Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Amerika kıtası özellikleri nelerdir?

Amerika kıtası özellikleri nelerdir?
  • 23.10.2015

Amerika kıtası Güney ve Kuzey Amerika kıtaları olarak iki ayrı grupta ele alınmakla birlikte Güney ve Kuzey Amerika kıtasının tamamına Amerika kıtası adı verilmektedir.  Aynı zamanda Amerika kıtası bölüm olarak Kuzey, Güney ve Orta Amerika ile birlikte bunlara bağlı olan adalar topluluğundan oluşmaktadır.

Geç keşfedilen bir kıta olması münasebetiyle bu kıtaya “Yeni Dünya” ismi verilmektedir.

Amerika kıtasıAmerika kıtası özellikleri nelerdir?

-Amerika kıtasının alanı yaklaşık olarak 42.549.000 kilometrekaredir.  Bu büyük dünya yüzölçümünün yaklaşık olarak %8’lik kısmına tekabül etmekte olup, dünya kara nüfusunun ise yaklaşık %28,5’luk kısmını oluşturmaktadır.

-Üzerinde yaşayan insan nüfusu aşağı yukarı 900-950 kişi civarındadır. Bu sayı ile Amerika kıtasının nüfusu dünya nüfusunun neredeyse %15’lik kısmını oluşturmaktadır.

-Nüfus yoğunluğu kilometrekareye yaklaşık olarak 20-25 kişi aralığındadır.

-Kıta üzerinde ve adalarda toplam olarak 35 civarında ülke bulunmaktadır.

-Amerika kıtası Batı Yarımkürede bulunmaktadır.

-Amerika kıtasının en ince bölümü olan ve bir yakasından bir yakasına geç

-Amerika kıtasının en büyük sınırlara sahip ülkesi Amerika Birleşik Devletleridir.

kristof Kolomb-Amerika kıtasını ilk keşfeden kişi ünlü kâşif Kristof Kolomb’dur.  Kristof Kolomb Amerika’yı 1492 yılında keşfetmiştir. Fakat yeni bir kıta keşfettiğini bilmemiş olup yine yeni bir kıtayı keşfettiğini bilmeden ölmüştür.

-Dünyanın en büyük akarsuları olan Amazon nehri (hacim bakımından dünyanın en geniş nehridir) ile Mississippi nehri bu kıtada bulunmaktadır.

-Yine dünyanın en yüksek şelalesi olma özelliğine sahip olan Angel Şelalesi Amerika kıtasında bulunmaktadır (Güney Amerika’da)

-Amerika kıtasının en yüksek noktası And dağları üzerinde bulunan Aconcagua dağı olup yüksekliği 6962 metredir.

-Yine yeryüzünün en kurak çölü olma özeliğine sahip olan Atakama Çölü bu kıtadadır.

-Dünya üzerindeki en geniş yağmur ormanları olan Amazon Ormanları bu kıtada bulunmaktadır.

-Dünyanın en yüksek başkenti olma özelliğine sahip olan Bolivya’nın başkenti La Paz yine bu kıta üzerinde bulunmaktadır.

-Kuzey Amerika bölümü Güney Amerika bölümüne nazaran daha büyük bir yüzölçümü sahip bulunmaktadır.

Amerika Kıtası ülkeleri-Kuzey Amerika’nın en çok nüfusa sahip olan ülkesi Amerika Birleşik Devletleri’dir. Amerika Birleşik Devletleri 300 milyondan fazla insanın yaşadığı bir ülkedir. Amerika Birleşik Devletleri aynı zamanda Amerika kıtası ülkeleri içinde en kalabalık nüfusa sahip olan ülkedir. 

-Güney Amerika’nın en kalabalık ülkesi ise Brezilya ülkesidir. Brezilya aynı zamanda Amerika kıtasının en kalabalık ikinci ülkesi konumundadır. Yaklaşık olarak 200 milyon insanın yaşadığı kalabalık bir ülkedir. 

-Amerika kıtası özellikle kasırgaların, fırtınaların en sık görüldüğü kıtalardan bir tanesidir. Her yıl yüzlerce bazen binlerce insan bu kasırga ve fırtınalar sebebiyle hayatını kaybetmekte aynı zamanda çok büyük mal kaybına uğramaktadırlar. 

-Amerika kıtasının isminin nereden geldiği tam olarak belli olmamakla birlikte bir teoriye göre Amerika sözcüğü 1500′lü yılların başında yaptığı iki yolculuk sonucu Güney Amerika’nın doğu sahillerine ve Karayiplere ulaşan İtalyan denizci ve haritacı Amerigo Vespucci’nin isminden geldiği söylenirken diğer bir görüşe göre de  “Amerika” adının 1497 yılında John Cabot’nun yolculuğunu finanse eden İngiltere’nin Bristol şehrinden Richard Amerike’nin adından türetildiği bildirilmektedir.

-Amerika kıtası ülkemize uzak olan kıtalardan bir tanesi olup uçak ile yerine göre aşağı yukarı 10 ila 20 saat aralığında bir sürede gidilebilmektedir.  Örneğin Amerika kıtasında bulunan Amerika Birleşik Devletleri ile ülkemiz arasındaki mesafe kuş uçuşu yaklaşık olarak 8700 kilometre civarındadır.

Şimdi aşağıda Amerika kıtasında bulunan ülkeleri Güney ve Kuzey Amerika ülkeleri şeklinde verelim.

Güney Amerika kıtasıGüney Amerika ülkeleri hangileridir?

Arjantin

Bolivya

Brezilya

Fransız Guyanası

Guyana

Kolombiya

Ekvador

Paraguay

Surinam

Uruguay

Venezuela

Şili

Peru

Kuzey Amerika KıtasıKuzey Amerika ülkeleri hangileridir?

ABD Virgin Adaları

Amerika Birleşik Devletleri

Antigua ve Barbuda

Aruba

Bahama

Barbados

Belize

Bermuda

Cayman Adaları

Dominik

Dominik Cumhuriyeti

El Salvador

Grenada

Grönland

Guadeloupe

Guatemala

Haiti

Hollanda Antilleri

Honduras

Jamaika

Kanada

Kosta Rika

Küba

Martinique

Meksika

Montserrat

Nikaragua

Panama

Puerto Riko

Saint Kitts ve Nevis

Saint Lucia

Saint Vincent ve Granada

Saint-Pierre ve Miquelon

Trinidad ve Tobago

Turks ve Caicos Adaları

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ