Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Akciğer nedir, yeri, görevleri ve özellikleri

Akciğer nedir, yeri, görevleri ve özellikleri
  • 03.07.2015

Akciğer vücudumuz için yaşamsal organlardan bir tanesidir. Vücudumuzdaki bazı organların olmaması halinde bazı makinalar sayesinde yaşayabiliriz fakat akciğerler olmadan yaşamamız söz konusu değildir.

Akciğer yine vücudumuzda en çok bilinen ve en çok ismini duymuş olduğumuz organlarımızdan bir tanesidir.  Özellikle sigaranın en çok zarar verdiği organ olması sebebiyle sık sık duymuş olduğumuz organlarımızdan bir tanesidir.

Akciğer-1Akciğer nedir?

Akciğer hava solunumu yapan tüm canlılarda solunum yapan organa verilen isimdir.

Akciğer nerededir?

Akciğer vücudumuzda iki tanedir. Vücudumuzda göğüs boşluğumuzda bulunmaktadır.

Akciğer ne işe yarar? Görevi nedir?

Akciğer vücuda ağız veya burun yoluyla giren oksijeni alarak bu oksijen yardımı ile vücuttaki kirli kanı temizleyerek temiz kan haline getirir. Akciğerin temel görevi budur.

Akciğerin bir diğer görevi ise ses oluşumundaki en önemli organ olmasıdır.

Akciğer-2Akciğerin özellikleri nelerdir?

Akciğer vücudumuzda göğüs kafesimizin koruduğu ve göğüs boşluğumuzda bulunan iki adet organdır.

Akciğerlerin ikisi büyüklük olarak birbirinden farklıdır. Sağ akciğer sol akciğere nazaran daha büyüktür. Sol akciğer kalp nedeniyle sağ akciğere nazaran daha küçüktür. Çünkü kalp ile birlikte sol tarafı paylaşmaktadırlar. 

Sağ Akciğer 3 lobdan oluşurken sol akciğer 2 lobdan oluşmaktadır.

Akciğeri göğüs kafesi korur. Ayrıca akciğeri birde plevra adı verilen bir zar korumaktadır. Bu zar akciğere komple sarılı haldedir.

Akciğerlerin yapısı süngerimsi bir yapıdadır.

Yapı itibariyle esnek bir yapıya sahiptir.

Sağ akciğerin ağırlığı yaklaşık olarak 700 gram civarında iken sol akciğerin ağırlığı yaklaşık olarak 600 gram civarındadır.

Akciğerlerin rengi insanların yaşına göre değişiklik göstermektedir. Yaş arttıkça akciğerin rengi koyulaşmaktadır. Bunun sebebi ise dış etkenlerdir.  Örneğin çocuklarda akciğerin rengi pembe ve beyaz karışımı bir renk iken yaş gittikçe koyulaşmaya ve çok ileri yaşlarda ve dış etkenlerin çokluğuna göre siyaha dönmektedir.

Akciğer-3Akciğer hastalıkları hangileridir?

Akciğer hastalıkları en çok görülen hastalık türlerinden bir tanesidir. Akciğer hastalıkları çok çeşitli olmakla birlikte burada sadece bazı önemli ve sık görülen hastalıkları yazalım;

Akciğer Kanseri,

Zatürre

Verem

Koah

Astım

Bronşit

Akciğer Embolisi

Yararlanılan kaynaklar;

saglik.gov.tr (Sağlırk Bakanlığı resmi web sitesi)

wikipedia.org

kanser.gov.tr

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ