Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ağustos Böceği özellikleri

Ağustos Böceği özellikleri
 • 11.07.2015

İsmi en çok duyulan ve bilinen böceklerden bir tanesidir. Özellikle küçükken öğrenmiş olduğumuz “Ağustos Böceği ile Karınca” masalı bize bu böceğin ismini duymamıza vesile olan masaldır. Bu masalı belki de bilmeyenimiz yoktur. Yazın çalışmayan, eğlenen ağustos böceğinin kışın aç kalması ve yazı çalışarak ve kendisini kışa hazırlayan karıncadan yemek istemesini konu alan bu masalda olduğu gibi gerçekten ağustos böcekleri tembel böcekler midir? Yoksa bu sadece masalda mı bu şekilde anlatılmıştır?

Ağustos Böceği-2Ağustos böceği özellikleri nelerdir?

Ağustos böcekleri özellikle sıcak bölgelerde bulunmaktadır.

Bu böceklerin en önemli özelliği öten bir böcek olması ve bu ötme olayını çok sayıda ağustos böceğinin birlikte yapmasıdır. Ağustos böceklerin hepsi ötmemekle birlikte sadece erkek ağustos böcekleri ötme yeteneğine sahiptirler. Erkek ağustos böceklerinin ötmeleri karınlarında bulunan zarları titreştirmesiyle oluşur. Kesin olmayan bilgilere göre erkekler bu ses çıkarma veya ötme olayını dişilerin dikkatini çekmek ve çiftleşmek için yapmaktadır. Çünkü yaşamları çok az olmasından dolayı mümkün olduğu kadar kısa ömürlerini gelecek nesillere aktarabilmek ve çoğaltma gayesi ile çiftleşmek için kullandıkları tezi bulunmaktadır.

Ağustos böceği hiç durmaksızın uzun süre ses çıkarabilmektedirler.

Ağustos böceklerinin dişileri erkeklerine göre biraz daha iricedir.

Ağustos Böceği-1Bazı durumlarda insanları ısırsa da ısırıkları tehlikeli değildir. Bu böceklerin insanları ısırma durumunun bilerek değil insanları ağaç ve bitki gövdesi zannetmeleri sebebiyle olmaktadır.

Ağustos böcekleri yapıları itibari ile çekirgeye benzetilse de çekirge değildir.

Yukarda açıkladığımız üzere Ağustos böcekleri tembel böcek nitelendirmesi bu böceklerle ilgili olmasa gerektir. Çünkü bu böceklerin yaşam süresinin oldukça kısa olduğu bilinmektedir. Hatta yaşam süresinin günlerle sınırlı olduğu bir ay bile yaşamadıkları bilinmektedir.

Ağustos böceklerin yaşamanın neredeyse tamamını ağustos ayında geçirir. Ağustos ayında doğar veya oluşur ve yine iki üç hafta gibi kısa bir sürede ölür. Büyük bir ihtimal bu böcekler ağustos ayında yaşamalarından dolayı da bu ismi almışlardır.

Ağustos Böceği-3Ağustos böcekleri çiftleştikten sonra dişiler yumurtalarını ağaç kavukları veya ağaç dallarına açtıkları yarıklara bırakırlar. Bu yumurtalardan çıkan yavrular kendilerini ağaç altındaki toprağa gömerler. Bu yavrular toprak altında yuvalar yaparak (bazı kaynaklarda yuvaları kendi dışkılarından yaptığı bilgisi bulunmaktadır) yıllarca burada kalırlar ve hayatta kalabilmek içinde ağaç köklerini emerler. Ve yıllar sonra topraktan hep birlikte çıkarlar ve yeryüzündeki yaşam süresi olan ortalama 3 hafta içinde tekrar aynı döngü başlar. Ağustos böceğinin bu özelliği sadece Ağustos böceklerine has bir özelliktir ve çok şaşırtıcı bir özelliktir. Yukarda belirtmiş olduğumuz uzun yıllar aşağı yukarı 18-19 yıla kadar çıkabilmektedir. Her ne kadar sadece yeryüzü yaşantıları yaşam olarak ele alınmış ise de yeraltında geçen çok uzun bir yaşamları bulunmaktadır. Ağustos böceğinin yeraltında geçen bu süresi bir nevi uyuma olarak ta adlandırılmaktadır. Hatta bu yeraltında geçen süreler hesaba katıldığı zaman dünya üzerindeki en uzun yaşayan böcek olma unvanına da sahip olmaktadırlar.

Ağustos Böceği-4Ağustos böcekleri dünyada en çok türü bulunan böceklerden bir tanesi olmakla birlikte birçok kaynakta farklı bilgiler bulunmaktadır. Fakat genel görüş itibariyle dünya üzerinde bulunan tür çeşitleri 1000-2000 civarındadır. Bazı türlerinin toprak altında kalma süresinin ise çok daha kısa olduğu ve bu süreninde 2 yılı geçmediği söylenmektedir.

Ağustos böcekleri Bazı Asya ülkeleri ve Latin Amerika ülkelerinin bazılarında yiyecek olarak da tüketilmektedir.

Yararlanılan kaynaklar;

wikipedia.org

trthaber.com (TRT haber resmi web sitesi)

bbc.com (BBC televizyon kanalı web sitesi)

national geographic belgeselleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. yalçın tan diyor ki:

  Benim çocukluğumda Ağustos böceklerini yakalamak bir eğlence türüydü.İki avucun arasında tutulan böcek ses çıkarmaya devam ederdi. O dönemde elektrikle çalışan radyo kullanılırdı.Çok parazitli sesler çıkardı. Kimi delikanlılar iki avuç arasındaki Ağustos böceğinin çıkardığı ses radyonun parazitli sesine benzediğinden “Irada-ırado” diye seslsnerek dolaşırlardı.O yörelerde r ve l harfiyle başlayan sözcüklerin önüne i ya da ü harfi konulurdu. İlimon-iramazan-iraf-ilazım–ürfet(rifat) gibi..

  1. anna diyor ki:

   bence iyi

 2. anna diyor ki:

  burada çok iyi bilgiler verdi sizlere çok teşekkür ediyorum bu siteyi hepinize tavsiye ederim eyer birisi beyenmediyse siz onu kafaya takmayın o inadına beyenmemiştir siz bu yorumu takip edin ve herkesle paylaşın

 3. Melih diyor ki:

  Good

 4. Melih diyor ki:

  Knknkanka knknkanka

 5. ezgi diyor ki:

  #AğustosBöceği

 6. bok diyor ki:

  iyi annaya katılıyorum

 7. Ela diyor ki:

  Herkes kendi kendine iyi geceler tatlı rüyalar geçiririr herkesin 4 hafta yaşama süresi olsa nasıl oldu nasıl gidiyorsunuz belli olmazdı

 8. arzu diyor ki:

  harika az önce bu siteden tilkilerede baktım

YORUM YAZ