Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Akdamar kilisesi nerededir? Özellikleri nelerdir?

Akdamar kilisesi nerededir? Özellikleri nelerdir?
  • 24.08.2015

Akdamar kilisesi ülkemizde bulunan en önemli kiliselerden bir tanesidir. Ülke genelin ismi bilinen sayılı kiliselerden bir tanesidir. Akdamar kilisesinin önemi, tarihi bir kilise olmasından ve güzel mimari yapısından kaynaklanmaktadır. Van ilimizde bulunan Akdamar kilisesinin önemli özelliklerini ve tarihini kısa kısa verelim.

Akdamar kilisesi-1Akdamar kilisesi özellikleri nelerdir?

Yapılış tarihi Milattan sonra 915 ila 921 yılları arasıdır. Yaklaşık olarak 1100 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır.

Akdamar kilisesi Mukaddes Haç kilisesi (Surp Haç kilisesi) ismiyle de bilinmektedir.

Akdamar kilisesinde dönemin Abbasi halifesinin de resmi bulunmaktadır. Kral Gagik Abbasi halifesine tabi olduğu için Abbasi halifesi Muktedir’in resmini kiliseye işletmiştir.

Akdamar adasının güney doğusuna yapılmıştır.

Kiliseyi yaptıran Kral 1.Gagik’tir. (Kral Gagik’in kiliseyi yaptırma sebebinin Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği haçın bir parçasını muhafaza etmek amacıyla yaptırdığı söylenmektedir)

Mimarı Manuel isimli bir kişidir.

Akdamar kilisesi-4Akdamar kilisesi bir ermeni kilisesi olup Ermeni mimarisinin ve Ermeni sanatının en önemli eserleri arasında kabul edilmektedir. Özellikle ortaçağ döneminde yapılmış olan en ünlü Ermeni mimari eserlerinden birisidir.

Akdamar kilisesi yapımında kızıl andezit taşı kullanılmıştır.

Kilisenin dış cephesi zengin bitki ve hayvan figürleri ve motifleriyle kaplıdır. Ayrıca Hristiyanların kutsal kitabı İncil’den sahnelere yer verilmiştir. Nitekim iç kısmında da motiflere bolca yer verilmiştir.

Akdamar kilisesi çevresinde zaman içerisinde çeşitli eklentilerde yapılmıştır. Bunların içerisinde en önemlileri şapeller, cemaat evi ve çan kulesidir. Milattan sonra 915-921 tarihleri arasında yapılan kilisenin bu eklentilerinden kilisenin kuzeydoğusunda bulunan şapel 1300’lü yılların başında, cemaat evi 1793 yılında Çan kulesi ise 18.yüzyılın sonlarında yapılmıştır.

Akdamar kilisesi Ermenilerin 4 ruhani merkezlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir.

Akdamar Kilisesi-3Akdamar kilisesinin bulunduğu Akdamar adası sahile 4 kilometre uzaklıkta olup motorla yaklaşık olarak 15-20 dakikalık bir mesafededir. Van ilimize uzaklığı ise yaklaşık olarak 50-55 kilometre arasındadır.

Van ilimizde turistlerin en çok rağbet gösterdiği tarihi yerlerden bir tanesidir. Gerek yurtiçi gerekse yurtdışından turistleri ağırlamaktadır.

Akdamar kilisesi son olarak 2005-2007 yılında Kültür Bakanlığı tarafından restore edilmiştir. Fakat Van depremi sırasında bazı yerlerinde yine küçük çaplı çatlamalar ve yıkımlar meydana gelmiştir.

Bazı kaynaklarda Akdamar kilisesinin 1950’li yılların başında hükümet kararıyla yıkımına karar verildiği fakat ünlü yazar Yaşar Kemal’in girişimleri sonucunda durdurulduğu yazılıdır.

Akdamar kilisesi hakkında bilgi verdikten sonra bir de Akdamar kilisesi ile ilgili olarak anlatılan ünlü bir hikayeye yer verelim.

Akdamar kilisesi-2Van da bir keşiş yaşarmış. Keşişinde çok güzel bir kızı varmış ve bütün gençlerin aşık olduğu güzel bir kızmış. İsmi de Tamara imiş. Keşiş kızıyla birlikte yaşamak için Akdamar adasına bir kilise yaptırmış. Tamara aşık olduğu gençle görüşmek için her gece ışık yakarak Türk gencine yol gösterirmiş. Türk genci de yüzerek adaya ulaşırmış. Babası durumu öğrendikten sonra Tamara’yı bir yere kitlemiş ve ışığın sürekli olarak yönünü değiştirerek Türk gencinin sürekli gölde çeşitli yerlere doğru yüzmesine neden olmuş, gençte yorgunluktan harap olmuş ve boğularak hayatını kaybetmiştir. Boğulmadan önce söylediği “Ah Tamara” sözü zamanla Akdamar olarak değişmiştir.

Yararlanılan kaynaklar:

muze.gov.tr

wikipedia.org

vankulturturizm.gov.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ