Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,09 / Satış: 6,11

Anne sütünün özellikleri ve faydaları nelerdir?

Anne sütünün özellikleri ve faydaları nelerdir?
  • 03.10.2015

Anne sütü dünyadaki en önemli besinlerden bir tanesidir. Özellikle çocuklar için yaşamsal öneme sahiptir. Bütün çocukların özellikle ilk 6 aylık dönemde sadece anne sütüyle beslenmesi ve iki yaşına kadarda anne sütü takviyeli besinler alınması tüm sağlık otoriteleri tarafından önerilmektedir.

Anne sütü nedir? Anne sütü bayanların özellikle doğumdan sonra vücutlarınca üretilen ve çocukların beslenmesi için gerekli olan tüm besinleri içeren besine verilen isimdir. Bütün memeli canlıların dişisinde süt yapımı ve üretimi bulunmaktadır.

Anne sütü-1Anne sütünün özellikleri nelerdir?

-Anne sütünün içeriğinin ne olduğu tam olarak belirlenememiştir. Çünkü anne sütünün içeriği anneden anneye göre değişmektedir. Ayrıca annenin yaşadığı ortam, çevre, yedikleri, içtikleri, çevre koşulları anne sütü içeriğine etki etmektedir.

-Anne sütünün içeriği tüm annelerde değişiklik göstersede anneden üretilen süt o bebeğe göre üretilmiş ve o bebeğe özeldir.

-Anne sütünün yerini tutabilecek hiçbir gıda bulunmamaktadır. Veya günümüze kadar anne sütü ayarında bir gıda yapılamamıştır.

-Anne sütü çocuğu aynı zamanda hastalıklardan korunma açısından da faydalı olan bir besindir. Çünkü içeriğin de bebeği hastalıklardan koruyan antikorlar bulundurmaktadır.

kolostrum-Anne sütü ilk bir haftalık dönemde sarı renkte olup buna kolostrum adı verilir. Ve bu süt çocuk için oldukça faydalı ve koruyucu bir süttür.  Bu süt aynı zamanda “ağız sütü” ismiyle de geçmektedir. Bu süt çocuk için oldukça faydalı bir süt olup kesinlikle çocuğa verilmelidir. Bazı uzmanlarca bu sütün bazı anneler tarafından çocuğa zararlı diye verilmediği ve bunun çok yanlış bir bilgi olduğu belirtilmektedir. Ve bu ağız sütü ilk başta çok az gelse de daha sonra artıyor. “Ağız sütü adı verilen bu sütün yağı ilk zamanlarda %2 oranında iken daha sonra yağ oranı iki katına kadar çıkmaktadır ve bu oranda sabit kalmaktadır.  Aynı zamanda bu süt potasyum, sodyum ve çinko gibi maddeler yönünden zengin olup ayrıca bebeği mikroplardan koruyan antikorlar yönünden de zengindir. 

-Anne sütünde bulunan ilk süt İmmüngbulin lgA ile yönünden zengin olup bu madde bebekte sindirim sisteminin tam olarak çalışmasına kadar laksatif etki yapar. Mekonyumun atılımın kolaylaştırır ve bilirubin yapımını engeller.

-Anne sütü miktarı yine anneden anneye farklılık gösterse de özellikle alınan besinle doğru orantılıdır. Fakat anne yeteri kadar besin almasa dahi vücut yine anne sütü üretmeye devam eder.

Anne Sütü-2-Anne sütü sürekli içmiş olduğumuz inek sütüne nazaran daha tatlı ve yumuşak bir yapıya sahiptir.

-Anne sütünün içeriği çocuğunun yaşına ve fizyolojik durumuna göre değişmektedir. Aynı zamanda anne sütü içeriğinin gün içindeki sabah ve akşam saatlerinde dahi değiştiği bilgisi bulunmaktadır.

-Özellikle içeriğinde çocukların büyümesini düzenleyen içerikler bulunmaktadır.

-Anne sütü kesinlikle çocuklar üzerinde alerjik bir etki yapmaz ve temizdir, aynı zamanda her koşulda çocuklara verilebilir.

-Anne sütünün anne ve çocuk arasında bir ruhsal bağ kurduğu bilgisi bulunmaktadır.

-Anne sütünde sadece K ve D vitaminlerinin yetersiz olduğu bunun dışındaki tüm vitaminlerin çocuk için yeterli oranda olduğu bilgisi bulunmaktadır.

-Anne sütünün yaklaşık olarak %80’lik kısmı sudan oluştuğu için çocuğun tüm sıvı ve su ihtiyacı da sütten karşılanmaktadır.

-Anne sütü içiriği protein, karbonhidrat, yağ ve sudan oluşmaktadır. Temel maddeler bunlardır.

Anne sütü-3-Anne sütü içerisindeki enerjinin büyük bir oranı yağdan karşılanmaktadır.

-Anne sütü çocuğun ilk emzirildiği sırada daha akışkan iken daha sonra süt içindeki yağ oranı değişerek çocuğa doygunluk hissi verip memeyi bırakması sağlanır.

-Anne sütündeki protein oranı da zamanla değişiklik gösterebilmektedir. İlk zamanlarda anne sütündeki protein oranı %1,5 oranında iken daha sonra bu oran %08-09 arasına düşmektedir.

-Anne sütündeki karbonhidrat laktozdan oluşmakta olup, anne sütündeki laktoz oranı yaklaşık olarak %7 civarındadır. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ