Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

AH-64 Apache helikopteri özellikleri nelerdir?

AH-64 Apache helikopteri özellikleri nelerdir?
  • 23.09.2015

Dünyanın en gelişmiş helikopterlerinden bir tanesi olan Apache helikopterleri dünyada sayılı ülkelerde kullanılmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri üretimi olan Apache helikopterleri 1984 yılından günümüze değin aktif olarak kullanılmaktadır.

Apache helikopterini tasarlayan firma Kobra helikopterlerini tasarlayan firma olan Bell firmasıdır.

Apache helikopterleri özellikle Amerika Birleşik Devletleri ordusu tarafından birçok önemli savaşta ve operasyonlarda kullanılmış olup halende görev olması halinde etkin olarak kullanılmaktadır.

Apache-2AH-64 Apache helikopteri özellikleri nelerdir?

Çok üstün manevra ve atış kabiliyetine sahiptir.

Teknik özellikleri sayesinde düşman radarlarına da çok zor yakalanmaktadır. Radarlara yakalanmaması sağlayan en önemli faktör çok alçaktan uçabilme kabiliyetidir.

Apache helikopterleri gece ve gündüz uçuş kabiliyetine sahip olan her türlü hava koşullarında görev alabilmektedir.

Yeryüzüne çok yakın şekilde uçma özelliği bulunmaktadır. Yalama uçuşu adı verilen bu uçuşunu üzerinde bulunan yüksek kabiliyetli sensörlere borçludur.

Gövdesinde çok iyi bir zırh bulunmakta olup birçok roket ve zırh delici özelliği bulunan makineli tüfeklere karşı kendisini koruyabilir.

Çift motorlu bir saldırı helikopteridir.  Tek motor ile de yaklaşık olarak yarım saat transmisyon yağı olmadan da uçabilmektedir.

Azami kalkış ağırlığı yaklaşık olarak 8 ton civarındadır.

Apache-1Apache helikopterleri azami kalkış ağırlığında dahi saatte 230-240 kilometre civarında bir hızla seyir edebilmektedir.

-Azami kalkış ağırlığı ve azami hızıyla yaklaşık olarak 3 saat havada kalabilir.

-Apache helikopteri iki model olarak üretilmiş olup AH-64A ve AH-64D modelleridir.

-Apache helikopterleri 1984 yılından günümüze değin yaklaşık 1200 adet civarında üretilmiştir.

-Apache helikopterinin üretim maliyeti günümüz itibarıyla 20 milyon dolar civarındadır. Özellikle AH-64A modelinin AH-64D modelinden birkaç milyon dolar daha maliyetli olduğu bilgisi bulunmaktadır. Şu ek bilgiyi vermekte fayda vardır. Dünyanın yine en önemli saldırı helikopterlerinden olan Kobra helikopterlerinin birim maliyetinin yaklaşık 10-13 milyon dolar olduğu bazı kaynaklarda geçmektedir. Ülkemizin ileriki zamanda saldırı helikopteri ihtiyacının tamamını karşılaması beklenen T-129 Atak helikopterinin fiyatı konusunda yaptığımız araştırma neticesinde net bir bilgiye ulaşamadığımızdan birim fiyatı hakkında bilgi verememekteyiz.

Apache HelikopteriApache helikopterinin kullanıldığı ülkeler sadece 6 ülke olup bunlar şu ülkelerdir;

Amerika Birleşik Devletleri

 Birleşik Arap Emirliklere

 Birleşik Krallık

 Japonya

 Çin Cumhuriyeti

 Hollanda

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ