Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Anıtkabir Atatürk Mezar Odası Özellikleri Nelerdir?

Anıtkabir Atatürk Mezar Odası Özellikleri Nelerdir?
  • 20.05.2018

Anıtkabir Türkiye Cumhukiyeti’nin Kurcucusu Ulu Önder Atatürk’ün ebedi istirahatgahı ve Ankara ilimizin simgelerinden bir tanesidir. Ve içerisinde birçok bölümü barındıran büyük bir anıt mezardır. Her gün yüzlerce binlerce kişi tarafından ziyaret edilen bu anıt mezarın bütün bölümleri itinayla yapılmış ve yapımı yaklaşık olarak 6 yıl kadar sürmüştür. Ve bütün bölümleri belirli anlamlar içermektedir. Bu yazımızda Anıtkabir’in en gizli yeri ve ziyarete kapalı alanı olan Atatürk’ün mezar odasının özellikleri verilecektir. Ziyaretçi girişine kapalı olan bu bölüm anıtkabir müzesini geçtikten sonra, çanakkale savaşı bölümünden sonra Ankara Kalesi’ne bakan kısımda bir görevli tarafından bu bölümle ilgili bilgiler verilmekte aynı zamanda bu görsel olarak desteklenmektedir. Bu görsel içerde bulunan hareketli bir kamera sayesinde mezar odasını canlı şekilde göstermektedir. Bizimde yazımıza ayrı bir başlık altında konu etmemizde bu görevli tarafından anlatılan bazı bilgiler de ön ayak olmuştur. Peki bu bölümün içerisi nasıldır. Neler bulunmaktadır? Maddeler halinde özelliklerini verelim.

Anıtkabir mezar odası 3Anıtkabir Mezar Odası Özellikleri Nelerdir?

Mezar odasının kapısı yukarda belirtmiş olduğumuz müze tarafından girildikten sonra Çanakkele Savaşı ve Sakarya Savaşı için düzenlenmiş olan bölümleri geçtikten sonra yer alan ve Ankara Kalesi’ne bakan kısımdaki koridorda yer almaktadır.

Kapı bakırdan yapılmış olup, üzerindeki Atatürk’ün büstü bulunmaktadır. Bu kapı daha sonra yapılmış olup, bu kapının gerisinde prinçden yapılmış asıl kapı bulunmaktadır.

Anıt mezar bakır kapının 5 metre gerisinde ve yukarda sembolük olarak yapılan lahit taşının 7 metre altında yer almaktadır.

Mimarisi Osmanlı ve Selçuklu mimarisi özelliklerine göre yapılmıştır.

Anıt mezar sekizgen şekilde yapılmıştır. Sekizgen olması ebediyeti ve ölümsüzlüğü simgelemektedir.

anıtkabir mezar odası 1Anıt mezara yapıldığı dönemde il olan 67 ilimizden, Selanik’te doğmuş olduğu evin bulunduğu yerden ve Suriye topraklarında bulunan Türk toprağı Süleyman Şah türbesinden, Güney Kore ülkesinde bulunan Türk şehitliğinden ve Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nden getirilen topraklar getirilmistir. Daha sonra harmanlanmış ve Atatürk bu toprağa defnedilmiştir.

Atatürk’ün naaşı yüzü kıbleye bakacak şekilde defnedilmiştir.

Anıtkabir mezar odası 4Buraya defni o dönemki Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Başbakan Adnan Menderes ve kızı olan Makbule Hanım tarafından ve diğer devlet erkanı tarafından yapılmıştır.

Kırmızı sanduka şeklindeki mezarının çevresinde prinç vazolar bulunmaktadır. Bu birinç vazoların içinde 81 ilimizden, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden ve Azerbaycan’dan getirilen topraklar bulunmaktadır.

Anıtkabir mezar odası kapısıAnıt mezarın kapısında yer alan Atütürk kabartması tam karşıda bulunan pencereden direk olarak Ankara Kalesi’ni ve burada dalgalan bayrağı görmektedir. Yine mezarı bu kapının tam karşısında bulunmaktadır. Kapı açıldığında da bu pencereden Ankara Kalesi tam karşıda gözükmektedir. Bu durumu da kapıda bilgiler veren görevlinin antımıyla şu şekilde ifade edilmektedir. Atatürk sağlığında Bende bir gün ölceğim aziz milletim beni nereye isterlerse oraya defnedebilirler. Fakat ben karşımda sadece her daim dalgalanan şanlı Türk bayrağı görmek isterim” demiştir. Bu isteğide bir vasiyet olarak kabul edilerek mezarı Ankara kalesi’nin tam karşısına inşaa edilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ