Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Albay ve Yarbay kimdir, özellikleri ve rütbesi nedir?

Albay ve Yarbay kimdir, özellikleri ve rütbesi nedir?
  • 08.09.2015

Yarbay ve Albay ülkemiz ordusundaki Generallerden sonraki en üst iki rütbeyi oluşturmaktadır. Bu iki rütbedeki subayları tek yazı altında birlikte verelim.

Yarbay RütbesiYarbay kime denir,  özellikleri nelerdir? 

Yarbay subay rütbelerinden bir tanesi olup Albay ile Binbaşı rütbesi arasında bulunan rütbedir.

Yarbay rütbesinin Nato kodu OF-4′tür.

Yarbay General rütbelerinden sonra gelen en yüksek ikinci rütbedir.

Yarbay olan bir subay bu rütbede normal durumlarda 3 Yıl görev yapmaktadır.  Yarbaylıkta ki görev süresi biraz düşük olmasının sebebi Albaylığa hazırlamak olarak geçmektedir.

Yarbayların orduda tabur komutanlığı görevlerde bulunmakla birlikte

alay komutanı yardımcısı olarak görev yaparlar.

Deniz kuvvetleri komutanlığında görevli ise gemi komutanlığı yapabilirler.

Hava kuvvetlerinde iseler Filo komutanlığı gibi görevlerde bulunabilirler.

Osmanlı ordusunda yarbaylara “Kaymakam” denmek idi buradaki kaymakam ismi şimdiki kaymakamlıkla aynı olmayıp albaylık makamına vekâlet eden anlamına gelen Kaim-Makam olarak kullanılmakta idi.

Yarbay rütbesi 2 yıldızlı çelenk şeklindeki rütbedir.

Albay RütbesiAlbay kimdir özellikleri nelerdir?

Albay ülkemiz ordusunda kullanılan rütbelerden bir tanesi olup, Yarbay rütbesinin üstünde Tuğgeneral rütbesinin altında olan rütbedir.  Deniz kuvvetlerinde de aynı isimdedir. Deniz kuvvetlerinde sadece General sınıfının isimlerinde farklılık bulunmaktadır.

Albay ordumuzdaki generallerden sonraki en yüksek rütbeli subaya verilen isimdir.

Albay ordumuzda genel olarak Alay Komutanı olarak görev yapmaktadır.  Bunun dışında komuta merkezlerinde  Kurmay Başkanı, Şube Müdürü ve Daire Başkanı olarak da görev yapmaktadır.

Albay rütbesinin ülkemizin üyesi bulunduğu Kuzey Atlantik Paktı yani Natodaki kodu OF-5’tir.  Alay komutanlarına daha önceki Osmanlı döneminde verilen isim “Miralay” ismidir hatta bazende “Aleybeyi” ismi verilmiştir.

Albayların bulunduğu rütbede görev yapma süreleri genel olarak 6 yıldır. 6 Yıldan sonra ya emekliye ayrılırlar ya da eğer kurmay sınıfında ise Generalliğe yükselirler.

Albaylarda görev süresi 6 yıldır.

Albayların emeklilik ve terfi işlemlerinin tamamı Yüksek Askeri Şura kararları ile olmaktadır. Yukarda değinmiş olduğumuz gibi yine Yüksek Askeri Şura yani YAŞ kararları ile rütbe alırlar ve YAŞ kararları ile emekliye ayrılırlar. Rütbe alanlar Generalliği yükselir ve Generalliğin en alt rütbesi olan Kara ve Hava Kuvvetlerinde Tuğgeneral deniz kuvvetlerinde ise Tuğamiral olarak görev yaparlar.

Albayların rütbeleri Çelenk ve 3 yıldızdan oluşmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ