Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Altınkaya Barajı ve hidroelektrik santrali özellikleri nelerdir?

Altınkaya Barajı ve hidroelektrik santrali özellikleri nelerdir?
  • 23.12.2015

Altınkaya barajı ülkemizin önemli barajlarından bir tanesidir, aynı zamanda bu barajımızın üzerinde ülkemizin önemli oranda elektrik üretimi yapan birde elektrik santrali bulunmaktadır. Bu sebeple Altınkaya barajı ve hidroelektrik santrali olarak geçmektedir. Bu barajı kısa kısa maddeler halinde verelim.

Altınkaya baraj gölüAltınkaya barajı ve hidroelektrik santralinin özellikleri nelerdir?

-Altınkaya barajı ülkemizin en büyük barajlarından bir tanesi olup aynı zamanda ülkemizde ki en büyük 10 barajdan bir tanesi olma özelliğini taşımaktadır. Tam olarak günümüz itibarıyla ülkemiz barajları arasındaki büyüklük sıralaması 5’tir. Yani bu barajımız aynı zamanda ülkemizdeki en büyük 5 baraj içerisinde de bulunmaktadır.

-Altınkaya barajının yapım tarihi günümüzden çok uzun olmayan bir tarihe dayanmaktadır. İnşasına yaklaşık olarak 1980 yılında başlanan bu barajımızın inşası tam olarak 8,5 yıl sürmüş ve 1989 yılında bitirilmiştir. (Yüksel İnşaat firmasının web sitesinde bulunan bilgiye göre işe başlama tarihi 24.06.1980 işin bitiş tarihi ise 28.01.1989 tarihi olarak belirtilmektedir, bazı kaynaklarda ise 1988 yılı bitiriliş tarihi olarak yazılıyor ise de işi bu firma yaptığından dolayı bu firmanın söylediği bilgi esas alınmıştır)

Şahinkaya kanyonu-Altınkaya barajımızın bulunduğu yer Samsun ilimiz sınırları içidir.

-Altınkaya barajının göl büyüklüğü yaklaşık olarak 118 kilometrekaredir (Ülkemizin en büyük barajı olan Atatürk barajından yaklaşık 7 kat daha küçük, ikinci büyük barajı olan Keban barajından ise aşağı yukarı 3-4 kat daha küçüktür)

-Altınkaya barajı ülkemizin en uzun barajı olan Kızılırmak barajı üzerinde yapılmış bir barajdır.

-Yapılış şekli kaya gövde dolgu tipi olan bir barajdır.

-Gövde hacmi yaklaşık olarak 15,9 milyon metreküptür.

-Gövde uzunluğu 634 metredir.

-Derivasyon tünelleri 1,700 metre tünel kesitleri ise 9,8 metredir.

-Altınkaya Barajı’nda 6 adet dolusavak radyal kapağı bulunmaktadır.

-Dolusavağı kapasitesi saniyede 11.800 metreküptür.

Altınkaya barajı manzara-Altınkaya barajı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılmış olup, bu barajı yapan firma Yüksel İnşaat ile Güriş A.Ş. ortaklığıdır.

-Altınkaya barajının akarsu yatağından itibaren yüksekliği tam olarak 195 metredir.

-Altınkaya barajının göl hacmi ise yine duruma göre değişiklik göstermekle 5750-5770 hektometreküp civarındadır.

-Altınkaya barajının yapılmasında ki temel amaç enerji üretimidir. Belki çok kısmi olarak sulama içinde kullanılıyor olabilir ise de bu barajın yapılmasındaki temel amaç ve buna aslında tek amaçta diyebiliriz elektrik üretimidir.

altınkaya barajı-1-Altınkaya barajının kurulu gücü yaklaşık olarak 700 megavattır. Bu kurulu güç ile 1 yılda toplam olarak 500 ila 1600 Gigawattsaat arasında bir elektrik üretimi olmaktadır. (bu barajın elektrik üretim kapasitesi ise 1632 Ghw olarak geçmektedir) bu iki değer arasındaki farkın en büyük sebebi ise yıllara göre ve yağış miktarına göre elektrik üretim miktarındaki azalma ve artmalardan kaynaklanmaktadır. Bu nedenden dolayıdır ki hiçbir kaynakta bu hidroelektrik santralinin yıllık ürettiği elektrik miktarı aynı değerleri vermez veya aralarında büyük farklar görülebilir.

-Bu ürettiği elektrik miktarı bakımından yaklaşık olarak 250.000 kişi ile 300.000 kişinin elektrik ihtiyacını karşılayabilir bir hidroelektrik santrali olduğu görülmektedir. Tabi dediğimiz gibi üretim miktarı yıllara göre çok değişiklik gösterdiğinden bu sayılarda artma ve azalma olabilmektedir.

Yararlanılan kaynaklar:

Wikipedia.org

Yüksel.net (Yüksel İnşaat firması web sitesi)

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ