Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Angel Şelalesi özellikleri

Angel Şelalesi özellikleri
  • 10.07.2015

 Angel şelalesi dünya üzerindeki önemli şelâlelerden bir tanesi olup Kerapakupai Meru Şelalesi olarak da bilinmektedir. Yazımız da Angel Şelalesini konu almamızda ki en büyük pay bu şelalenin dünya üzerindeki en yüksek şelale olma özelliğinden dolayıdır.

Angel Şelalesi-1Angel Şelalesi özellikleri nelerdir?

Angel şelalesi dünyada ki en yüksek şelale olup yüksekliği tam olarak 979 metredir. Bu yükseklik 1949 yılında dünyanın en önemli belgesel kanalı olan National Geographic ekibi tarafından hesaplanmıştır.

Bu şelalenin keşfi 1900’lü yılların başlarıdır. Ernesto Sanchez La Cruz isimli bir kâşif tarafından keşfedilmiştir. Fakat dünya tarafından tanınması ancak 1935 yılından sonra olmuştur. Çünkü bu tarihte Amerikalı bir pilot tarafından böyle bir şelalenin varlığı öğrenilmiştir.

Bu şelalenin ismi bu şelaleyi 1935 yılında varlığını öğrenen Amerika Birleşik Devletleri pilotunun isminden gelmektedir. Bu şelaleye varlığını bulan bu pilotun ismi verilmiştir. Pilot Angel Şelalenin güzelliğini karısı ve arkadaşlarına göstermek için tekrar uçakla gelmiş ve fakat uçağı burada düşürmüş veya indikten sonra bir daha kalkış yapamaması nedeni ile 11 günlük bir yolculuktan sonra bir kasabaya ulaşmışlardır. Uçak düştüğü veya bulunduğu yerden ancak 33 yıl sonra çıkarılmıştır.

Angel Şelalesi-2Angel şelalesinden akan sular tepenin en uç noktasından tam olarak 807 metre serbest düşüş yapar, yani hiçbir engele takılmadan veya hiçbir şeye çarpmadan tam olarak 807 metre düşer, daha sonra bir kayaya çarpar ve yine ek olarak 172 metre daha düşüş yaparak yere düşer. Toplam olarak 979 metrelik bir yükseklikten düşen bu şelale dünyanın en yüksekten düşen şelalesi olma özelliğini elinde bulundurur.

Angel şelalesi aynı zamanda dünyanın en güzel şelalerinden bir tanesidir.

Angel şelalesi hakkında bazı bilgiler verdikten sonra dünyanın diğer en yüksek şelalelerine ve ülkemizin en yüksek şelalesine değindikten sonra yazımızı bitirelim.

Angel Şelalesi-3Dünyadaki en yüksek ikinci şelale Güney Afrika’da bulunan Tugela Şelalesi olup yüksekliği neredeyse Angel şelalesine yakın düzeydedir. Tam olarak 948 metredir.

Üçüncü sırada bulunan en yüksek şelale ise Mtarazi Şelalesi olup bu şelale Zimbabve ülkesinde bulunmakta olup yüksekliği 762 metredir.

Dördüncü yüksek şelale ise Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan 739 metre yüksekliğe sahip olan Yosemite Şelalesidir.

Beşinci Sırada gelen şelale ise Yeni Zelanda ülkesinde bulunan 580 metre yüksekliğe sahip Sutherland Şelalesidir.

Ülkemizin en yüksek şelalesi ise Ciro Şelalesi olup Artvin ilinin Yusufeli ilçesine bağlı Özgüven köyünde bulunmaktadır. Bu şelalenin yüksekliği ise 166 metre civarındadır. 

Yararlanılan kaynaklar;

wikipedia.org

national geographic belgeselleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ