hemen sonra ölür.

İşçi arılar ve kraliçe arılar dişidir. Kraliçe arı üreme özelliğine sahip iken işçi arıların tamamı kısırdırlar.

Arılar yaptıkları balın hammaddesi olan polenleri arka ayaklarında bulunmakta olan ve “Polen Sepeti” adı verilen bölgelerinde taşımaktadırlar. Arılar aşağı yukarı kendi ağırlıklarının yarısı kadar polen taşıyabilirler. Emdikleri nektardan ise yaklaşık vücutlarının iki katı oranda taşıma güçleri vardır.

Arıların şaşırtıcı özelliklerinden birkaçı ise şöyledir,

Aralarındaki anlaşmayı Arı dansı adı verilen bir çeşit dans ile sağlarlar.

Yaşadıkları kovanların sıcaklıklarını vücut ısıları ve taşıdıkları su ile dengede tutmayı başarırlar.

İşçi Arıİşçi arıların özellikleri;

Arı kovanında en çok sayıda olan arı grubu işçi arılardır, yaklaşık olarak bir kovan içinde 10 bin ila 100 bin arasında işçi arı bulunmaktadır.

İşçi arılar ömürlerinin yarısını kovan içinde yarısını ise kovan dışında geçirmektedirler. Kovan dışındaki ömürlerinde polen taşımakla görevlidirler.

İşçi arıların temel görevleri Kraliçe arı ve erkek arıların bakımı ile kovanda oluşan tamirattan sorumludurlar. Kovanı dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı koruma görevi yine işçi arılara aittir. Çünkü işçi arılar iğnesi olan arılardır.

İşçi arıların bir diğer özelliği ise kolonideki erkek arıların sayısını belirlemektir. Hatta bu konuda oldukça ileri aşama kaydetmişlerdir. Daha yumurtadan çıkmadan yumurtaya zarar vererek erkek arıların ölmesini sağlarlar.

Erkek ArıErkek arıların özellikleri;

Erkek arıların tek görevi vardır. Oda kraliçe arıyı döllemektir. Bunun dışında herhangi bir işi ve görevi bulunmaz. Kraliçe arı döllenme zamanında birkaç tane erkek arı ile havada çiftleşmektedir.

Erkek arılar polen toplayamaz çünkü işçi arılar gibi vücutlarında kese yoktur. Ayrıca ağız yapıları polen toplamaya uygun değildir.

Erkek arılarda iğne bulunmaz.

Erkek arılar oğul verme mevsiminden hemen sonra işçi arılar tarafından öldürülür veya koloniden uzaklaştırılırlar. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Kimliksiz diyor ki:

  Sağolun da kraliçe arı yok o sadece otururmu

 2. A. Türkoğlu diyor ki:

  Kraliçe arının 4 önemli görevi vardır: Biiiir: Erkek arılarla çiftleşmek. İkiiii: Ömrünün sonuna kadar günde 1000 yumurta üreterek yeni nesiller oluşturmak. Yani büyük oranda esas işi yumurtlamaktır. Üüüüüç: Yumurtaların büyük çoğunluğunu dölleyerek yeni işçi arılarının doğmasını sağlar. Döllemediklerinden de erkek (damızlık) arı oluşur. Döööört: Kovanda yeni bir kraliçe arı doğduğunda bir ipte iki cambaz oynamaz hesabı, yuvadan ayrılıp kendi fanatiklerini de yanına alıp yeni bir kovan yapmak. Yani senin anlayacağın arı dünyasında da kadınlara oturmak haram.

 3. Coskun diyor ki:

  Dişi milleti hilkat sırrı varliklardir.
  İngiliz kraliçesi masonluğun başıdır.
  Yani şeytanla rabıta kuranların.

YORUM YAZ