Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Akreplerin özellikleri nelerdir?

Akreplerin özellikleri nelerdir?
 • 08.11.2015

Akrep dünyada ve ülkemizde zehirli bir hayvan olması sebebiyle ün salmıştır. Dünya üzerinde her yıl birçok kişi akrep sokması sonucu zehirlenmekte ve hayatını kaybetmektedir. Zehirli hayvanlar arasında yılanlar ile birlikte en çok tanınan hayvanların başında yer almaktadır.

Sarı AkrepAkreplerin özellikleri nelerdir?

-Akreplerin kıvrımlı bir kuyruğu olup ucunda zehirli bir ok bulunur. Neredeyse sürekli olarak hazır vaziyette durur.

-Genel itibarıyla sıcak ve nemli olan bölgelerde yaşarlar.

-Vücutları kitin bir tabaka ile örtülüdür.

-Akrepler çok çeşitli türlere sahip hayvanlar arasında olup dünya genelinde yaklaşık olarak 1500-2000 adet arasında türü olduğu belirlenmiştir.

-Ülkemizde ise yaklaşık olarak 20’den fazla türü bulunmaktadır.

-Akreplerin boyları yaklaşık olarak 23 cm’ye kadar çıkabilmektedir ve bu türe çıkabilen en büyük tür olma özelliği Heterometrus swammerdami” isimli türdür. Bu tür dünya üzerindeki en uzun akrep türü olarak geçmektedir.

-Akreplerin ömürleri 7-8 yılı geçmemektedir. Özellikle doğada bu kadar yaşama şansını bulan akrep sayısı oldukça azdır.

Siyah Akrep-Akrepler genelde gece aktif olan hayvanlardandır. Akreplerin hem toprak altında yaşayan hem de toprak üzerinde yaşayan türleri bulunmaktadır. Ağaç ve taşaltı akrepleri toprak üstünde yaşayan türleri olup, Kumcul ve kazıcı akrepler ise toprakaltı akrepleri türündedir.

-Dünya da birçok bölgede yaşam alanı bulan akrepler genel olarak nemli taş altlarında, ağaçların kabuklarında, evlerin duvar aralarında sık rastlanır. Bu sebeple özellikle akreplerin çok olduğu bölgelerde bu gibi yerlere dikkat etmek gerekir.

-Akreplerin renkleri genel olarak sarı ve tonları ile kahverengi ve tonlarından siyaha kadar olan renk aralıklarında bulunmaktadır.

-Akrepler ’in ayak sayısı 4 çift yani 8 adet ayağı bulunmaktadır. Makasa benzer iki tarafta bulunan uzuvlarına ise pedipalp adı verilir aynı zamanda bir çift zehir çengeli ya da keliser’i bulunmaktadır.

-Kafa ve gövdeleri bitişik vaziyettedir.

Akrep-2-Akreplerin göz sayısı ise karapaks üzerinde bir çift basit median göz ve her biri lateralde bulunan iki ile beş çift arası bir grup küçük göz bulunmaktadır.

-Vücutları 8 segmentten kuyruğu ise 6 segmentten oluşmaktadır.

-Kuyruğu son segmesinde armuta benzeyen zehir kesesi bulunmaktadır. Zehir kesesinin ucunda ise zehir iğnesi yer alır. Kıvrık şekildedir.

-Akreplerin trake solunumu yaparlar.

-Eklembacaklılar içinde en gelişmiş boşaltım sistemine sahip olan türdür.

-Akreplerin çiftleşmesi de oldukça dikkat çekicidir. Çünkü üreme organları vücutlarının alt kısmında bulunur. Her yıl ilkbahar aylarında erkek akrepler üreme organlarında dışarı çıkmış vaziyette bulunan spermleri kıskacına alarak hızlı bir şekilde dişinin eşey kısmına değdirir ve ardından da hızlıca uzaklaşır. Çünkü dişi akrep bu sırada erkek akrebi yiyebilir. Akrepler yamyam hayvanlar arasındadır.

Akrep yavruları-Akreplerin gebelik süresi yaklaşık olarak 210 gün ile 300 gün arasında değişiklik göstermektedir. Bu süre zarfında bir doğumda 10 ila 50 civarında yavru larva dünyaya getirir.  Bazı türlerinde bu sayı 100 civarında olabilmektedir.

-Akrep yavruları belirli bir süre annelerinin sırtlarında gezerler. Daha sonra çevreyi tanımak için kısa kısa gezintiye çıkarlar ve tekrar anne sırtına dönerler. Yaklaşık 6 ay oluncaya kadar da annelerinin peşlerinden ayrılmazlar. Daha sonra annelerinden ayrılırlar.

-Akreplerin yetişkin olma süresi uzun sayılır. 3-4 yıl kadar sonra yetişkin olabilirler. Yukarda değinmiş olduğumuz gibi ömürleri 4-8 yıl aralığında değişmektedir.

-Akrepler yetişkin olana değin yaklaşık olarak 1 yılda 2 veya3 kez deri değiştirirler.

Akrepler ne yerler?

Böcek,

Örümcek,

Kırkayak,

Küçük yılanlar,

Kertenkele

Fare

(Kendi türlerini dahi yiyebilirler)

Akrebin en büyük düşmanları nelerdir?

Mirketler (çok iyi bir akrep avcılarıdır)

Tavuklar

Kediler

İnsanlar (Özellikle Uzakdoğu ülkelerinde akrepler yiyecek olarak tüketildiğinden dolayı insanlar da akrepler için düşmandır)

Akrep zehriAkreplerin hepsi zehirli midir?

Dünya üzerinde yaklaşık olarak 1500-2000 aralığında bir akrep türü olduğundan bahsetmiştik. Bu türler içinde yaklaşık olarak 50 türün zehirli olduğu bilinmektedir. Bu zehirli akrepler içerisinde ise 20 civarının ise zehrinin ise öldürücü olduğu bilinmektedir.

Ülkemizde bulunan akrep türlerinin ise 8 tanesi zehirli türde olup, özellikle 2 türü oldukça etkili bir zehre sahip olup insanları öldürebilmektedir.

Dünya üzerinde en zehirli akrep türleri, Güney Amerika, Ortadoğu, Kuzey Afrika’nın kuzey ve Güney kısmında ve Hindistan da bulunan bazı türlerdir.

Akrep sokmasından her yıl kaç kişi ölmektedir?

Akrep sokması sonucu dünya da kaç kişi öldüğü konusunda kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte ülkemizde her yıl 2-5 civarında ölüm vakasının olduğu bilinmekle birlikte bu sayı net bir sayı değildir.

Dünya üzerinde ise akrep sokması sonucu ölümlerin en yoğun olduğu ülke Meksika ülkesidir. Bu ülkede her yıl yüzlerce kişinin akrep sokması sonucu öldüğü bilgisi bulunmaktadır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. ridvan diyor ki:

  .bize sunduğunuz bu bilgiler çok faydalı oldu bide
  evimde farklı günlerde 2 adet yawru akrep gördüm bunlarla nasıl baş edilir yardımcı olursanız sevinirim

  TESEKKURLER

  1. belırtmıcem diyor ki:

   oncelıkle bilgili kisilerden yardım almalısın akrep ne kadar susuz ıse zehrı okadar guclu olur yavrulardan kurtulmalısın oncelıklı zaten bazıları anne sırtından dusunce annelerı onları yer daha sonra yavrulardan kurtulman ıcın 6 ay suren var 6 ay olunca onlar yetıskınler kadar tehlıkelı olur yanlıs ılaclama sakın yoksa zaten onlar radyasyonada dayanıklıdır benden soylemesı 2 tane degıl onlarca daha vardır emın ol

 2. özge diyor ki:

  wrtyytvgefergrtg en for

YORUM YAZ