Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Allahuekber Dağları özellikleri

Allahuekber Dağları özellikleri
  • 24.01.2015

Allahuekber dağları ismi nedeniyle ülkemizde belkide en çok dikkat çeken, duyulan ve akılda kalan dağlarımızdan bir tanesidir. Bir çoğumuz bu dağın hangi ilde veya hangi bölgede bulunduğunu bilmemesine rağmen ismini bir çok kez duymuştur.

Allahuekber dağlarının sadece bir dağ olmaktan ziyade özellikle Türk tarihi açısından önemli bir yeri bulunmaktadır. Allahuekber dağlarının hem yeri hem özellikleri hemde tarihimiz açısından neden önemli olduğu konusuna tek tek bakalım; 

Allahuekbler dağları-1Allahuekber dağları ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Kars ili ve Sarıkamış ilçelerinin kuzeyinde bulunmakta olan bir sıradağ sistemidir. İl bazında söyleyecek olur isek Kars İlimizin Sarıkamış ilçesi ile Erzurum ilimizin Şenkaya ilçeleri sınırları içinde bulunur.

Günümüzde Sarıkamış ormanları ile birlikte “Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı” içinde yer almaktadır.

Kars ilimizden Allahuekber dağlarına araç ile yaklaşık 1 ila 1,5 saat arasında gidilmekte olup aradaki mesafe karayolu mesafesi olarak yaklaşık 65 kilometre civarındadır.

Allahuekber dağlarının özellikleri:

Allahuekber dağları ülkemizin yükseklik bakımından önemli yüksekliğe sahip olan dağlarından bir tanesidir. Yüksekliği yaklaşık olarak 3120 metre civarındadır. (Allahuekber Tepesi doruğu) 

Allahuekber dağı tektonik oluşumlu bir dağ sistemidir. Kuzeydoğu Anadolu kıvrım sistemi uzantısı olan bir dağdır. Yapılan araştırmalar sonucunda ve yapısındaki kayaçlardan edinilen bilgilere göre yaklaşık olarak 200 milyon yıl öncesine dayanan bir tarihi bulunduğu bilgisi mevcuttur. Allahuekber sıradağ sisteminde birçok yayla bulunmaktadır yayla sayısının 35-40 civarında olduğu bilinmektedir. Bu yaylalar özellikle kars ve civarındaki şehirler için hayvancılık açısından oldukça önemli bir yer tutmaktadır. 

Derin vadileri bulunmaktadır. 

Yine eteklerinde alp tipi çayır kuşakları yer almaktadır. 

Bu dağların alt kısımların da  ve 2000 metre yüksekliğe kadar olan kısımlarda stepler bulunmakta ve otsu bitkiler yer almaktadır. Ancak 2000 metreden sonra küçük Ormanlara rastlamak mümkündür. 

Evet şimdi gelgelelim bu dağın tarihimizdeki yerine;

Ne yazik ki Allahuekber dağları ülkemiz tarihindeki en büyük facialardan bir tanesine ev sahipliği yapmış olan bir dağdır. Binlerce vatan evladının şehit olduğu bir yerdir.

1.Dünya savaşı sırasında Ruslar karşı savaşmak için cepheye giden sayıları kesin olarak bilinmeyen onbinlerce askerimiz donarak şehit olmuşlardır. Donarak ölen asker sayısı her ne kadar bazı kayıtlarda 90.000 civarı olduğu yazılı ise de bu sayının gerçeği yansıtmadığını aşağı yukarı 30.000 askerimizin donarak şehit olduğu bir o kadar askerinde hastalandığı veya savaşamaz duruma geldiği yönünde bilgilerde bulunmakta ve bu bilgilerin daha doğru olduğu yönünde kanaat getirilmiştir. Ama şu bir gerçektir ki araştırdığımız bir çok kayıtlarda donarak ölen şehit asker sayısının en az 25-30.000 civarında olduğu bilgisi hakimdir. 

Her yıl Sarıkamışta şehit düşen binlerce şehidimiz için Sarıkamış yürüyüşü yapılmaktadır. Her yıl bu anma yürüyüşüne ülkemizin çeşitli yerlerinden gelen binlerce kişi katılmaktadır. 

Ayrıca ek bir bilgi olması açısından Allahuekber dağlarının ismiyle ilgili bazı efsaneler bulunmakla birlikte en çok anlatılan şu efsaneyi de anlatalım ve yazımızı bitirelim:

Efsaneye göre bu dağın civarında bulunan bir hükümdarın yanında domuzlara bakan bir çoban varmış bu çobana hükümdarın kızı aşık olmuş. Çoban da bu kıza aşık olmuş. Fakat ne ettiyse aşkına söz geçirememiş, bunu hükümdar duymuş ve kız ile çoban bu dağa kaçmışlar, Hükümdarın askerleri önce kızı yakalayıp öldürmüş daha sonrada çobanı yakalayıp öldürmüşler Çoban öldürülürken ağzından son olarak Allahuekber sözü çıktığı için bu dağın ismi bu şekilde hatırlanmıştır. 

Yararlanılan kaynaklar:

milliparklar.gov.tr.

wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ