Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Akbaba özellikleri

Akbaba özellikleri
  • 24.01.2015

Akbabalar en çok ilgimizi çeken hayvanlardan bir tanesidir. Çünkü bu hayvanlar en büyük kuşlardan bir tanesi hemde  leş yiyici kuş olarak bilinmektedir. 

Akbabaları yaşadığımız yerde görmek oldukça zordur. En azından Türk insanı açısından akbabaları normal hayatta görmek imkansıza yakındır. Sadece Hayvanat bahçelerinde belki görme imkanı bulmaktayız. Zaten çoğumuzda bu hayvanları normal hayatımızda ya hiç görmemişizdir veya görmüş isekte televizyonlardan yada hayvanat bahçelerinde görmüşüzdür. Çünkü bu hayvanların sadece birkaç türü ülkemizde yaşam alanı bulmakta olup bunlarda çok az sayıdadır. 

Akbabalar ile ilgili olarak hem özelliklerine, hem üreme şekillerine, çeşitlerine kısa kısa değinelim.

Akbaba-1İlk olarak Akbabaların özellikleri nelerdir? Bakalım:

Akbabaların kuşlar içerisinde en büyük türlerden bir tanesidir. Boyları 50-60 cm’den 1 ila1,2 metreye kadar çıkabilmektedir. Yine özellikle Kara Akbaba denilen türü 1 metreden daha büyük bir boya ve 12-13 kilogramlık bir ağırlığa kadar çıkabilmektedir. Hatta kanat açıklığı 2-3 metre kadardır.

Akbabaların kafaları  keldir ve tüysüzdür yada çok az miktarda tüy bulunur.

Akbabaların yukarda söylediğimiz şekilde geniş kanatları bulunmaktadır. Bu geniş kanatlar sayesinde özellikle yükseklerde saatlerce kanat çırpmadan süzülebilirler.

Akbabaların hem gagaları hem de tırnakları yassı ve kalın şekildedir. Gagaları çok güçlü bir yapıya sahiptir. Ayakları da oldukça iridir. 

Akbabaların birkaç tür hariç neredeyse bütün türlerinde duyma sorunu bulunduğu ve işitme duyularının o kadar iyi olmadığı bilinmektedir. Fakat işitme duyularına karşın gözleri iyi gören hayvanlardandır. 

Akbabalar kuş türleri içerisinde en yüksekte uçan kuşlardandır. Yerden yaklaşık olarak 7-8 Bin metreye varan yükseklerde uçabilirler. 

Hindi AkbabaAkbabalar leş yiyen kuşlar olarak bilinse de bazı zamanlarda canlı av bulmaları halinde canlı avları da yerler.

Akbabaların yaşadığı bölgeler ve yerler ise kayalıklar ve ağaç tepeleridir. Genel itibari ile sarp kayalıklarda yuva yaparlar. Dünyada birçok yerde yaşam alanı bulan akbabaların sadece Avustralya ve Okyanusya kıtalarında bulunmazlar. Birçok kayıtla bu iki kıtada hiçbir akbaba türünün yaşamadığı bilgisi bulunmaktadır. 

Akbabalara özgü şu bilgiyi de vermekte fayda vardır. Çoğumuzun televizyonda gördüğü kadar tanıdığı akbabalar kalabalık gruplar halinde bulunmakta ve özellikle leşleri birlikte yedikleri görülmektedir. Fakat bu kuşlar topluluk halinde yemek yemelerine karşın yemek sırasında belli bir hiyerarşiye uyarlar. Buda grubun en büyüklerine ve gagası en kuvvetli olanına öncelik vermeleridir. 

Akbabalar yumurtlayarak ürerler. Fakat yumurta sayıları oldukça azdır. Örneğin yılda sadece 1 veya 2 yumurta yumurtlar ve bu yumurtalar ile de kuluçkaya yatarlar. Yaklaşık olarak 55-60 günlük bir kuluçka süresi bulunmaktadır. (Akbabalar tekeşli özelliği bulunan kuş türlerindendir)

Yavru yumurtadan çıktıktan sonra anne ve baba akbaba ikisi birlikte besleme görevini üstlenirler. Yavru akbaba yaklaşık 30-40 gün sonra ayakta durabilecek güce erişir.

Akbabalar uzun yaşayan kuşlar ve hayvanlar arasındadır. Genel itibari ile birçok kaynakta akbabaların yaklaşık olarak 50-55 yıl arasında yaşadığı yazılmış ise de bazı kaynaklarda akbabaların ömürlerinin 100 yıl civarında olduğu bilgisi de bulunmaktadır. Fakat akbabaların esaret altında iken yaşam süreleri oldukça kısalmaktadır. Eğer esaret altında ise normal yaşam sürelerinin ancak yarısı kadar yaşayabilmektedirler.  

Akbabaların en çok bulunan ve bilinen türleri hakkında çok kısa bilgiler vererek yazımızı bitirelim: 

Kara Akbaba1-Kara Akbabası: Akbaba türleri içerisinde en büyük olan tür bu kara Akbaba türüdür. Boyları 1 metre civarında, kanat uzunlukları 3 metreye yakın olup ağırlıkları da 8-13 kilogram arasında değişmektedir. (Yan resme bir kara akbabasının resmi eklenmiş olup, büyüklüğü ve kanat açıklığı bu kara akbabasının büyüklüğü hakkında fikir vermektedir)

2-Amerika Kara akbabası: Amerika kıtasında yaşarlar. Yeni Dünya akbabasıdır. Boyları yarım metre civarında olup küçük akbaba türlerindendir. 

3-Kral Akbaba: Bu tür akbabada yine yeni dünya akbabası olup, 70-75 cmlik bir boya ve 2 metreye yakın bir kanat açıklığına sahiptir. 

4-Kızıl Akbaba: Eski dünya akbabalarından olup, Ülkemizde de yaşama alanı bulunan ve genellikle kayalıklarda yaşayan akbaba türüdür. Avrupa ve Afrika kıtaları en çok yaşam alanı bulduğu kıtalardır. 

5-Mısır akbabası; Avrupa Afrika ve Hindistan’da yaşam alanı bulan bu akbaba ülkemizde en çok bulunan akbaba türüdür. 

Akbabaların bazı önemli türleri hakkında kısa bilgi verdikten sonra  Akbabaların bazı toplumlar ve topluluklar içindeki yeri hakkında şu iki örneği vermekte ek bilgi olması açısından yarar vardır.

Akbabalar Eski Mısırda kutsal sayılan hayvanlardır.

Yine Akbabalar Hindistan da ki bazı toplumlarca kutsal sayılır ve ölülerini günahlardan temizlenmesi için akbabalar tarafından yenmesi için dağlara bırakırlar. Ve halende bu inancın hüküm sürdüğü topluluklar bulunmaktadır. 

Yararlanılan Kaynaklar;

Wikipedia.org

TRT Büyük kanatlılar belgeseli

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ