Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ahtapot özellikleri

Ahtapot özellikleri
  • 19.02.2015

Ahtapot ülkemiz denizlerinde de sık sık rastladığımız bir deniz canlısıdır. Ahtapot ülkemizde dahil bazı ülkelerde çeşitli yemekleri yapılarak tüketilmektedir. Ahtapot eti deniz canlıları içerisinde pahalı bir et olması nedeniyle genel itibari ile lüks mekanlar da veya lüks otellerde bulunmaktadır.

Ahtapot çevrelerinde bulunan kolları nedeniyle dikkat çeken deniz canlısıdır.

Vücut yapıları itibariyle kafadan bacaklılar sınıfına girmektedir.

Aşağıda ahtapota ilişkin bazı şaşırtıcı ve etkileyici bilgilere yer verilmiştir.

Ahtapot-1Ahtapot özellikleri

Ahtapotlar kabuğu bulunmayan deniz canlılarıdır. Vücudunda herhangi bir kabuk bulunmamaktadır. Ayrıca vücutlarında herhangi bir kemikte yoktur. Bu nedenle oldukça yumuşak canlılardır. Vücudu kemiksiz olması nedeniyle çok küçük deliklerden geçerler ve çok dar olan kaya diplerine saklanabilirler. Özellikle geniş delikli ağlarla bu hayvanları yakalasanız dahi bu özelliğinden dolayı burada tutamazsınız.

Ahtapot ismi eski Yunanca bir isim olup Türkçedeki karşılığı Sekiz Ayak anlamına gelir.

Ahtapot vücudunun çevresinde bulunan ayakları veya kolları yardımı ile hareket etmektedir. Ayrıca huni adı verilen bölgesinden su püskürtmekte olup bu su püskürtme yardımıyla da hareket sağlayabilmektedir.

Ahtapotların en şaşırtıcı özelliği bu canlıda bulunan kalp sayısıdır. Ahtapotlarda toplam 3 adet kalp bulunmaktadır.

Ahtapotlardaki göz sayısı yine birçok canlıda olduğu gibi 2 adettir

Ahtapotların bir önemli özelliğide mürekkep balıkları gibi tehlike anında vücudundan mürekkep fışkırtabilmeleridir. Bu mürekkep yardımı ile çoğu zaman av olmaktan kurtulmaktadırlar. (Ahtapotların bütün türlerinde mürekkep fışkırtma özelliği bulunmamakta olup sadece bazı türlerinde vardır)

Ahtapotlar ayrıca rengini değiştirme özelliği bulunan canlılardandır. Bilindiği üzere Bukalemunlar da renk değiştirme özellikleri sayesinde hem avlanmak hemde av olmamak için büyük avantaj kazanmaktadır. Ahtapotlar da bu özellikleri sayesinde mükemmel bir kamuflaj özelliği kazanmakta ve bu özelliğini hem kendisini avlayabilecek hayvanlardan korunmak hemde besin bulabilmek için avlanmaların da kullanmaktadırlar. Ahtapotların bazı türleri çok kısa sürede bir çok renge dönüşebilirler.

Ahtapot-2Ahtapotlar Yunanca isminde olduğu gibi 8 Ayaklı bir canlıdır. Fakat bu canlının ayaklarından bir tanesi değişikliğe uğrayarak cinsel organ görevi üstlenmiştir.

Ahtapotların kollarından bir tanesi koptuğu veya koparıldığı zaman bu kollar tekrar kendini tamamlarlar.

Solunum şekli solungaçlar yardımı ile olmaktadır. Bu solungaçlar vücudunda bulunan Manto adı verilen boşlukta bulunmaktadır.

Avlanmaları birçok canlıda olduğu gibi pusu yolu ile olmaktadır, özellikle deniz dibinde bulunan yarıklara saklanır ve avının gelmesini bekler. Hareketleri fazla hızlı olmadığı için diğer yavaş canlılar gibi pusuya yatarak avlanırlar. Yengeçler en çok avladıkları hayvanlardan bir tanesidir.

Genel olarak kendinden büyük hayvanlardan korkarlar hatta insanlardan mümkün olduğu kadar uzak dururlar.

Parlak nesnelere ve seslere karşı ayrı ilgileri bulunmakta olup, bu gibi durumlarda direk olarak cevap verirler.

Ger kolun altında iki sıra halinde  vantuzlar vardır. Fakat bazı türlerinde bu vantuzlar çift sıra halinde değilde tek sıra halinde bulunmaktadır. 

Ahtapotların büyüklüğü aşağı yukarı 90-100 cm civarındadır. Fakat bazı ahtapotların 9-10 metre uzunluğa kadar çıkabildikleri bilgiside bulunmaktadır. Çok küçük olan 10-20 cm’lik ahtapotlarda bulunmaktadır. Fakat genel itibari ile 1 metre civarındadırlar.

Dünyadaki bütün denizlerde ve okyanuslarda bulunmakta ve yaşamaktadırlar.

Yumurtlayarak üreyen canlılardır.

Kuluçkaya dişi ahtapot yatar. Ahtapotların bir diğer önemli özelliği ise bu kuluçka dönemiyle ilgilidir. Örneğin bir ahtapot kuluçkaya yattıktan sonra yavruları çıkana değin kesinlikle yumurtaları terk etmezler. Hatta açlıktan ölseler dahi yumurtalarını terk etmezler. Bazı durumlarda yumurtalarını terk etmemek için kendi bacaklarını dahi yedikleri olaylara rastlanılmıştır. Genel olarak dişi ahtapotlar yavruları yumurtadan çıktıktan kısa bir süre sonra ölürler.

Ahtapotların bu şaşırtıcı özelliklerinden ziyade yapılan bazı araştırmalar ve testler sonucunda zeki hayvanlardan bir tanesi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Yaşam süreleri cinsiyetleri ile orantılıdır. Erkekler dişilere nazaran daha çok yaşarlar erkeklerde yaşam süresi ortalama 3 ile 4 yıl iken dişilerinde bu süre aşağı yukarı 1 yıl daha azdır.

Ahtapot-3Ahtapot nasıl avlanır ve önemli yemekleri nelerdir?

Yazımızın başında ahtapot etinin çok pahalı olduğu ve lüks lokantalarda bulunduğundan bahsetmiştik.

Ahtapot avı genel olarak “ahtapot salası” adı verilen oltalarla avlandığı gibi zıpkın ile de ahtapot avcılığı yapılmaktadır. Ahtapotların ses ve ışıklı maddelere karşı ilgili olduğunu söylemiştik özellikle olta avcıları bu canlılardaki bu yönü bildikleri için bu durumdan faydalanırlar. ve özellikle parlak ve sesli maddeleri oltalarına takarak ahtapotların oltalara gelmesini sağlarlar. 

Ahtapot etinden Ahtapot Salatası, Ahtapot Yahnisi ve Ahtapot kızartması yapılmaktadır.

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

National Geographic Ahtapot belgeseli

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. tuncay diyor ki:

    jgjlkmşl

YORUM YAZ