Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Alemut Kalesi özellikleri nelerdir?

Alemut Kalesi özellikleri nelerdir?
  • 25.04.2018

Alemut kalesi birçok filme konu olmuş, dünya üzerinde en çok tanınan kalelerden bir tanesidir. Bu kalenin tanınmasındaki sebep kalenin fiziki yapısından ziyade burada egemen olmuş Alemut devletinden kaynaklanmaktadır. Peku bu Alemut kalesinin özellikleri nelerdir maddeler halinde verelim.

Alamut Kalesi-1Alemut Kalesi özellikleri nelerdir?

-İran ülkesi sınırları içinde Hazar denizinin güney kısmında yer almaktadır.

-Kelime anlamı olarak Kartal Yuvası anlamına gelmektedir.

-Çok dik bir tepeye yapılmış olması ve fethedilmesinin oldukça zor olduğu bu kaleye de çıkılıp inilmesi oldukça zor olup, dolanarak çıkan yollar yapılarak çıkılmıştır.

-Bu kale yaptırılırken bazı rivayetlere göre bir kartal bırakılmış ve bu kartalın konduğu tepeye bu kale yapılmıştır. Kale çevresine oldukça hakim ve yüksek bir noktadadır. Bu nedenle de fethedilmesi oldukça zor olmuştur.

-Bu kaleyi önemli kılan nokta ise Haşhaşiliğin merkezi olan bir kale olmasıdır. Hasan Sabbah tarafından haşhaşiler ve haşhaşilik buradan yönetilmiştir. Kendisi tarafından kurmuş olduğu öğretiler bu kalede üyelerine yayılmış olup, dünya tarihindeki en önemli suikastçılarda bu kale de yetiştirilmiştir.

Hasan Sabbah-Kaleyi yapan Cüstaniler kralı Veşudun İbn-i Cüstan’dır.

-Hasan Sabbah ise bu kaleyi içten fethetmiştir. Üyelerini yavaş yavaş bu saraya sokmuş daha sonra kendisi de girdikten sonra özellikle kaledeki görevlilerde büyük çoğunluğu üyelerinden oluştuktan sonra kaleyi çok cüzi bir miktar karşılığında kan dökülmeden teslim almıştır.

-Hasan Sabbah bu kaleyi aldıktan sonra bir daha bu kaleden çıkmamıştır. Hatta bazı kaynaklara göre bulunduğu odasından bile çok nadiren dışarıya çıktığı söylenilmektedir.

-Bu devlet yıkılına kadar merkezi bu kale olmuştur.

-Kalenin bir kısmında bahçe bulunduğu ve sahte cennet olarak kullanıldığı iddiası da hakim görüşlerden bir tanesidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ