Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Anıtkabir Aslanlı Yolun Özellikleri Nelerdir?

Anıtkabir Aslanlı Yolun Özellikleri Nelerdir?
  • 22.05.2018

Anıtkabir ülkemizin en önemli anıtmezarıdır. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün ebedi istirahatgahıdır. Bunun yanında Anıtkabir Ankara ilimizin simgelerinden birisi tanesidir. Ankara’ya gelen kişilerin en çok ziyaret ettiği yerlerden de bir tanesini oluşturmaktır. Sadece Anıtkabir için ülkemiz içerisideki birçok yerden kişiler gelmekte hatta turizm firmaları tarafından da seferler düzenlenmektedir. Heryıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Anıtkabir yaklaşık olarak 6 yıllık bir süre zarfında yapılmıştır. Anıtkabirin bütün bölümleri ayrı özellikler taşımasına rağmen bu yazımızda sadece Anıtkabirin bir bölümü olan ve herkes tarafından bilinmeyen bazı özelliklerine yer verilecektir. İlk olarak Aslanlı Yol nedir? Kısa bir bilgi verdikten sonra Aslanlı Yolun fiziksel özellikleri ile birlikte mimarisinde bazı önemli özellikleri barındıran diğer özelliklerine değinelecektir.

Aslanlı yol1Aslanlı Yol nedir?

Aslanlı Yol Atatürk’ün anıt mezara çıkarlarken ziyaretçileri hazırlamak için yapılan Anıtkabirin bölümlerinden bir tanesidir.

Aslanlı Yolun Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Aslanlı yolun uzunluğu tam olarak 262 metredir.

Aslanlı yolun genişliği ise 12.8 metredir.

Bu yolun iki tarafından 12 sağında 12 adette solunda olmak üzere toplam olarak 24 adet aslan heykeli bulunmaktadır. Bu Aslanlardan da ismini alarak Aslanlı Yol ismi verilmiştir. Bu Aslanlar çift çift sıralanmıştır. Her bir tarafta 6 çift aslan bulunmaktadır. Bu Aslanlar dört ayağı bükülü vaziyette oturur şekilde bulunmaktadır. Yani tam anlamıyla ne oturur nede yatar vaziyettedir.

ASlanlı yol 3Aslan heykellerinin yapılışında Anadolunun en önemli eski uygarlıklarından bir tanesi olan Hitit uygarlığının sanatsal yönünden yararlanılmıştır.

Aslanlı yolun alt zeminine döşenmiş aralıklı taşların tamamı traverten taşlardan oluşmaktadır.

Aslanlı yolun başlangıcına 26 basamaklı bir merdivenden çıkılmakta olup, bu merdivenler yan taraflarından ve önünden çıkacak şekilde birleştirilmiştir.

aslanlı yol 2Aslanlı yolun başlangıç kısmında sağlı ve sollu olmak üzere 2 adet kule bulunmakta olup, bu kulelerin isimleri İstiklal ve Hürriyet Kuleleridir. İstiklal kulesinin önünde ise yanyana dizilmiş üç kadın heykeli bulunmaktadır. Bu kadın heykelleri o zamanki milli kiyafetler içindedir. İki tanesi başak demetlerinden meydana gelen bir çelenk tutmakta olup bu çelenkte bereketi simgelemektedir. Kadınlardan biri elini yüzüne kapatıp ağlar vaziyette olup, diğeri ise elinde bir tas tutmaktadır. Bu tas tutan kadınında Atatürk için Allah’tan rahmet dilediği belirtilmiştir.

Aslanlı yolun sonunda ise yaklaşık olarak 15 bin kişiyi alabilecek şekilde halı desenleri ile yapılmış tören alanı bulunmaktadır.

Aslanlı yolun fiziksel özellikleri bunlar olup, şimdi belli bir anlam verilerek yapılan özelliklerini verelim.

Aslanlı yolAslanlı Yolun mimarısındaki anlamlar ve özellikler nelerdir?

İlk olarak yukarda değinmiş olduğumuz Aslanlı Yolun zeminini temsil eden ve 262 metre uzunluktaku ve 12.8 metre enindeki yolu oluşturan taşların neden aralıklı olarak döşündiğine bakalım. Aslanlı yolun zeminnde kullanılan traverten taşlar araları insan ayağının takılabileceği ve ayakların girebileceği şekilde aralıklı yapılması buraya gelen ziyaretçilerin taşlara bakarak yürümesini gerektirmektedir. Yoksa ya aralıklara takılabilir ve ayaklar arasına kaçarak sendelerler ve düşebilirler. Bu şekilde yapılması ziyaretçilerin Atatürk’ün huzuruna çıkarlarken yere bakarak baş öne eğik şekilde yürümesi içindir. Gizli mimarisi bu şekildedir.

Aslanlı yolun kenarlarında bulunan iki şer li 12 grup aslan heykeli ise 24 Oğuz boyunu temsil etmektedir. Bu aslanlar bu şekilde Türk milletinin birlik ve beraberliğinin de simgesidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ