Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Amerikan M1 Abrams tankının özellikleri nelerdir?

Amerikan M1 Abrams tankının özellikleri nelerdir?
  • 28.11.2015

Amerika birleşik devletlerinin ana tanklarını oluşturan tanklardır. 1979 yılında M1 olarak üretilen bu tank M1A1 ile daha geliştirilmiş ve M1A2 ile günümüzdeki son halini almıştır. Abrams tankları ayrıca üretildiği tarihten günümüze kadar bazı savaşlarda kullanılmış ve iyi bir tank olduğunu ispat etmiştir. Şimdi Amerikan A1 Abrams tanklarının özellikleri nedir madde madde bakalım.

Abrams TankıAmerikan tankı M1 Abramsların özellikleri nelerdir?

-Dünyanın en iyi tanklarından bir tanesidir.

-Amerika Birleşik Devletleri tarafından üretilmiş ve 1980 yılından günümüze değin birçok ülke ordusunda kullanılmaktadır.

-Bugüne kadar 9000 adetten fazla üretimi gerçekleştirilmiş olan bir ana muharebe tankıdır.

-Bu tank ismini ilk üretildiği ve hizmete girdiği dönemlere denk düşen 1968-1972 yılları arasında görevde bulunan Genel Kurmay Başkanı General Creighton Abrams’dan almıştır.

-Eğer bir değişiklik veya başka bir durum olmadığı sürece bu tank 2050 yılına değin Amerikan ordusunun ana muharebe tankı olarak hizmet verecektir. En azından bugünkü düşünce bu şekildedir.

-M1 tankları 1980 yılından 1985 yılına kadar üretilmiştir. 1985 yılından 1992 yılına kadar M1A1 olarak üretilmiştir. 1992 yılından itibaren ise M1A2 çeşidi üretilmeye başlanmıştır.

-Günümüze kadar M1 ve M1A1 tankından 8800 adet civarında bir üretim gerçekleştirildiği bilgisi bulunmaktadır.

M1 Abrams tankıM1 Abrams tanklarının teknik özellikleri nelerdir?

-Uzunluğu bütün jenerasyonlarında aynı olup 9,77 metredir.

-Genişliği yine her üç jenerasyonda da aynı olup 3,66 metredir.

-Yüksekliği M1 Abramslarda 2,37 metre iken daha sonra üretilen M1A1 ve M1A2’lerde 2,44 metreye çıkarılmıştır.

-Maksimum hız M1 Abramslarda 72 kilometre iken, M1A1 ve M1A2’lerde 67 kilometre olarak belirlenmiştir. Aslında üzerinde bulunan motorun daha fazla hız yapmaya elverişli bir motor olmasına karşın bazı nedenlerden dolayı hız limitleri bu limitlerde tutulmuştur.

M1A2 Abrams tankı-Ağırlıkları yine ilk üretilen M1 Abramslar da 55,7 ton iken daha sonra üretilen M1A1′lerde bu ağırlık 61,3 tona en son üretilen M1A2 modelinde ise 62,1 tona çıkarılmıştır. Dünyanın en ağır tanklarından bir tanesi olarak gösterilmektedir.

-Ana silahı olan topu M1 Abramslarda 105 milimetrelik yivli bir top iken M1A1 ve M2A2 modellerinde 120 milimetrelik yivsiz bir top kullanılmıştır.

-Her modelde kullanılan motor 1500 beygirlik gaz türbin motorudur.

-Abrams tanklarında kullanılan otomatik şanzıman bulunmakta olup bu otomatik şanzıman 4 ileri 2 geri vitesten oluşmaktadır.

-Abrams tanklarının mürettebat sayısı 4 kişidir. Tank Komutanı, Nişancı, Sürücü ve Yükleyicidir.

Abrams tankları-Abrams tankları Nükleer Biyolojik ve Kimyasal silahlara karşıda koruyan bir zırha sahip bulunmaktadır.

-Özellikle en son model olan M1A2 modelinde tank komutanı için termal kamera sistemi, navigasyon sistemi gibi bazı önemli araçlar eklenmiştir.

-İlk dönem üretilen M1 Abramslara nazaran daha sonra yapılan mazı eklentiler sayesinde hareket halinde hedef vurma özelliği oldukça artırılmıştır.

-Abramslarda ayrıca otomatik ateşleme sistemi bulunmaktadır. Özellikle hedefin durumu, hava şartları gibi birçok alanı tespit eden sensörler ve kameralar sayesinde otomatik ateşleme sistemi ayarlandığından hedefi vurma yüzdesi %90 civarında olması halinde bu otomatik ateşleme sistemi devreye girerek ateşleme yapar ever bu oranın altında bir oran var ise ateşlemeyi sadece mürettebat yapabilir.

-Bu tankın kullanılmış olduğu iki savaş Körfez savaşı ve Irak savaşıdır. Bu iki savaşta kullanılan bu tank eksi özellikleri savaş meydanlarında görülerek düzeltme imkânı bulunmuş olan bir tank özelliği taşımaktadır.

Abrams tankı m1Abrams tankları hangi ülke ordularında kullanılmaktadır?

Şunu belirtmekte fayda vardır. Ülkemiz ordusunda Abrams tankı bulunmamaktadır. Genel itibarıyla Alman tankı olan Leopard tankları ve Amerika’nın eski tanklarından olan M48 ve M60 tankları bulunmaktadır.

İşte Abrams tankı kullanan ülkeler:

-Amerika Birleşik Devletleri (Yaklaşık 6000 civarında bu tanktan olduğu tahmin edilmektedir)

-Mısır (1000 civarında olduğu tahmin edilmektedir, Amerikan ordusundan sonra en çok Abrams tankı bulunan ülke konumundadır)

-Suudi Arabistan (300 adetten daha fazla sayıda olduğu tahmin edilmektedir)

-Kuveyt (Yaklaşık olarak 200 adet civarında olduğu tahmin edilmektedir)

-Irak (140 adet civarında olduğu tahmin edilmektedir)

-Avustralya (50-60 adet civarında olduğu bilinmektedir) 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ