Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Amazon Nehri özellikleri

Amazon Nehri özellikleri
  • 22.01.2015

Amazon Nehri dünyanın en uzun ikinci nehri olması nedeniyle önemli bir konuma sahiptir. Bilmeyenler için şu bilgiyi de vermekte fayda vardır Dünyanın en uzun Nehri yaklaşık olarak 6650-6700 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan ve Afrika kıtasında bulunan NİL Nehridir.

Amazon Nehri yukardada değinmiş olduğumuz gibi dünyadaki en uzun ikinci nehirdir.

 

Amazon Nehri-1Amazon Nehrinin özellikleri nedir?

Amazon Nehri yukarda değindiğimiz üzere dünyanın en uzun ikinci nehri olup Uzunluğu yaklaşık olarak 6400 kilometredir.

Amazon Nehri Amerika Kıtasında bulunmakta Olup Güney Amerika kıtasındadır.

Amazon Nehri Amerika Kıtasının en uzun nehridir.

Amazon Nehrinin bir diğer önemli özelliği ise çok büyük miktarda su taşımasıdır. Yani debisi çok yüksek olan bir nehirdir. Amazon Nehrinin taşıdığı su miktarının Dünyadaki nehirlerin toplam taşıdığı su miktarının 1/5 ‘lik kısmını tek başına taşıdığı söylenmektedir.

Amazon Nehri’nin yıllık ortalama debisi saniyede 180.000 metreküptür.(Bu miktar çok büyük bir su miktarıdır Çünkü kıyaslama yapılması açısından şöyle bir bilgi vermekte yarar vardır. Örneğin ülkemizin en uzun nehri konumunda bulunan Kızılırmak Nehri’nin ortalama debisi saniyede 180-200 metreküp civarındadır. Demek oluyor ki Amazon Nehri’nin debisi neredeyse Kızılırmak nehrinin 1000 katına eşittir.)

Amazon Nehri-2Amazon Nehri kaynağını Peru ülkesindeki And dağlarının doruklarından almaktadır. Kaynağın başladığı yüksekliğin yaklaşık olarak 5000 metrenin üstünde olduğu bilgisi mevcuttur.

Amazon Nehri havza genişliği itibariyle dünyanın en büyük havzasına sahip olan nehirdir. Amazon Nehrinin havzasının yaklaşık olarak 7 Milyon kilometrekaredir. Bu büyüklük ülkemiz topraklarının yaklaşık olarak 7-8 katı bir büyüklüğü tekabül etmektedir.

Amazon Nehri Peru And dağlarından doğduktan sonra istikamet olarak sürekli doğuya doğru bir istikamet izlemektedir. Yani istikameti Batı-Doğu istikametidir.

Amazon Nehri’nin döküldüğü yer ise Atlas Okyanusu’dur.

Amazon Nehrinin dünyanın en uzun ikinci nehri olduğunu söylemiştik Nehir bu kadar uzun olunca ve taşıdığı su miktarıda çok büyük olunca birçok ülke toprağında havzası olması doğaldır. İşte Amazon nehri toplam olarak 6 ülke toprağında havzası bulunan bir nehirdir.

İşte Amazon Nehrinin havzasının bulunduğu bu 6 ülke:

Amazon Nehri-3Peru,

Kolombiya,

Brezilya,

Bolivya,

Ekvador,

Venezuela

Bazı kaynaklarda Amazon Nehri’nin Atlas Okyanusunda denize döküldüğü yerdeki deltadaki genişliğinin yaklaşık olarak 200 kilometreden daha fazla olduğu bilgisi mevcuttur. Fakat kesin bir genişliğinin ne kadar olduğu konusunda bilgi yoktur. Fakat Genel kanı olarak bu genişliğin 200 kilometreyi geçtiği yönündedir.

Amazon Nehri bu kadar geniş olması sebebiyle bir nehirden ziyade bir deniz gibi algılanabilmektedir. Üzerinde birçok gemi seferleri yapılmakta yolcu ve yük taşımacılığı görülmektedir.

Amazon nehrinin her biri 2000 kilometrenin üzerinde olan yaklaşık 6-7 adet kolu bulunmaktadır.

Yararlanılan Kaynaklar:
Vikipedia.org
National Geographic belgeseli

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. sadasdsad diyor ki:

    ctrl+c yapılmıyo

YORUM YAZ