Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Alageyiklerin (Yağmurca-Benekli Geyik) özellikleri nelerdir?

Alageyiklerin (Yağmurca-Benekli Geyik) özellikleri nelerdir?
  • 28.07.2015

Alageyik, geyik türlerinden bir tanesidir. Vücutlarında bulunan beneklerden dolayı bu isim verilmiştir. Alageyik türünün ülkemiz açısından da önemli bir yeri bulunmaktadır. Çünkü Alageyiklerin en iyileri veya en saf ırkı ülkemizde bulunmaktadır. Ülkemizin Antalya ilinde bulunan bu geyik türü bu yörelerde “Benekli Geyik” adıyla anılırlar.

Alageyik isminin ülkemizde duyulmasındaki en önemli paylardan bir tanesi Cüneyt Arkın’ın “Alageyik” filmi sayesinde olmuştur.

Alageyiğin Avrupa ve Asya’nın bazı ülkelerine ülkemizden yayılmıştır.

Alageyik-2Alageyiklerin özellikleri nelerdir?

Alageyikler göç etmeyen geyik türüdür.

Sürüler halinde yaşarlar.

Vücudunda benekler bulunmaktadır (Bu benekler alageyiğe benekli geyik isminin verilmesine sebep olmuştur)

Boynuzları kürek şeklindedir. Aşağı yukarı boynuzları 3 yaş civarında gelişerek 5-6 kilogramlık bir ağırlığa ulaşır.

Alageyiklerin ortalama yaşam süreleri 10-12 yıl civarındadır.

Alageyiklerin büyüklüğü erkek ve dişilere göre farklılık göstermekle birlikte erkekler dişilerden belirgin olarak büyüktür özellikle ağırlık bakımından erkekler neredeyse dişilerin iki katı bir ağırlığa sahiptir.

Erkek Alageyiklerin omuz boyları yaklaşık 1 metre iken dişilerde omuz boyu uzunluğu ortalama 80 santim civarındadır. Erkeklerin ortalama uzunluğu 150 santim  iken dişilerde aşağı yukarı 140 santimlik uzunluğa sahiptirler.  Ağırlık olarak Erkekler 60 ila 100 arasında bir ağırlığa sahipken dişiler ise ortalama olarak 40-45 kilogramlık bir ağırlığa sahiptirler.

Alageyik-1Alageyiklerin renkleri yazın ve kışın biraz farklılık göstermekle birlikte yaz aylarında renkleri açık sarı renkte iken kışın griye benzer bir renk alır.

Alageyikler günümüzde özellikle bazı Avrupa ülkelerinde parklarda yetiştirilmektedir. Ayrıca av hayvanı olarak ta yetiştirilerek av için kullanılmaktadır.

Alageyikler evcilleştirilebilir hayvanlardandır.

Alageyikler sürekli tetikte bulunan hayvanlardan bir tanesidir. Bu nedenledir ki çok ürkektirler. Her hangi bir ses veya hareket algıladıklarında bulundukları yeri çok hızlı bir şekilde terk ederler.

Alageyiklerin toplam olarak 2 türü bulunmakta olup bunlardan bir tanesi “Anadolu Alageyiği” diğeri ise “İran Alageyiği”dir. Özellikle Avrupa ülkelerinde bulunan ve korunaklı bölgelerde yetiştirilen türlerin tamamı Anadolu Alageyik türüdür.

Ülkemizde bulunan Anadolu  Alageyiği Antalya ilinde, Mersin ve çok azda Bolu dağlarında bulunmaktadır.

Dişi Alageyikİran Alageyiği türleri ise sadece İran ve dolaylarında bulunmakta olup sayıları Anadolu Alageyiğine nazaran oldukça azdır. Hatta sürekli olarak sayılarının azalması sebebiyle yok olma tehlikesi altındadırlar. İran Alageyiği az sayıda Hakkari ilimizin bazı dağlık ve ormanlık alanlarında da görülmüştür.

Ülkemizde bulunan Alageyikler milli parklarda koruma altında bulunmaktadır. Önceki zamanlarda bilinçsiz avlanma sebebiyle çok büyük oranda azalan ve sayıları elle sayılabilecek duruma gelen bu hayvanlar daha sonra yapılan çalışmalar neticesinde günümüzde sayıları 500 adete kadar çıkarılmıştır ve son zamanlar da özellikle ülkemizin bazı yerlerinde de yetişmesi için çalışmalar yapılmaktadır.

Yaşam alanları ormanlardır. Ve Ormanların dışlarından ziyade orta kısımlarında barınırlar. Diğer geyik türlerine göre gözleri iyi görür. Avlanmaları oldukça zordur.

Alageyiklerin temel besinleri otlar ve ağaç sürgünleri ile yapraklarıdır.

Ala geyik yavrusuEkim ayı çiftleşme ayları olup yaklaşık olarak bir ay çiftleşme süreleri vardır. Çiftleşme isteği ve çağrısını böğürerek belirtir. Bu böğürme çok uzaklardan duyulabilir.

Alageyiklerde doğum ayı haziran ayıdır. Doğum anında sürüden uzaklaşır ve tek başına bir doğum yapar. Tek seferde sadece tek yavru doğurmakla birlikte ikiz olma olasılığı oldukça nadirdir. Yavru aşağı yukarı 4-5 kilogram ağırlığında dünyaya gelir. Doğduktan sonra çık kısa bir sürede ayaklanır ve aşağı yukarı 1 saat içinde koşmaya başlar.

Alageyiklerin annelik duygusunun bir çok hayvana nazaran fazla gelişmediği bilgisi bulunmaktadır. Özellikle her hangi bir tehlike karşısında sadece yavrusunu saklamakla yetinir. Onu korumak için yaptığı tek davranış budur. Yavrusun sakladıktan sonrada kendisi kaçar. Belki dikkati üzerine çekmek için yaptığı bir davranış olabilir fakat genel kanı yavrusunu sakladıktan sonra kendisini koruma içgüdüsünün öne çıktığı yönündedir. 

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

ormansu.gov.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ