Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Alacahöyük Gölpınar Hitit barajı özellikleri nelerdir?

Alacahöyük Gölpınar Hitit barajı özellikleri nelerdir?
  • 22.01.2016

Dünyadaki en ünlü barajlardan biri olan bu Gölpınar barajı tarihteki en eski barajlardan bir tanesi olması sebebiyle ünlü bir barajdır. Tarihi günümüzden çok eski yıllara dayanması sebebiyle tarihi bir baraj olma özelliğini de elinde bulundurmaktadır.

Hitit BarajıAlacahöyük Gölpınar barajının özellikleri nelerdir?

-Hititliler tarafından yapılmış sulama ve sel baskınları önleme amaçlı bir barajdır. Araştırmalar sonucunda bulunan bazı Hitit döneminde kalma yazılı belgelerden anlaşıldığı kadarıyla bu barajın yapımı o dönemde yaşanan sel baskınları ve sulama ihtiyacı sebebiyledir.

-Bu baraj gibi bazı barajlar özellikle Anadolu’nun Kayseri, Konya gibi illerinde de bulunmakla birlikte özellikle bu baraj bugüne kadar en sağlam kalmış olan barajlardan bir tanesidir.

-Hitit Barajı dünyanın en eski barajlarından bir tanesi olup yapılışı M.Ö. 1240 olarak bildirilmektedir. (Bazı kaynaklarda bu barajın dünyadaki en eski baraj olduğu yazılıyor ise de bunun tam olarak doğru bir bilgi olup olmadığı konusunda çelişkiler bulunmaktadır)

- Bazı buluntulardan anlaşıldığı kadarıyla özellikle o dönemde Bunlardan yeri bilinen baraj ve kutsal havuzlar; Kayseri

Alacahöyük Hitit Barajı-Alacahöyük Gölpınar Hitit barajının bulunması 1935 yılında olmuştur. Bu tarihten önce bu barajın Hititler döneminde kalma bir baraj olduğu bilinmemekte idi. Veya özellikle orada yerleşimi bulunan kimseler de bu barajın tarihi niteliğinin farkında değildi.

-Taş dolgu şeklinde yapılmış olan bir barajdır.

-Yapılan bent taşları çok büyük olmamakla birlikte yaklaşık olarak bir yumruk büyüklüğündedir. Barajın bendini oluşturan taşlar aşağı taraflara gittikçe büyümektedir.

-Barajın yapımında kullanılan taşların birbirine kenetlenmesi için herhangi bir harç benzeri bir madde kullanılmamış sadece killi topraklardan yararlanılmıştır. (Killi toprak su geçirgenliği en az olan toprak olma özelliğindeki bir toprak türüdür)

-Taş seddin özellikle doğu batı yönündeki genişliği 15 metre civarında bulunmaktadır.

-Seddin yüksekliği yaklaşık olarak 2 ila 2,5 metre aralığındadır.

Hitit Gölpınar barajı-Bu barajın suyunun akıtılması için yapılmış olan 2 adet savağı bulunmakla birlikte günümüze sadece bir savağı sağlam olarak kalabilmiştir. Diğer savak ise tahrip edilmiştir.

-Set uzunluğu yaklaşık olarak 130 metredir.

-Set ortasında genişliği 8 metre olan bir tane dinlendirme havuzu bulunmaktadır. Bu havuzun alt kısmı özellikle kille kaplanarak suyun kaçması ve yere geçmesi engellenmiştir.

-Yapılan bazı çalışmalar neticesinde baraj gövdesinin andezit ve konglomera kayaçlarının içine oyularak yapıldığı ve taş dolgu set ve çevresinin de taş duvarlarla çevrelendiği görülmüştür.

-Özellikle barajın kıyılarında bazı kaideler ve yazıtlara da rastlanılmıştır.

- Alacahöyük Gölpınar Hitit barajının derinliğinin orta kısımda yaklaşık olarak 2,5 metre civarında olduğu belirtilmektedir.

Hitit Barajı kroki-Alaca Höyük Hitit Barajı, 25.000 metreküp su tutabilmekte olup, su tutma miktarı yaz ve kış fark etmeksizin sulama da kullanılabilmektedir. Aslında bu barajın su tutma kapasitesinin ilk yapıldığı yıllarda daha çok olduğu bilgisi bulunmaktadır.

- Alacahöyük Gölpınar Hitit barajında bulunan bazı kalıntılardan bu barajın Tanrıça Hepatu adına yapıldığı anlaşılmıştır.

-Barajı yapan kişinin ise III. Hattuşili olduğuna ilişkin bazı kaynaklarda bulunmaktadır.

Yararlanılan kaynaklar:

dsi.gov.tr (Devlet Su işleri Resmi web sitesi)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ