Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Antilop nedir? özellikleri nelerdir?

Antilop nedir? özellikleri nelerdir?
  • 11.07.2015

Antiloplar belgesel severlerce sık sık belgesellerde görülen ve özellikle yırtıcı kedilere ve timsahlara, aynı zamanda diğer yırtıcı hayvanlara yem olan veya av olan hayvanlardır. 

Antilop-2Antilopların özellikleri nelerdir?

Otçul hayvanlardan olup yapı itibariyle oldukça zarif ve güzel hayvanlardır.

Geviş getirirler ve ayaklarında da çift toynak bulunmaktadır.

Antilopların büyük çoğunluğu Afrika kıtasında yaşamaktadır. Ayrıca 7-8 civarında tür ise Asya kıtasında bulunmaktadır.

Antilopların boynuzları düzdür kesinlikle çatallanmazlar. Aynı zamanda Antiloplarda boynuzlar düşmez veya dökülmez aynı zamanda yerine başka bir boynuzda çıkmaz. Boynuzlarını ömür boyu korumak zorundadırlar.

Antilop türleri içinde en büyük olan tür Dev Boğa Antilobudur. Bu antilobun omuz yüksekliği 2 metre civarında olup ağırlığı ise yaklaşık olarak 650-700 kilogramdır. En küçük Antilop türü ise sadece 2-3 kilogramlık bir ağırlığa sahip olan ve 25 cm’lik bir boyu bulunan Kral Antiloptur.

Antilop-1Bazı Antilop türleri hakkında kısaca bilgi verelim;

Afrika Antilobu, Bu antilop türü yine belgesellerde sık sık karşımıza çıkan bir antilop türüdür. Özellikle göç yollarında nehirleri aşmak isterken bazılarının timsahlara yem olmasını ilişkin belgeseller çok sayıda bulunmaktadır. Sığırları andıran görüntüleri vardır. Bunun sebebi ise kafalarının sığır kafasına benzemesidir. Afrika Antiloplarının diğer ismi Öküz Başlı Antiloptur. Büyük antilop türlerinden bir tanesidir. Boyları 1,20 ila 1,50 metre arasında olup ağırlıkları ise 150-250 kilogram aralığındadır. Sadece Afrika kıtasında yaşarlar. Masai Mara ve Serengeti düzlükleri bu antilopların yaşam alanlarıdır. Yaşam süreleri ise aşağı yukarı 20 yıl civarındadır. Afrika Antiloplarına Gnua ismi verilmekte olup özellikle bulmacalarda çok çıkar, iki türü vardır. Ak Kuyruklu ve Çizgili Gnua. Göç eden antilop türlerinden olup yılda bir veya iki kez göç ederler.

İmpala, belki de ismini en çok duymuş olduğumuz antilop türlerinden bir tanesidir. İmpalalar çok iyi sıçrama özelliğine sahip olan aşağı yukarı 3 metre yükseğe ve 12-15 metre arasında bir uzaklığa sıçrayabilmektedirler.

Antilop-3Saiga (sayga) antilobu, Asya kıtasının orta kısımlarında soğuk ve kuru olan bozkırlarda yaşarlar.

Kara Antilop, Hindistan ülkesinde yaşarlar.

Oriksler, Bu antilop türü ise çöllerde ve yağış olmayan otlaklarda yaşamaktadır.

Suni antilobu Güney Afrika çöllerinde yaşar çalılar ile beslenir. Çok nadir suç içerler.

 Kaya antilobu, Güney Afrika’da yaşarlar yaşam alanları sarp dağlardır.

Yararlanılan kaynaklar;

wikipedia.org

national geographic belgeselleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ