Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Apandisit nedir, ne işe yarar, özellikleri nelerdir?

Apandisit nedir, ne işe yarar, özellikleri nelerdir?
  • 20.09.2015

Apandisit genel olarak toplumumuzda görevinin ne olduğu ve nerede olduğu çok bir bilgiye sahip olmakla birlikte özellikle “apandisit patlaması” vakası nedeniyle tanımış olduğumuz veya ismini duyduğumuz organlarımızdan bir tanesidir.

Vücudumuzda bulunan bu organ çeküme bağlı olup, ucu kapalı olan tüp şeklindeki organa verilen isimdir.

Gelişme şekli çeküm aracılığı ile olur ve çekümden gelişir.

Apandisit-2Apandisit nerede bulunur ve özellikleri nelerdir?

Apandisit vücudumuzda ince bağırsak ile kalın bağırsağın kesiştiği yerin yanında bulunun ve keseye benzeyen küçük bir organdır.

Apandisitin boyu ortalama olarak 10 cm arasında olmakla birlikte 2 santim ile 20 santim aralığında da olabilmektedir. (Bazı bilgilere göre dünya üzerinde çıkarılmış olan en büyük apandisin uzunluğunun yaklaşık olarak 23-24 cm olduğu bilgisi vardır)

Çapı ise genellikle 1 cm’den daha küçüktür (7-8 mm)

Apandisit vücudumuzdaki küçük bir organ olmasına karşın bazı rahatsızlıklarının sonucu ölüme kadar götürebilmektedir. Özellikle apandisit patlaması zamanında müdahale edilmediği takdirde ölümle sonuçlanan durumlar ortaya çıkar.

Apandisit rahatsızlıklarından dolayı bu organın alınması nedeniyle insanda herhangi bir işlev kaybı yaşanmamaktadır. Normal hayatına normal şekilde devam etmektedir. Bu nedenle çoğu apandisit rahatsızlıklarında apandisit alınması durumuyla sık sık karşılaşırız. Özellikle bazı kaynaklarda apandisit rahatsızlıklarında özellikle ilaç ve antibiyotik tedavisinin başarı veya fayda sağlayamadığı bilgisi bulunmakta olup genel olarak cerrahi tedavi yapıldığı ve apandisit alınarak sorunun çözüldüğü bildirilmektedir.

Apandisit-1Apandisit organı ne işe yarar, insan vücudu için gerekli midir?

Apandisit organının birçok vakalarda tamamen alındığını bilmekteyiz.  Bu durum insanlarımızda doğal olarak bu organın ne işe yaradığı veya niçin var olduğu sorusunu akla getirmektedir. Evet, apandisit organı vücudumuzdaki bazı organlar gibi olmaması veya alınması durumunda vücuda fazla etkisi bulunmayan veya hiç zararı dokunmayan organlar arasındadır. Küçük yaşlarda veya küçük çocuklarda önemli bir organ olmasına karşın yaşın ilerlemesiyle birlikte fonksiyonunu kaybeder. Örneğin özellikle insanın yaşının küçük veya genç olduğu zamanlarda vücudumuzun savunmasında önemli bir rolü vardır. Fakat zamanla birlikte işlevini kaybeder. İlk yaşlarda kalın bağırsaktaki virüslerin temizlenmesi en önemli görevidir.  Apandisitin faydasından çok zararı olduğunu iddia eden ve bu nedenle apandisitin vücut için gereksiz bir organ olduğunu düşünen birçok bilim insanı olmasına karşın son yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde apandisitin sindirim sistemi için bazı mikroplar üretip onları koruduğu yönünde bulgular elde edilmiştir.

Not: Yazımız kesinlikle sağlık tavsiyesi niteliğinde olmayıp genel kültür bakımından bilgi verme amaçlıdır. 

Yararlanılan kaynaklar;

İstanbulsaglik.gov.tr

wikipedia.org

saglik.gov.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. onder diyor ki:

    ağzımda beyaz lekeler çıktı candida mikrobu dediler, bağışıklığın çökmüş dediler derken bir kaç yıl sonra karnımda bir ağrı ile acile gittim 6 saat boyunca muayene ol sonuç bekle derken patlamak üzere olduğunu anladılar ve acilen ameliyata aldılar. (Pendik marmara hastanesinde çok kral doktorlardı. Allah razı olsun. Halk çocuğu idiler)
    Öbür gün eve geldim. Bugün 3. gün metal zımbalar var karın derimde 1 haftaya onları alacaklar. Ağrım sızım yok her şey normal ve kendimi daha iyi hissediyorum. candida falan kalmadı
    Yani apandisit mikroplar tarafından ele geçiriliyor ve sonunda patlıyor diye düşünüyorum.
    Ayrıca korkacak birşey yok, uyduruk bir ameliyat

YORUM YAZ